İran Aşıqlar Birliyinin rəsmi fəaliyyətə başlaması münasibətilə tədbir keçirilmişdir
2015-ci il oktyabrın 10-da Tehranda yerləşən Niyavaran Mədəniyyət Mərkəzində “İran Aşıqlar Birliyi”nin rəsmi fəaliyyətə başlaması münasibətilə tədbir keçirilmişdir. Tədbirdə İran İslam Respublikasının rəsmi nümayəndələri, o cümlədən Mədəniyyət və İslami İrşad Nazirinin müavini cənab Əli Muradxani, Daxili İşlər Nazirliyinin rəsmiləri, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin rəsmisi Rəşad Əliyev, Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı Səfirliyinin əməkdaşları iştirak ediblər. Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı Səfirliyinin əməkdaşı Tariyel İsmayılov Səfir Cavanşir Axundovun “İran Aşıqlar Birliyi”nin təsisçilərinə təbrik məktubunu səsləndirmişdir. Bakı Musiqi Akademiyasının professoru, musiqişünas xanım Zümrüd Dadaşzadə-Axundova bu Birliyin yaradılmasında əməyi keçən hər kəsi təbrik etmiş, aşıq musiqisi əsasında “Koroğlu” operasını yaratmış dahi Azərbaycan bəstəkarı Üzeyir Hacıbəylinin də aşıq sənətinə olan ehtiramını xatırlatmışdır. İİR Mədəniyyət və İslami İrşad Nazirinin müavini, AR Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin rəsmisi Rəşad Əliyev rəsmi fəaliyyətə başlayan Birliyə uğurlar arzu etmişlər.
Tədbirdə İranın müxtəlif bölgələrindən – Zəncan, Qeydar, Parsabad, Təbriz, Mərənd və Tehrandan olan aşıqlar, habelə Azərbaycandan gəlmiş ustad aşıqlar ifaları ilə tamaşaçıları sevindirmişlər.
Təsisçisi Aşıq Kövsərəli Şahbazi (Səlcuq) olan Birlik aşıq ədəbiyyatı və mədəniyyətinin qorunması və təşviq edilməsi, aşıq sənətinin təbliğ edilməsi, aşıq sənəti sahəsində araşdırmaların aparılması, dəyərli aşıq sənəti nümunələrinin qorunması, saxlanması və yayılması məqsədlərini daşıyır.

Official inauguration of Iran’s Ashigs Union
On October 10, 2015 Iran’s Ashigs Unions was officially inaugurated at Niavaran Cultural Center in Tehran. Inauguration ceremony was attended by Mr.Ali Mouradkhani, deputy minister of Culture and Islamic Orientation of the Islamic Republic of Iran, officials of the Ministry of Interior, Mr. Rashad Aliyev, official representative of the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan, and diplomats of the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Islamic Republic of Iran.
Congratulation letter of H.E. Javanshir Akhudnov, Ambassador Plenipotentiary and Extraordinary of the Republic of Azerbaijan to the Islamic Republic of Iran was communicated to the audience by Mr. Tariyel Ismailov, an official of the Embassy.
Mrs. Zumrud Dadashzade-Akhundova, professor of Baku Music Academy thanked the founders of Iran Ashigs Union for their efforts to establish this Union. She also mentioned that Uzeyir Hajibeyli, famous Azerbaijani composer having been and admirer of ashig art had composed his “Koroglu” opera based on ashig music.
Ashigs from different parts of Iran, including Tehran, Zenjan, Merend, Parsabad, Geidar, as well as ashigs from the Republic of Azerbaijan attended the event and performed colourful ashig music for the spectators.
Iran's Ashig Union is headed by Ashig Kovsar Ali Shahbazi (Saljug). The Union's main objectives are aimed at protecting and promoting ashig culture and literature, propogating ashig art, conducting researches on ashig art, and preserving valuable examples of ashig art.