Səfirlikdə Novruz bayramı münasibətilə ziyafət
2014-cü il martın 19-da Azərbaycan Respublikasının (AR) İran İslam Respublikasındakı (İİR) Səfirliyində İİR-də akkreditə olunmuş bir sıra diplomatik nümayəndəliklərin başçılarının, o cümlədən, Novruz bayramını ölkələrində qeyd edən Türkiyə, Qazaxıstan, Özbəkistan, Türkmənistan, Əfqanıstan, Pakistan Səfirlərinin, habelə Azərbaycanın Novruz ənənələrini tanıtmaq məqsədilə, Norveç, Finlyandiya, Slovakiya, Rusiya, Çex Respublikasının İrandakı Səfirlərinin iştirakı ilə ziyafət təşkil olunmuşdur.
Səfir Cavanşir Axundov qonaqlara Novruz bayramının Azərbaycanda keçirilməsi ilə bağlı mövcud olan ənənələr, SSRİ dövründə bu bayramın Azərbaycan xalqının milli ruhunun bariz göstəricilərindən biri olması baxımından qadağan edilməsinə baxmayaraq, xalqımızın bu bayram ənənələrini qoruyub saxlayaraq sonrakı nəsillərə ötürməsi ilə bağlı ətraflı məlumat vermişdir. Səfirlərə eyni zamanda bildirilmişdir ki, 2010-cu ildə BMT-də Azərbaycanın təşəbbüsü ilə Novruzun beynəlxalq bayram statusu alması ilə bağlı qətnamə irəli sürülmüş, BMT üzvü olan 11 dövlətin (Albaniya, Azərbaycan, Əfqanıstan, İİR, Hindistan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Tacikistan, Türkmənistan, Türkiyə, Keçmiş Yuqoslav Respublikası Makedoniya) həmmüəllif kimi qoşulduğu bu qətnamə yekdilliklə qəbul edilmişdir.
Qonaqlara Novruzun Azərbaycanda təntənəli qeyd olunması, bayramın tarixi kökləri, mədəni irsimizi nümayiş etdirən video süjet nümayiş etdirilmişdir. Daha sonra qonaqlara Azərbaycan mətbəxinin nümunələrindən olan və məhz Novruz bayramında, İlAxır Çərşənbədə süfrədə olmasının rəmzi məna daşıdığı təamlar təqdim edilmişdir. Tədbirin sonunda Novruz adət-ənənəsinə uyğun olaraq, qonarlar, Novruz tonqalının üzərindən hoppanmışlar.

Novruz Celebration at the Embassy
On March 19, 2014 H.E. Javanshir Akhundov, Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Islamic Republic of Iran hosted a reception on the occasion of Nowruz Holiday. Reception was attended by the Heads of diplomatic representations, including, distinguished Ambassadors of Turkey, Kazakhstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Afghanistan, Pakistan, Norway, Finnland, Russian Federation, Slovak Respublic, and Czech Republic accredited in Iran.
Ambassador Akhundov briefed guests about Novruz traditions in the Republic of Azerbaijan, as well as how Azerbaijani people preserved their traditions of celebrating Novruz Holiday and passed them to the younger generations, although it was forbidden during the Soviet regime to celebrate Novruz. Distinguished guests were informed that in 2010 the Republic of Azerbaijan initiated a resolution on International Novruz Holiday at the United Nations General Assembly, and the resolution which was co-sponsored by the 11 UN Member states (Afghanistan, Albania, Azerbaijan, India, Islamic Republic of Iran, Kazakhstan, Kyrgyzstan, FOrmer Yugoslav Republic of Macedonia, Tajikistan, Turkey and Turkmenistan) was unanimously adopted.
Distingushed Ambassadors were demonstrated a video on festive celebrations of Novruz in Azerbaijan, historical roots of this holiday and cultural heritage of the country. Guests were served delicious Azerbaijani dishes which have symbolic meaning for Novruz and Last Tuesday of the solar year (Ilaxir chershenbe). At the end of the reception, in accordance with Novruz traditions and customs, distingushed guests jumped over the bonfire.