Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İranın kənd təsərrüfatı nazirinin başcılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
15 may 2016-cı ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev İran İslam Respublikasının kənd təsərrüfatı naziri Mahmud Höccətinin başcılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Dövlətimizin başçısı ölkələrimiz arasında ikitərəfli münasibətlərin bütün sahələrdə inkişafının razılıq doğurduğunu dedi. Azərbaycanla İranın dost, qardaş, qonşu ölkələr olduğunu vurğulayan Prezident İlham Əliyev hər iki ölkənin siyasi rəhbərliyinin İran-Azərbaycan əlaqələrinin daha da yüksək səviyyədə olması üçün çalışdıqlarını məmnunluqla qeyd etdi. Kənd təsərrüfatının ölkələrimiz üçün vacib sahələrdən biri olduğunu vurğulayan dövlətimizin başçısı digər sahələrdə olduğu kimi bu sahədə də Azərbaycan-İran əməkdaşlığının yaxşı nəticələr verəcəyini əminliklə bildirdi. Prezident İlham Əliyev İranda kənd təsərrüfatı sahəsində çox böyük uğurların əldə edildiyini vurğulayaraq Azərbaycanda da bu sahənin daha da inkişaf etdirilməsi və ölkəmizin öz ərzaq təhlükəsizliyini təmin etməsi istiqamətində böyük işlərin görüldüyünü dedi.
Dövlətimizin başçısı İran İslam Respublikasının kənd təsərrüfatı naziri Mahmud Höccətinin başcılıq etdiyi nümayəndə heyətini Azərbaycana səfəri zamanı əməkdaşlığımıza dair danışıqların səmərəli olacağına və birgə layihələrin icrası istiqamətində ciddi addımlar atılacağına ümidvar olduğunu bildirdi.
Nazir Mahmud Höccəti İran İslam Respublikasının Prezidenti Həsən Ruhaninin səmimi salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırdı. O, son vaxtlar ölkələrimiz arasında münasibətlərin daha da möhkəmləndirilməsi istiqamətində görülən işlərin İranda böyük məmnunluqla qarşılandığını dedi.
Görüşdə ölkələrimiz arasında kənd təsərrüfatı sahəsində investisiya qoyuluşu, birgə müəssisələrin yaradılması və digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.
Dövlətimizin başçısı İran İslam Respublikasının Prezidenti Həsən Ruhaninin salamlarına görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını İran Prezidentinə çatdırmağı xahiş etdi.

President of the Republic of Azerbaijan received delegation led by Iranian Minister of Agriculture
On May 15, 2016 President Ilham Aliyev has received a delegation led by Minister of Agriculture of the Islamic Republic of Iran Mahmoud Hojjati.
The head of state hailed the development of bilateral relations between the two countries in all areas. Saying that Azerbaijan and Iran were friendly, fraternal and neighboring countries, President Ilham Aliyev noted with pleasure that the political leadership of both countries were working to elevate the Iranian-Azerbaijani relations to a higher level. Noting that agriculture was one of the important spheres for the two countries, the head of state expressed confidence that Azerbaijani-Iranian cooperation would yield best possible results in this area as in other fields. Stressing that the Islamic Republic of Iran achieved great success in the field of agriculture, President Ilham Aliyev said great work had been done to develop this sphere in Azerbaijan and ensure the country`s own food security.
The head of state expressed hope that talks on cooperation, which will be conducted as part of the visit of the delegation led by Minister of Agriculture of the Islamic Republic of Iran Mahmoud Hojjati to Azerbaijan, would be fruitful and serious steps would be taken towards the implementation of joint projects.
Minister Mahmoud Hojjati extended sincere greetings of President of the Islamic Republic of Iran Hassan Rouhani to the head of state. He said Iran hailed recent work to strengthen relations between the countries.
At the meeting, the sides exchanged views over investment in the field of agriculture between the two countries, the establishment of joint ventures and other issues.
The head of state thanked for the greetings of President Hassan Rouhani, and asked the Minister to extend his greetings to the Iranian President.