Qara Yanvar faciəsinin 26-cı ildönümü
2016-cı il yanvarın 20-də Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı Səfirliyində 1990-cı il 20 Yanvar faciəsinin 26-cı ildönümünü anma mərasimi təşkil edilmişdir.
Yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə heç bir xəbərdarlıq edilmədən Bakıya daxil olmuş sovet qoşun hissələri küçələrə çıxıb öz etirazlarını bildirən dinc əhalini pulemyotlardan və hərbi avtomatlardan atəşə tutmuşdur. Həmin gecə Bakının müxtəlif rayonlarında sovet əsgərləri tərəfindən 121 insan qətlə yetirilmiş, 700-dən artıq vətəndaş yaralanmış və xəsarət almışdır. Sonrakı günlər də daxil olmaqla 132 nəfər həlak olmuşdur ki, onlardan da 123-ü kişi, 5-i qadın, 4-ü uşaq idi.
20 Yanvar faciəsində müsəlman azərbaycanlılarla yanaşı, Bakıda yaşayan 6 rus, 3 tatar, 3 yəhudi həlak olmuşdur. Həlak olanların arasında 4 milis işçisi, 1 həkim, 4 nəfər elmlər doktoru olub. Qeydə alınan 700-dən çox yaralının 25-i qadın, 20-si uşaq olmuşdur.
1980-ci illərin axırlarında Azərbaycanda ictimai-siyasi vəziyyət kəskinləşmişdi. Keçmiş Sovet İttifaqında gedən proseslər, iqtisadi islahatların düzgün aparılmaması, milli siyasət sahəsində buraxılan kobud səhvlər Azərbaycanda da milli-azadlıq hərəkatının baş qaldırmasına səbəb olmuşdu. Azərbaycanda ictimai-siyasi vəziyyətin kəskinləşməsinin əsas səbəblərindən biri də Ermənistanın Azərbaycana qarşı ərazi iddiaları ilə çıxış etməsi, uydurma "Dağlıq Qarabağ problemi"nin ortaya atılması idi. Kütləvi iğtişaşların qarşısını almaq bəhanəsi əldə etmiş SSRİ rəhbərliyi 1990-cı ilin yanvar ayında Bakıya qoşun hissələri yeritməyə başladı.
Bakı şəhərində 1990-cı il 20 Yanvar tarixindən fövqəladə vəziyyət tətbiq olunması haqqında SSRİ Ali Soveti Heyətinin 19 yanvar tarixli fərmanı isə ancaq yanvarın 20-də səhər saat 6-da zirehli maşınlardan xalqa elan edilmişdir.
Azərbaycan xalqı hər il 20 Yanvarda öz qəhrəman övladlarının əziz xatirəsini dərin ehtiramla yad edir, 20 Yanvar faciəsi ümumxalq hüzn günü kimi geniş qeyd edilir.
Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Bakı şəhərinin ən hündür yerində yerləşən Şəhidlər Xiyabanında Azərbaycanın azadlığı uğrunda mübarizədə şəhid olanların xatirəsinə ucaldılmış möhtəşəm “Əbədi məşəl” abidə-kompleksi tikilmişdir. Azərbaycan Prezidentinin 2000-ci il yanvarın 17-də imzaladığı Fərmanla 1990-cı il 20 Yanvar faciəsi zamanı şəhid olanlara “20 Yanvar Şəhidi” fəxri adı verilmişdir.
Sonrakı illərdə qəbul olunmuş rəsmi sənədlərdə də 20 Yanvar gününün Azərbaycanın müasir tarixində ölkənin azadlığı, müstəqilliyi, suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda qəhrəmanlıq rəmzi kimi xüsusi əhəmiyyəti yüksək qiymətləndirilmişdir.

Commemoration ceremony on the occasion of the 26th anniversary of Black January
On January 20, 2016, the commemoration ceremony on the occasion of the 26th anniversary of the tragedy of the 20th January of 1990 was held at the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Islamic Republic of Iran.
At midnight of 19th to 20th January of 1990 without any prior notification Soviet military invaded Baku and fired the civilians with machine guns and Kalashnikovs. That night 121 persons were killed and more than 700 persons were injured by the Soviet army in Baku. On subsequent days 132 persons in total perished; out of which 123 were men, 5 were women and 4 infants.
In late 1980s socio-political situation was aggravated in Azerbaijan. Ongoing processes within the former Soviet Union, misimplementation of economic reforms, misconduct in national policy had triggered national-freedom movement in Azerbaijan. Another important cause for aggravation of socio-political situation in Azerbaijan was the territorial claims of Armenia against Azerbaijan, bringing up the so-called Nagorno Karabakh problem.
In the evening of January 19th the energy bloc of the Azerbaijan state television had been destroyed (bombed). Later the State Investigation Commission on 20th January proved that this explosion had been planned and implemented by the Soviet special services.
Shielded with an idea of preventing mass protests, the Soviet leadership had ordered military to enter Baku in January 1990. Decree of the Soviet Supreme Council dated 19th January 1990 on declaring emergency situation in Baku effective from the 20th January was announced to the civilians only at 6 a.m. on 20th January from the Soviet tanks.
Azerbaijani nation commemorates the memory of its heroes annually on the 20th January and this day is a National Mourning day in Azerbaijan.
Eternal flame complex on the memory of martyrs was constructed by the initiative of the National Leader Heydar Aliyev at the Martyrs' Alley lying on the highest hills of Baku. Honorary title of the Martyr of 20 January was awarded by the Decree of the President dated January 17, 2000 to the victims of that tragedy.