İlham Əliyev İranın rabitə və informasiya texnologiyaları nazirinə “Dostluq” ordeni təqdim edib
2016-cı il aprelin 21-də Prezident İlham Əliyev İran İslam Respublikasının rabitə və informasiya texnologiyaları naziri, Azərbaycan və İran arasında iqtisadi, ticarət və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq üzrə Dövlət Komissiyasının həmsədri Mahmud Vaezinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Dövlətimizin başçısı İlham Əliyev Mahmud Vaezinin ölkələrimiz arasında dostluq əlaqələrinin inkişafı üçün çox böyük işlər gördüyünü, Azərbaycan xalqı və dövləti tərəfindən bu işlərin yüksək qiymətləndirildiyini dedi. Prezident İlham Əliyev Azərbaycan Respublikası ilə İran İslam Respublikası arasında dostluq və əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafındakı xüsusi xidmətlərinə görə İranın rabitə və informasiya texnologiyaları naziri Mahmud Vaezinin Azərbaycanın yüksək dövlət mükafatlarından olan “Dostluq” ordeni ilə təltif olunduğunu dedi və ordeni ona təqdim etdi.
Azərbaycanın yüksək dövlət mükafatlarından olan “Dostluq” ordeninə layiq görülməsinə görə dövlətimizin başçısına minnətdarlığını ifadə edən İran İslam Respublikasının rabitə və informasiya texnologiyaları naziri Mahmud Vaezi öz xalqına və öz dinindən olan qonşu Azərbaycan xalqına xidmət etməsindən iftixar hissi duyduğunu vurğuladı.
Aprelin 20-də Azərbaycan-İran dövlət sərhədində Astara çayı üzərində dəmir yolu körpüsünün təməlqoyma mərasiminə toxunan dövlətimizin başçısı bunu ötən müddət ərzində görülən işlərin nəticəsi kimi dəyərləndirdi və ölkələrimiz arasında əldə olunan bütün razılaşmaların icra edilməsindən məmnun olduğunu dedi. Prezident İlham Əliyev İstanbulda İran İslam Respublikasının Prezidenti Həsən Ruhani ilə görüşdüyünü və bir daha hər iki tərəfin əlaqələrimizin inkişafı ilə bağlı görüləcək işləri müzakirə etdiklərini vurğuladı. Dövlətimizin başçısı İran İslam Respublikasına səfərini də məmnunluqla xatırladı.
Rabitə və informasiya texnologiyaları naziri Mahmud Vaezi İran İslam Respublikasının Prezidenti Həsən Ruhaninin səmimi salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırdı. Mahmud Vaezi bildirdi ki, ölkəsinin dövlət başçısı Prezident İlham Əliyev ilə İstanbuldakı görüşünü böyük razılıq hissi ilə xatırlayır. O, dövlət başçılarının rəhbərliyi ilə ölkələrimiz arasında əlaqələrin ikitərəfli və beynəlxalq əməkdaşlıq sahələrində uğurla inkişaf etdirildiyini vurğuladı.
Dövlətimizin başçısı Prezident Həsən Ruhaninin salamlarına görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını İran Prezidentinə çatdırmağı xahiş etdi.

Ilham Aliyev presented “Dostluq” Order to Minister of Information and Communications Technology of Iran
On April 21, 2016 the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev received a delegation led by Minister of Information and Communications Technology of the Islamic Republic of Iran, co-chairman of Azerbaijan-Iran State Commission on economic, trade and humanitarian spheres Mahmoud Vaezi.
The head of state hailed Mahmoud Vaezi`s contributions to the development of friendly relations between the two countries, adding the Azerbaijani government and people appreciated this. President Ilham Aliyev said Minister of Information and Communications Technology of Iran Mahmoud Vaezi was awarded the “Dostluq” (Friendship) Order, one of the high state awards of Azerbaijan, for his contributions to the development of friendly and cooperative ties between the Republic of Azerbaijan and the Islamic Republic of Iran, and handed the Order to him.
Minister of Information and Communications Technology of Iran Mahmoud Vaezi thanked the head of state for the “Dostluq” (Friendship) Order, and said he was proud to be serving their own people and the people of neighbouring Azerbaijan, which has the same religion.
The head of state touched upon the groundbreaking ceremony of a railway bridge over Astara River on Azerbaijan-Iran border, and described this as a result of the works done over the last period. President Ilham Aliyev expressed satisfaction with the implementation of all agreements reached between the two countries.
The head of state said he met with President of the Islamic Republic of Iran Hassan Rouhani in Istanbul, and discussed how to develop the bilateral ties. President Ilham Aliyev recalled with pleasure his visit to the Islamic Republic of Iran.
Mahmoud Vaezi conveyed sincere greetings of President of the Islamic Republic of Iran Hassan Rouhani to President Ilham Aliyev. The Minister said President Hassan Rouhani hailed his meeting with President Ilham Aliyev in Istanbul. He said bilateral and international cooperation between the two countries was developing successfully under the leadership of the two presidents.
The head of state thanked for the greetings of President Hassan Rouhani, and asked the Minister to communicate his greetings to the Iranian President.