Xocalı soyqırımının 22-ci ildönümü
2014-cü il fevralın 26-da erməni silahlı dəstələrinin Xocalı şəhərini zəbt etməsinin və dinc əhaliyə qarşı qətliam törətməsininn 22-ci ildönümü tamam olur.
XX yüzilliyin tarixinə ən faciəli münaqişələrdən biri kimi daxil olmuş Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ problemindən düz 26 il ötür. 1988-ci ildən bugünədək davam edən Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin ən dəhşətli günü isə 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə baş verən Xocalı soyqırımıdır. Bu qətliam bəşər tarixinin ən qanlı faciələrdən biri hesab olunur.
Hücumdan əvvəl, fevralın 25-i axşam çağından şəhər toplardan və ağır zirehli texnikadan şiddətli atəşə tutulmağa başlamışdır. Nəticədə şəhərdə yanğınlar baş vermiş və fevralın 26-da səhər şəhər tam alova bürünmüşdür. Belə bir vəziyyətdə, erməni əhatəsində olan şəhərdə qalmış təqribən 2500 nəfər əhali yaxınlıqdakı azərbaycanlılar məskunlaşmış Ağdam rayonunun mərkəzinə çatmaq ümidi ilə şəhəri tərk etməyə məcbur olmuşdur. Ancaq bu niyyət baş tutmadı. Şəhəri yerlə yeksan etmiş erməni silahlı dəstələri və motoatıcı alayın hərbiçiləri dinc əhaliyə divan tutdular.
Bu qırğının nəticəsində 613 nəfər həlak olmuşdur, onlardan:
uşaqlar - 63 nəfər;
qadınlar - 106 nəfər;
qocalar - 70 nəfər.
Bu rəqəmlər Ermənistan SSR-in dəstəyi və SSRİ rəhbərliyinin səhlənkarlığı ilə 1988-ci ildə başlamış və Azərbaycan SSR-in tərkib hissəsi olan Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinin Ermənistana birləşdirilməsi iddiasının gerçəkləşdirilməsi əsasında yaranmış Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin ən dəhşətli, qanlı faciəsindən xəbər verir.
22 il öncə qədim Azərbaycan torpağı olan Xocalı yerlə-yeksan edildi. Qədim kurqanları, dik daşları, tunc və dəmir dövrünə aid tarixi abidələri, 1 şəhər, 1 qəsəbə, 8 kənd, 2495 yaşayış evi, 31 sənaye obyekti, 15 kənd təsərrüfatı obyekti, 20 təhsil, 14 səhiyyə müəssisəsi, 56 mədəniyyət, 5 rabitə obyekti və s. darmadağın oldu. Dövlətin və əhalinin əmlakına 01.04.1992-ci il tarixinə olan qiymətlərlə 5 mlrd. rubl dəyərində ziyan vurulmuşdur.
Azərbaycan Milli Məclisi (Parlamenti) hər il fevralın 26-nı "Xocalı soyqırımı günü" elan etmişdir. Hər il fevralın 26-da saat 17.00-da Azərbaycan xalqı Xocalı soyqırımının qurbanlarının xatirəsini yad edir.
Doğma yurdlarından didərgin düşmüş və Azərbaycanın 48 rayonuna səpələnmiş Xocalı sakinləri Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin ədalətli həlli, Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzünün dəf edilməsi, ölkənin ərazi bütövlüyünün bərpa edilməsi ümidi ilə yaşayırlar.
Bu faciə bir sıra beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən və dövlətlərin parlamentləri tərəfindən soyqırımı kimi tanınır.
İslam Konfransı Təşkilatının Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 2007-ci ildə İslamabadda keçirilmiş sessiyasında Xocalı faciəsinə siyasi qiymət verilmişdir.
İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv dövlətlərin Parlament İttifaqının (İƏT Pİ) İndoneziyanın Palembanq şəhərində keçirilmiş 7-ci sessiyasında “Azərbaycan Respublikasına qarşı Ermənistan Respublikasının təcavüzü” adlı ənənəvi olaraq qəbul edilən qətnaməyə əlavə edilmiş bənddə İƏT Pİ üzv ölkələrin parlamentlərini 2012-ci ildən etibarən (Xocalı faciəsinin 20-ci ildönümü) 26 fevral 1992-ci ildə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən dinc azərbaycanlı əhaliyə qarşı həyata keçirilən və soyqırım xarakteri daşıyan kütləvi qırğını müvafiq şəkildə tanımağa çağırır və Xocalı qırğınını törədənləri məsuliyyətə cəlb etməyi tələb edir.
2013-cü il dekabrın 9-11-də Qvineyanın paytaxtı Konakridə keçirilmiş İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 40-cı sessiyasında Xocalı qətliamını soyqırım aktı kimi tanıyan növbəti sənəd qəbul edilib.
İslam Konfransı Təşkilatı Gənclər Forumunun Baş Koordinatoru xanım Leyla Əliyeva   tərəfindən 8 may 2008-ci il tarixində “Xocalıya Ədalət, Qarabağa Azadlıq”  kampaniyası üzrə təşəbbüs irəli sürülmüşdür. Bu kampaniya çərçivəsində Xocalı faciəsinə beynəlxalq siyasi-hüquqi qiymət verilməsi və Azərbaycanlılara qarşı soyqırımı aktı olaraq tanınması, habelə beynəlxalq ictimaiyyətin bu soyqırım barədə məlumatlılıq səviyyəsinin artırılması üzrə işlər həyata keçirilir. Kampaniya çərçivəsində yaradılmış www.justiceforkhojaly.org internet səhifəsində “Dünya liderlərinə Xocalı soyqırımının bəşəriyyətə qarşı cinayət kimi tanınması və dünyada ədalətsizliyə qarşı mübarizə” adlı petisiya imzalama kampaniyasında artıq 144772 nəfər iştirak edərək Xocalıda qətlə yetirilmiş, zorakılıqlara məruz qalmış, əsir götürülmüş, itkin düşmüş günahsız insanların başlarına gətirilənlərə qarşı etirazlarını bildirmişlər.

22nd anniversary of Khojaly massacre
On February 26, 2014 the 22nd anniversary of occupation of Khojaly town in the Republic of Azerbaijan and brutal massacre against its inhabitants perpetrated by Armenian armed forces is commemorated.
Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict, which is one of the most tragic ones of the XX century turns 26 years. The most atrocious day of this conflict which started in 1988 and has still found no resolution, is the Khojaly genocide which took place at midnight of 25th to 26th of February, 1992. This massacre is considered to be one of the bloodiest tragedies in the history of humanity.
At the eve of assault, in the evening of February 25th, the town was severely fired from heavy armored vehicles and various guns. This caused fires in the town and in the morning of February 26th, Khojaly totally caught the fire. Under this condition, the inhabitants of Khojaly, who remained in the town before the tragic night (about 2500 people) tried to leave their houses after the beginning of the assault in the hope to find the way to the nearest place populated by the Azerbaijanis. But these plans had failed. Invaders destroyed Khojaly and with particular brutality implemented carnage over its peaceful population.
As a result, 613 persons were killed, including 106 women, 63 children and 70 elderly people. Of those who perished, 56 persons were killed with especial cruelty: by burning alive, scalping, beheading, gouging out of eyes, and bayoneting of pregnant women in the abdomen.
In the course of the tragedy 487 inhabitants of Khojaly were severely maimed, including 76 children not yet of age. 8 families were completely wiped out, 26 children lost both parents, and 130 children one of their parents. 1275 inhabitants were taken hostage, while the fate of 150 persons remains unknown to this day.
These numbers indicate the most heinous crime and bloodiest tragedy during the armed conflict in and around Nagorno Karabakh region of the Republic of Azerbaijan, which started in 1988 with the support of Armenia SSR and negligence of USSR leadership and based on claims to annex Nagorno Karabakh Autonomous province, which was an integral part of Azerbaijan SSR to Armenia.
22 years ago Khojaly was razed to the ground. Ancient tumulus, historic monuments of Bronze and Iron ages, 1 town, 1 settlement, 8 villages, 2495 houses, 31 industrial objects, 20 educational and 14 healthcare institutions, 56 cultural, 5 communication objects had been totally destroyed. The state and population’s property in the sum of 5 bln rubls priced as of 01.04.1992 were damaged.
Milli Majlis (Parliament) of the Republic of Azerbaijan declared February 26th as the “Day of Khojaly Genocide”. Every year on February 26th at 17:00 Azerbaijanis commemorate memory of the victims of Khojaly genocide.
Khojaly survivors, who were forcefully made to flee their native lands and currently inhabit in 48 districts of Azerbaijan are looking forward to fair and just solution of the conflict in and around Nagorno Karabakh region of the Republic of Azerbaijan, repulse of Armenian aggression against Azerbaijan and restoration of territorial integrity of the Republic of Azerbaijan in accordance with the international legal norms and principles.
Ministerial Council of the Organization of Islamic Conference held in Islamabad, Pakistan in 2007 gave its political assessment to the Khojaly tragedy.
During the 7th session of the Parliamentary Union of the OIC member states (PUIC) held in January 2012 in Palembang, Indonesia, a new paragraph was added to the traditionally adopted resolution on “Aggression by the Republic of Armenia against the Republic of Azerbaijan”. The new paragraph called on OIC member states’ parliaments starting from 2012, which marks the 20th anniversary of Khojaly tragedy, to recognize Khojaly massacre as the genocide perpetrated by Armenian armed forces against Azerbaijani civil population on February 26, 1992 and demanded to take to the justice perpetrators of Khojaly massacre.
On December 9-11, 2013 at the 40th session of the OIC Foreign Ministers; Council held in Conakry, Guinea another document was adopted that recognized Khojaly massacre as the genocide act.
The International Awareness Campaign was initiated on 8 May 2008 by Mrs. Leyla Aliyeva, General Coordinator of Islamic Conference Youth Forum for Dialogue and Cooperation under the motto of “Justice for Khojaly, Freedom for Karabakh”. The campaign includes inter alia activities aimed at international political-legal assessment of Khojaly tragedy, its recognition as the genocide act against Azerbaijanis, as well as awareness raising on this genocide act. The website www.justiceforkhojaly.org created within the campaign, includes the Petition to the World Leaders to recognize Khojaly massacre as a crime against humanity and to fight injustice in the world which as of 20.02.2014 has already been signed by 144772 persons.