Prezident İlham Əliyev İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Məhəmməd Cavad Zərifi qəbul edib.
2016-cı il aprelin 7-də Prezident İlham Əliyev İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Məhəmməd Cavad Zərifi qəbul edib.
İran, Rusiya və Azərbaycan xarici işlər nazirləri arasında ilk görüşün Bakıda keçirilməsinin önəmini qeyd edən dövlətimizin başçısı üçtərəfli görüşün regional əməkdaşlığımızın tarixində yeni səhifə açacağına, bölgədə sülhün və sabitliyin möhkəmləndirilməsi işinə töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə etdi. Xarici işlər naziri Məhəmməd Cavad Zərifin ölkəmizə səfəri zamanı Azərbaycan ilə İran arasında siyasi, iqtisadi, təhlükəsizlik, enerji, nəqliyyat, terrorizmə qarşı mübarizə və digər sahələrdə əməkdaşlıq məsələlərinin bir daha nəzərdən keçiriləcəyinə toxunan Prezident İlham Əliyev hər iki tərəfin bu sahələrdə fikirlərinin üst-üstə düşdüyünü vurğuladı, səfərin ikitərəfli əlaqələrimizi əhatə edən bir sıra mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılması üçün yaxşı fürsət yaratdığını bildirdi. Dövlətimizin başçısı İrana son səfərini məmnunluqla xatırlayaraq İran İslam Respublikasının Prezidenti Həsən Ruhani ilə dünən baş tutmuş telefon söhbətində də bir daha səfər zamanı göstərilən qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirdiyini dedi. Səfəri çərçivəsində bir sıra məsələlərlə bağlı razılıq əldə olunduğunu, çoxlu sayda sənədlərin imzalandığını qeyd edən Prezident İlham Əliyev bunun ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi üçün yeni imkanlar yaratdığını vurğuladı və bu səfəri tarixi səfər kimi dəyərləndirdi. Azərbaycan ilə İran arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin ən yüksək səviyyədə olmasından məmnunluğunu bildirən dövlətimizin başçısı ölkəmizin mövcud əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsində maraqlı olduğunu dedi, qarşıya qoyulan məqsədlərə nail olunacağına əminliyini ifadə etdi. Prezident İlham Əliyev hər iki ölkənin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində daim bir-birini dəstəklədiyini qeyd etdi.
İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Məhəmməd Cavad Zərif Prezident Həsən Ruhaninin salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırdı. Prezident İlham Əliyevin İrana səfərini xatırlayan Məhəmməd Cavad Zərif bu səfərin ölkələrimiz arasında mövcud olan əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsinə tarixi töhfə verdiyini vurğuladı. İranın xarici işlər naziri Azərbaycanın təşəbbüsü ilə, Azərbaycan, İran və Rusiya prezidentlərinin razılığı əsasında həyata keçirilən üçtərəfli əməkdaşlıq formatının önəmini qeyd etdi. Azərbaycan və Rusiyadan olan həmkarları ilə əməkdaşlığın müxtəlif sahələri ətrafında müzakirələrə artıq başladıqlarını bildirən Məhəmməd Cavad Zərif ölkələrimiz arasında tranzit, gömrük məsələləri, ekstremizmə qarşı mübarizə, həmçinin turizm, mədəniyyət və digər sahələrdə əməkdaşlıq üçün yaxşı imkanların olduğunu vurğuladı. Məhəmməd Cavad Zərif qeyd etdi ki, bu üçtərəfli format İranın həm Azərbaycan, həm də Rusiya ilə ikitərəfli münasibətlərinin genişləndirilməsi, həmçinin ölkələr arasında üçtərəfli əməkdaşlığın inkişafı üçün tarixi fürsət yaradır.
Prezident İlham Əliyev İran İslam Respublikasının Prezidenti Həsən Ruhaninin salamlarına görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını İran dövlətinin başçısına çatdırmağı xahiş etdi.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran Mohammad Javad Zarif
On April 7, 2016 the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran Mohammad Javad Zarif.
The head of state stressed the importance of holding the first meeting of the foreign ministers of Azerbaijan, Iran and Russia in Baku. President Ilham Aliyev said the trilateral meeting would open a new page in the history of regional cooperation and would contribute to the strengthening of peace and stability in the region.
President Ilham Aliyev said the issues of cooperation between the two countries in political, economic, security, energy, transport, fight against terrorism and other fields would be reviewed during FM Mohammad Javad Zarif`s visit to the country. The head of state said the two countries` views coincided in these areas. President Ilham Aliyev noted the visit created a good opportunity for exchanging views over the topics covering the bilateral ties. The head of state recalled his recent visit to Iran, saying he once again thanked President Hassan Rouhani for hospitality when they had a phone conversation yesterday. President Ilham Aliyev said the two countries reached agreement on a number of issues and signed several documents during the visit. The head of state emphasized that this paved the way for the development of cooperation between the two countries, and described his visit as historical. President Ilham Aliyev hailed cooperation between Azerbaijan and Iran as excellent. The head of state said Azerbaijan was interested in developing the relations and expressed his confidence that the two countries would reach their goals. President Ilham Aliyev said Azerbaijan and Iran always supported each other within international organizations.
Mohammad Javad Zarif conveyed greetings of President of the Islamic Republic of Iran Hassan Rouhani to President Ilham Aliyev. The FM recalled President Ilham Aliyev`s visit to Iran, saying this trip made a historical contribution to the development of the two countries` ties.
Mohammad Javad Zarif underscored the importance of the trilateral format of cooperation, which was initiated by Azerbaijan and implemented with consent of the presidents of Azerbaijan, Iran and Russia. Mohammad Javad Zarif said that together with his Russian and Azerbaijani counterparts they already started to discuss various fields of cooperation. The Iranian FM said there were good opportunities for cooperation in transit, customs, fight against terrorism, as well as tourism, culture and other fields. Mohammad Javad Zarif said this trilateral format created historical conditions for developing the trilateral cooperation among the countries and expanding Iran`s bilateral ties with Azerbaijan and Russia.
President Ilham Aliyev thanked for the greetings of President Hassan Rouhani and asked the FM to extend his greetings to the Iranian head of state.