Xocalı soyqırımının 23-cü ildönümü
2015-ci il fevralın 26-da erməni silahlı dəstələrinin Xocalı şəhərini zəbt etməsinin və dinc əhaliyə qarşı qətliam törətməsininn 23-cü ildönümü tamam olur.
XX yüzilliyin tarixinə ən faciəli münaqişələrdən biri kimi daxil olmuş Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin başlanmasından 27 il ötür. 1988-ci ildən bugünədək davam edən Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin ən dəhşətli günü isə 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə baş verən Xocalı soyqırımıdır. Bu qətliam XX əsrin ən qanlı faciələrdən biri hesab olunur.
Hücumdan əvvəl, fevralın 25-i axşam çağından şəhər toplardan və ağır zirehli texnikadan şiddətli atəşə tutulmağa başlamışdır. Nəticədə şəhərdə yanğınlar baş vermiş və fevralın 26-da səhər şəhər tam alova bürünmüşdür. Belə bir vəziyyətdə, erməni əhatəsində olan şəhərdə qalmış təqribən 2500 nəfər əhali yaxınlıqdakı azərbaycanlılar məskunlaşmış Ağdam rayonunun mərkəzinə çatmaq ümidi ilə şəhəri tərk etməyə məcbur olmuşdur. Ancaq bu niyyət baş tutmamış, şəhəri yerlə yeksan etmiş erməni silahlı dəstələri və motoatıcı alayın hərbiçiləri dinc əhaliyə divan tutmuşdular.
Bu qırğının nəticəsində 613 nəfər həlak olmuşdur, onlardan 63 nəfər uşaqlar, 106 nəfər qadınlar, 70 nəfər qocalardır.
Bu rəqəmlər Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinin Ermənistana birləşdirilməsi iddiasının gerçəkləşdirilməsi əsasında yaranmış Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin ən dəhşətli, qanlı faciəsindən xəbər verir.
23 il öncə qədim Azərbaycan torpağı olan Xocalı yerlə-yeksan edildi - qədim kurqanlar, dik daşlar, tunc və dəmir dövrünə aid tarixi abidələr, 1 şəhər, 1 qəsəbə, 8 kənd, 2495 yaşayış evi, 31 sənaye obyekti, 15 kənd təsərrüfatı obyekti, 20 təhsil, 14 səhiyyə müəssisəsi, 56 mədəniyyət, 5 rabitə obyekti və s. darmadağın oldu.
Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi (Parlamenti) hər il fevralın 26-nı "Xocalı soyqırımı günü" elan etmişdir. Hər il fevralın 26-da saat 12.00-da Azərbaycan xalqı Xocalı soyqırımının qurbanlarının xatirəsini yad edir.
Bu faciə bir sıra beynəlxalq təşkilatlar və dövlətlərin parlamentləri tərəfindən soyqırımı kimi tanınır.
İslam Konfransı Təşkilatının Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 2007-ci ildə İslamabadda keçirilmiş sessiyasında Xocalı faciəsinə siyasi qiymət verilmişdir. İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv dövlətlərin Parlament İttifaqının (İƏT Pİ) İndoneziyanın Palembanq şəhərində keçirilmiş 7-ci sessiyasında “Azərbaycan Respublikasına qarşı Ermənistan Respublikasının təcavüzü” adlı ənənəvi olaraq qəbul edilən qətnaməyə əlavə edilmiş bənddə İƏT Pİ üzv ölkələrin parlamentlərini 2012-ci ildən etibarən (Xocalı faciəsinin 20-ci ildönümü) 26 fevral 1992-ci ildə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən dinc azərbaycanlı əhaliyə qarşı həyata keçirilən və soyqırım xarakteri daşıyan kütləvi qırğını müvafiq şəkildə tanımağa çağırır və Xocalı qırğınını törədənləri məsuliyyətə cəlb etməyi tələb edir. 2013-cü il dekabrın 9-11-də Qvineyanın paytaxtı Konakridə keçirilmiş İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 40-cı sessiyasında Xocalı qətliamını soyqırım aktı kimi tanıyan növbəti sənəd qəbul edilib.
İslam Konfransı Təşkilatı Gənclər Forumunun Baş Koordinatoru xanım Leyla Əliyeva tərəfindən 8 may 2008-ci il tarixində “Xocalıya Ədalət, Qarabağa Azadlıq” kampaniyası üzrə təşəbbüs irəli sürülmüşdür. Bu kampaniya çərçivəsində Xocalı faciəsinə beynəlxalq siyasi-hüquqi qiymət verilməsi və Azərbaycanlılara qarşı soyqırımı aktı olaraq tanınması, habelə beynəlxalq ictimaiyyətin bu soyqırım barədə məlumatlılıq səviyyəsinin artırılması üzrə işlər həyata keçirilir. Kampaniya çərçivəsində yaradılmış www.justiceforkhojaly.org internet səhifəsində “Dünya liderlərinə Xocalı soyqırımının bəşəriyyətə qarşı cinayət kimi tanınması və dünyada ədalətsizliyə qarşı mübarizə” adlı petisiya imzalama kampaniyasında artıq 145297 nəfər iştirak edərək Xocalıda qətlə yetirilmiş, zorakılıqlara məruz qalmış, əsir götürülmüş və itkin düşmüş günahsız insanların başlarına gətirilənlərə qarşı etirazlarını bildirmişlər.

23rd anniversary of Khojaly massacre
On February 26, 2015 the 23rd anniversary of occupation of Khojaly town in the Republic of Azerbaijan and brutal massacre against its inhabitants perpetrated by Armenian armed forces is commemorated.
Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict, which is one of the most tragic ones of the XX century turns 27 years. The most atrocious day of this conflict which started in 1988 and has still found no resolution, is the Khojaly genocide which took place at midnight of 25th to 26th of February, 1992. This massacre is considered to be one of the bloodiest tragedies in the history of humanity.
At the eve of assault, in the evening of February 25th, the town was severely fired from heavy armored vehicles and various guns. This caused fires in the town and in the morning of February 26th, Khojaly totally caught the fire. Under this condition, the inhabitants of Khojaly, who remained in town before the tragic night (about 2500 people) tried to leave their houses after the beginning of the assault in the hope to find the way to the nearest place populated by the Azerbaijanis. But these plans had failed. Invaders destroyed Khojaly and with particular brutality implemented carnage over its peaceful population.
As a result, 613 persons, including 106 women, 63 children and 70 elderly people were killed. Of those who perished, 56 persons were killed with special cruelty: by burning alive, scalping, beheading, gouging out of eyes, and bayoneting of pregnant women in the abdomen.
In the course of the tragedy 487 inhabitants of Khojaly were severely maimed, including 76 children not yet of age. 8 families were completely wiped out, 26 children lost both parents, and 130 children one of their parents. 1275 inhabitants were taken hostages, while the fate of 150 persons remains unknown to this day.
These numbers indicate the most heinous crime and bloodiest tragedy during the armed conflict in and around Nagorno Karabakh region of the Republic of Azerbaijan based on claims to annex Nagorno Karabakh Autonomous province, which was an integral part of Azerbaijan SSR to Armenia.
22 years ago Khojaly was razed to the ground. Ancient tumulus, historic monuments of Bronze and Iron ages, 1 town, 1 settlement, 8 villages, 2495 houses, 31 industrial objects, 20 educational and 14 healthcare institutions, 56 cultural, 5 communication objects had been totally destroyed.
Milli Majlis (Parliament) of the Republic of Azerbaijan declared February 26th as the “Day of Khojaly Genocide”. Every year on February 26th at 12:00 Azerbaijanis commemorate memory of the victims of Khojaly genocide.
Ministerial Council of the Organization of Islamic Conference held in Islamabad, Pakistan in 2007 gave its political assessment to the Khojaly tragedy. During the 7th session of the Parliamentary Union of the OIC member states (PUIC) held in January 2012 in Palembang, Indonesia, a new paragraph was added to the traditionally adopted resolution on “Aggression by the Republic of Armenia against the Republic of Azerbaijan”. The new paragraph called on OIC member states’ parliaments starting from 2012, which marks the 20th anniversary of Khojaly tragedy, to recognize Khojaly massacre as the genocide perpetrated by Armenian armed forces against Azerbaijani civil population on February 26, 1992 and demanded to take to the justice perpetrators of Khojaly massacre. On December 9-11, 2013 at the 40th session of the OIC Foreign Ministers’ Council held in Conakry, Guinea another document was adopted that recognized Khojaly massacre as the genocide act.
The International Awareness Campaign was initiated on 8 May 2008 by Mrs. Leyla Aliyeva, General Coordinator of Islamic Conference Youth Forum for Dialogue and Cooperation under the motto of “Justice for Khojaly, Freedom for Karabakh”. The campaign includes inter alia activities aimed at international political-legal assessment of Khojaly tragedy, its recognition as the genocide act against Azerbaijanis, as well as awareness raising on this genocide act. The website www.justiceforkhojaly.org created within the campaign, includes the Petition to the World Leaders to recognize Khojaly massacre as a crime against humanity and to fight injustice in the world which has already been signed by 145297 persons.