Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin 91 illik yubileyi
2014-cü il mayın 10-da Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı Səfirliyində Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin 91 illik yubileyi münasibətilə “Azərbaycan Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafı və Heydər Əliyev” mövzusunda konfrans keçirilmişdir. Tədbirdə İranın dövlət və hökumət nümayəndələri, Tehrandakı diplomatik korpusun və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri, ictimaiyyət təmsilçiləri, İranda təhsil alan azərbaycanlı və xarici tələbələr iştirak etmişlər.
Tədbirin əvvəlində Azərbaycan xalqının ümummilli liderinin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilmiş, ruhuna dualar oxunmuşdur.
Tədbir iştirakçılarına ümummilli lider Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətindən bəhs edən film nümayiş etdirilmişdir.
Çıxış edənlər müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin həyat yolundan, siyasi fəaliyyətindən və tarixi xidmətlərindən danışmışlar.
Bildirilmişdir ki, Azərbaycanın son otuz ildən artıq bir dövrünü əhatə edən tarixi taleyi Heydər Əliyevin adı ilə qırılmaz tellərlə bağlıdır. Bu illər ərzində xalqın ictimai-siyasi, iqtisadi və mədəni həyatının bütün sahələrində dirçəliş məhz onun adı ilə əlaqədardır.
Heydər Əliyev zəngin mədəniyyəti, böyük tarixi keçmişi ilə həmişə qürur duyduğu Azərbaycanı bir dövlət kimi ağır və sərt sınaqlardan çıxarmışdır. Bu sınaqlar sırasında milli dövlətçiliyin dağılmaq təhlükəsi, ölkənin ictimai-siyasi, sosial, iqtisadi, elmi-mədəni həyatında durğunluq xüsusi qeyd olunmalıdır.
Heydər Əliyevin müstəqil Azərbaycan Respublikasının rəhbərliyinə qayıdışı ilə, beynəlxalq norma və prinsiplərə uyğun müstəqil dövlət quruculuğu prosesi başlanmışdır.
Heydər Əliyev Azərbaycanın təbii sərvətlərindən, əlverişli coğrafi-strateji mövqeyinin üstünlüklərindən ölkənin milli mənafelərinə uyğun şəkildə istifadə edilməsinə yönəldilmiş irimiqyaslı beynəlxalq iqtisadi sazişlərin işlənib hazırlanması və həyata keçirilməsi sahəsində son dərəcə gərgin və səmərəli fəaliyyət göstərmişdir. 1994-cü ilin sentyabrında "Əsrin müqaviləsi" adlandırılan ilk neft müqaviləsinin imzalanması və onun gerçəkləşdirilməsi müstəqil Azərbaycanın iqtisadi inkişaf konsepsiyasını təşkil edən neft strategiyasının tərkib hissəsi olmuş və Azərbaycanın gələcək inkişafına öz əvəzolunmaz töhfəsini vermişdir.
Heydər Əliyevin apardığı daxili siyasət Azərbaycanın hər bir vətəndaşına azad, sərbəst yaşamaq hüquqlarını təmin etmək və öz rifahını yaxşılaşdırmaq imkanları yaratmağa yönəlmişdir. Heydər Əliyevin fəaliyyətində iqtisadi islahatlar, bazar iqtisadiyyatının bərqərar olması, iqtisadi inkişafın təmin edilməsi, Azərbaycanın dünya iqtisadiyyatına inteqrasiyası ardıcıl prioritet sahələr olmuşdur.
Heydər Əliyev demokratik, hüquqi dövlət quruculuğu istiqamətində davamlı siyasət yeridərək, ölkədə insan hüquq və azadlıqlarının başlıca prinsiplərinin bərqərar olması üçün əsaslı zəmin yaratmışdır.
Heydər Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycan dövlətinin xarici siyasəti, dünyanın aparıcı dövlətləri və beynəlxalq təşkilatları ilə əlaqələri milli maraqlara və siyasi perspektivlərə əsaslanaraq inkişaf etmişdir.
Heydər Əliyevin xarici siyasətinin əsasını sülh, beynəlxalq hüquq normalarına, sərhədlərin bütövlüyünə və toxunulmazlığına, dövlətlərin ərazi bütövlüyünə hörmət və qarşılıqlı surətdə faydalı əməkdaşlıq prinsipləri təşkil etmişdir. Onun beynəlxalq normaları özündə tam əks etdirən sülhsevər xarici siyasətinin əsasında isə, ilk növbədə, milli müstəqilliyin möhkəmləndirilməsi, dövlətlərin hüquqlarına hörmətlə yanaşılması, bütün mübahisəli məsələlərin sülh və danışıqlar yolu ilə həll edilməsi, qarşılıqlı surətdə faydalı iqtisadi, elmi və mədəni əməkdaşlıq yaradılması, dövlətlərarası əlaqələrə mane olan hər cür məhdudiyyətlərin aradan qaldırılması prinsipləri dayanırdı.
Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən yaradılan iqtisadiyyatın Azərbaycan modeli bu gün Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Ölkə artıq inkişafın elə bir səviyyəsinə gəlmişdir ki, o borcalan dövlətdən borcverən dövlətlər sırasına daxil olmuşdur.
Heydər Əliyev irsinə sadiq qalaraq son on il ərzində həyata keçirilən siyasi-iqtisadi islahatlar nəticəsində Azərbaycanda iqtisadiyyat real ifadədə 3 dəfədən çox, dövlət büdcəsi 19 dəfə artmış, yoxsulluğun səviyyəsi 49 faizdən 6 faizə enmiş, 1 milyondan artıq yeni iş yeri açılmışdır. Bu gün Azərbaycanın xarici valyuta ehtiyatı 48 milyard dollardan artıqdır. 2013-cü il ərzində Ümumi Daxili Məhsulun real artım tempi 5.8% təşkil etmiş və cari qiymətlərlə 57.7 milyard manat olmuşdur. 2013-cü ildə əhalinin gəlirləri əvvəlki il ilə müqayisədə 8.0 faiz artaraq 37.6 milyard manata çatmış, onun hər nəfərə düşən həcmi ayda orta hesabla 336.6 manat təşkil etmişdir.
Son zamanlar Azərbaycan Respublikasında  səhiyyə sistemində mühüm islahatlar həyata keçirilmişdir. Səhiyyəyə ayrılan büdcə vəsaiti 2003-cü illə müqayisədə 2013-cü ildə 12 dəfə artmışdır. Son 10 il ərzində ümumilikdə 500-ə yaxın səhiyyə müəssisəsində təmir və tikinti işləri aparılmışdır. Onların təxminən 70 faizi regionların payına düşür.
Dövlət proqramlarının icrasına ayrılan vəsait ilbəil artırılır. Təkcə 2013-cü ildə proqramların icrası məqsədilə 80.1 milyon manat vəsait sərf olunmuşdur. 2014-cü ildə isə bu istiqamətdə 86.0 milyon manat vəsaitin ayrılması planlaşdırılır.
Təxminən yarım əsrə yaxın dövrü əhatə edən siyasi fəaliyyətini tam şəkildə Azərbaycan xalqının dövlətçilik tarixinə həsr edən Heydər Əliyev 1993-cü ildə siyasi hakimiyyətə qayıdandan sonra müəyyən etdiyi mehriban qonşuluq və səmimi dostluq siyasəti uğurlu nəticələr vermişdir. Bu siyasət nəticəsində Azərbaycan-İran münasibətlərində qarşılıqlı etimad və inkişaf mərhələsi yaranmışdır. Ötən dövrdə iki qonşu dövlət arasında ticarət dövriyyəsi genişlənmiş, gömrük-keçid məntəqələrinin sayı artırılmış, beynəlxalq təşkilatlarda əməkdaşlıq əlaqələri gücləndirilmiş, qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığa dair ardıcıl işlər aparılmış, münasibətlərin inkişafına təsir edə bilən və qarşılıqlı faydalı nəticələrə hesablanmış məsələlər intensiv müzakirə olunur. İki ölkə arasında münasibətlərin inkişaf dinamikasının qorunması siyasəti Prezident İlham Əliyev tərəfindən də uğurla davam etdirilir. 2014-cü il aprelin 9-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin İran İslam Respublikasına rəsmi səfəri, imzalanmış sazişlər, xüsusilə dövlət başçılarının görüşü və mətbuat üçün səsləndirdikləri bəyanat bir daha göstərdi ki, qonşu, dost və tərəfdaş dövlətlər olan İran ilə Azərbaycan arasındakı mövcud münasibətlər bundan sonrakı dövrdə də yüksələn xətt üzrə inkişaf edəcəkdir.

91st Anniversary of Heydar Aliyev, National Leader of Azerbaijani People
The conference "Socio-economic development of the Republic of Azerbaijan and Heydar Aliyev" dedicated to the 91st anniversary of Heydar Aliyev, national leader of the Azerbaijani people was held on May 10, 2014 at the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Islamic Republic of Iran. The conference was attended by the representatives of state and government of Iran, the diplomatic corps, representatives of international organizations, as well as Azerbaijani and foreign students studying in Iran.
At the beginning, a minute's silence in memory of national leader of the Azerbaijani people and praying session were observed.
A film about the life and professional activities of the national leader Heydar Aliyev was demonstrated.
Speakers spoke about the life, historical contributions and political activities of the founder of the modern state of Azerbaijan and the great statesman, Heydar Aliyev.
It was noted that the history of the last thirty years in Azerbaijan is inseparably linked with the name of Heydar Aliyev. Over the years, the nation's socio-political, economic and cultural revival in all areas of life has been associated with his name.
Heydar Aliyev has managed to overcome hard and difficult challenges Azerbaijan had faced as an independent country. He had always taken pride in rich culture and ancient history of Azerbaijan. Among the challenges Azerbaijan had faced, the threat of destruction of national sovereignty, the stagnation in country's socio-political, social, economic, scientific and cultural life should be emphasized.
With Heydar Aliyev's return to the leadership of the independent Republic of Azerbaijan, the process of an independent state-building based on international norms and principles had begun.
Heydar Aliyev worked extremely hard to develop and implement international treaties to use advantages of Azerbaijan's natural resources, favorable geo-strategic position in accordance with the country's national interests. The signing and the implementation of the "Contract of the Century" in September 1994 has been an integral part of Azerbaijan 's oil strategy which forms the concept of economic development and its contribution to the future development of Azerbaijan is invaluable.
Heydar Aliyev's domestic policy aimed at ensuring the rights and welfare of every citizen and to create opportunities for them to live freely. Economic reforms, the establishment of a market economy, economic development, and integration into the world economy have been consistent priority areas in Heydar Aliyev’s activities.
Being consistent with the policy of democratic state building, Heydar Aliyev has created a solid foundation for the main principles of human rights and freedom in the country.
Under the leadership of Heydar Aliyev, Azerbaijan's foreign policy and relations with the world's leading countries and international organizations have developed on the basis of national interests and political perspectives.
Heydar Aliyev's foreign policy of peace based on international law, integrity and inviolability of frontiers, territorial integrity, and respect for the principles of mutually beneficial cooperation. His peaceful foreign policy based on international norms reflect , first of all, the strengthening of national independence , respect for the rights of states, peaceful settlement of all disputes, mutually beneficial economic, scientific and cultural cooperation, elimination of any kind of restrictions creating obstacles to interstate relations.
Generated by national leader Heydar Aliyev, Azerbaijan's economic development model is successfully continued today by the President Ilham Aliyev. The country has succeeded such a level of development that it has turned from the borrower, to a lender state.
Staying loyal to the heritage of Heydar Aliyev's political and economic reforms carried out over the last decade, the economy has increased in real terms more than 3 times , the state budget has increased 19 times , the poverty rate dropped from 49 percent to 6 percent, more than 1 million new jobs were created. Today, Azerbaijan’s foreign exchange reserves count more than $ 48 billion. During the year 2013, the real growth rate of gross domestic product in current prices was by 5.8 % and totaled 57.7 billion. In 2013, population’s revenues compared to the previous year 's revenues increased 8.0 percent and reached 37.6 billion , the size of the average monthly per capita amounted to 336.6 .
Important reforms of the health care system have recently been carried out. The budget allocated to health care in 2013 compared to 2003 increased by 12 times. Over the past 10 years, a total of nearly 500 health care facilities were renovated and constructed. About 70 per cent of them are in the regions.
State funds allocated for the implementation of state programs increase from year to year. In 2013 alone, 80.1 million manats were allocated for the implementation of the programs. In 2014, 86.0 million mantas will be allocated for this purpose.
Covering a period of nearly half a century of the history of the state of the political activity, after return of the national leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev returned to power in 1993, his determined policy of good-neighborly and friendly relations has been successful. As a result of this policy Azerbaijani-Iranian relations developed and are based on mutual trust. Over the period, the trade turnover between the two neighboring countries extended, number of customs checkpoints increased, cooperation within international organizations enhanced, mutually beneficial cooperation, which can affect the development of bilateral relations are consistently worked out and issues of mutual interests are discussed intensively. Dynamics of the development of relations between the two countries is being successfully continued by President Ilham Aliyev. President Ilham Aliyev's official visit to the Islamic Republic of Iran on April 9, 2014, concluded agreements, meeting of the heads of the states, especially their statements made to the press once again underlined that, neighborly, friendly and partner relations between Iran and Azerbaijan will further develop in the future.