“Xocalı soyqırımı - XX əsrin faciəsi” mövzusunda elmi məqalələrin müsabiqəsini elan edir.
- Məqalə Times New Roman (ingilis və Azərbaycan dilləri üçün) və B Zar şrifti ilə (fars dili üçün), intervalsız, 14 ölçü ilə tərtib olunmalıdır;
- Qeyd olunmuş tarixlərdən əvvəl və ya sonra göndərilmiş məqalələr nəzərdən keçirilməyəcəkdir;
- Müsabiqə komissiyası tərəfindən seçilmiş məqalələr Xocalı faciəsinə həsr olunmuş və Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı Səfirliyi tərəfindən keçiriləcək tədbirdə elan olunacaqdır;
- I yerə layiq görülmüş məqalə Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Diplomatiya Aləmi jurnalında və Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı Səfirliyinin internet səhifəsində dərc ediləcəkdir;
- İlk üç yerin qalibləri Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı Səfirliyi tərəfindən qiymətli hədiyyələrlə mükafatlandırılacaqdır;
- Qalib seçilmiş məqalələrin müəlliflərinin təmsil olunduqları təşkilata (universitet, araşdırma mərkəzi və s.) məqalə müəllifinin iştirakı və qalib gəlməsi ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı Səfirliyi adından təşəkkür məktubu ünvanlanacaqdır;
- Elmi məqalələr 2015-cü il yanvarın 25-dən fevralın 20-dək Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı Səfirliyinə elektron poçt vasitəsilə (e-mail: a.sh.yagubova@gmail.com) göndərilməlidir;
- Məqalə müəllifinin əlaqə ünvanları (ad, familiya, iş yeri və ya təhsil aldığı/elmi araşdırma apardığı müəssisə, telefon, elektron poçt ünvanı) məqalə ilə birlikdə Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı Səfirliyinə göndərilməlidir.

Khojaly genocide – tragedy of the XX century
Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Islamic Republic of Iran announces an academic essay contest on the topic
“Khojaly genocide – tragedy of the XX century”.
Contest rules:
- Submitted essays should not have been previously published;
- An essay may be submitted in Azerbaijani, English or Persian languages;
- Essay should be written in font 14 Times New Roman (for Azerbaijani and English) and B Zar (for Persian), typed single space;
- Essays submitted before or after the contest dates will not be considered;
- Essays selected by the contest commission will be announced at the event dedicated to the Khojaly tragedy and organized by the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Islamic Republic of Iran;
- Essay winning the 1.place will be published in the journal of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and on the website of the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Islamic Republic of Iran;
- The first three winners will be awarded special prizes by the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Islamic Republic of Iran;
- The Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Islamic Republic of Iran will send a gratitude letter for their participation to the organization (university, research center, etc. ) the winning authors represent;
- Essays should be sent to the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Islamic Republic of Iran via e-mail (e-mail: a.sh.yagubova@gmail.com) from January 25 to February 20, 2015.
- Contact details of an author (full name, profession, institution/university/research center, phone, e-mail) should be sent to the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Islamic Republic of Iran along with an essay.