2016-cı il aprelin 26-da Bakıda BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının “İnklüziv cəmiyyətlərdə birgəyaşayış: çağırış və məqsəd” mövzusunda VII Qlobal Forumunun rəsmi açılış mərasimi keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva Forumun açılış mərasimində iştirak ediblər.
Dövlətimizin başçısı tədbirdə nitq söylədi.
Sonra BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı üzrə ali nümayəndəsi Nasir Əbdüləziz Əl-Nasir çıxış etdi.
BMT-nin baş katibi Pan Gi Munun videomüraciəti nümayiş etdiriləndən sonra İspaniyanın xarici işlər naziri Xose Manuel Qarsia-Marqallo və Türkiyənin Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan çıxış etdilər.
Dövlət və hökumət başçılarının, digər yüksək səviyyəli rəsmi şəxslərin, tanınmış ictimai-siyasi xadimlərin, nüfuzlu beynəlxalq qurumların, “beyin mərkəzləri”nin təmsilçiləri, elm adamları daxil olmaqla, üç mindən çox nümayəndənin iştirak etdiyi Forumun təşkilatçıları sırasına BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı, UNESCO, Dünya Turizm Təşkilatı, ISESCO və Avropa Şurası kimi nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlar daxildir.

President of the Republic of Azerbaijan attended official opening of the 7th Global Forum of the UN Alliance of Civilizations
Today - on April 26, 2016 the 7th Global Forum of the United Nations Alliance of Civilizations (UNAOC) on the theme “Living Together in Inclusive Societies: A Challenge and A Goal” has kicked off in Baku.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and his wife Mehriban Aliyeva attended the opening ceremony.
The head of state addressed the event.
Then the United Nations High Representative for the Alliance of Civilizations Nassir Abdulaziz Al-Nasser made a speech.
Secretary General of the United Nations Ban Ki-moon addressed the forum via video conference.
Then Spanish Minister of Foreign Affairs José Manuel García-Margallo and Turkish President Recep Tayyip Erdogan made speeches.
The forum brings together more than 3000 delegates, including heads of state and government, high-level officials, politicians, public figures, representatives of leading international organizations and think tanks, and scientists.