Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Bünyad Hüseynov etimadnaməsini Prezident cənab Həsən Ruhaniyə təqdim etmişdir.
17 may 2016-cı ildə Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Bünyad Hüseynov etimadnaməsinin Prezident cənab Həsən Ruhaniyə təqdim etmişdir.
İran İslam Respublikasının Prezidenti cənab Həsən Ruhani son illərdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev ilə beynəlxalq tədbirlər çərçivəsində, həmçinin Tehranda və Bakıda keçirdiyi görüşlərə toxunaraq, səmimi salamlarını və ən xoş arzularını çatdırmağı xahiş etmişdir. Mərhum Prezident Heydər Əliyev ilə keçirdiyi görüşləri xatırlayaraq, Prezident cənab İlham Əliyev ilə səmimi münasibətinin yaranmasından məmnunluq ifadə etmişdir.
İran Prezidenti müxtəlif sahələr üzrə inkişaf etməkdə olan iki ölkə münasibətlərinin daha da irəliyə aparılması üçün hər iki tərəfin ciddi iradə nümayiş etdirdiyini bildirmişdir. Ölkələrimizin aidiyyəti qurumlarının qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsində ciddi səylər göstərməsinin zəruriliyini bəyan etmiş, nəqliyyat və infrastruktur layihələrinin yenidən qurulması çərçivəsində Astara-Astara dəmir yolu xəttinin birləşdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulamışdır.
Prezident cənab Həsən Ruhani İran-Azərbaycan-Rusiya, İran-Azərbaycan-Türkiyə və İran-Azərbaycan-Gürcüstan əməkdaşlığının ölkələrimiz ilə yanaşı regionun mənafelərinə xidmət etdiyini bəyan etmişdir. Regiondakı münaqişələrin region ölkələrinin iştirakı və əməkdaşlığı çərçivəsində sülh yolu ilə həllinin zəruriliyini bildirmişdir. Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə toxunaraq əldə olunmuş atəşkəsin qorunacağına ümid etdiyini söyləmişdir. Sözügedən münaqişənin həllinə köməklik göstərməyə hazır olduqlarını bəyan etmişdir.
İranın nüvə proqramı ilə əlaqədar P5+1 dövlətləri ilə razılaşma əldə edilməsi və tətbiq olunmuş sanksiyaların aradan qaldırılmasından sonra yaranmış vəziyyət və fürsətdən ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişaf etdirilməsi üçün istifadə olunmasının zərurliyini vurğulayan Prezident cənab Həsən Ruhani gündəlikdə olan layihələrin yekunlaşdırılmasının qarşılıqlı faydalı əlaqələrin səviyyəsinin artmasına və daha da möhkəmlənməsinə xidmət edəcəyini bildirmişdir.
Prezident cənab İlham Əliyevin səmimi salamlarını və yüksək ehtiramını Prezident cənab Həsən Ruhaniyə çatdıran Bünyad Hüseynov, Azərbaycan hökuməti və xalqının İran hökumətinə və xalqına ən xoş arzularını bildirmişdir. Azərbaycan Respublikası və İran İslam Respublikasının ikitərəfli münasibətlərinin ortaq tarix, mədəniyyət ilə yanaşı, xalqlarımız arasındakı qohumluq əlaqələrinə və ənənəvi dostluğa söykəndiyini vurğulamışdır.
Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyinin ilk illərindən dost və qardaş İran İslam Respublikasının dəstəyinin şahidi olduğunu bildirən Səfir Bünyad Hüseynov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində öz doğma yurd-yuvalarından köçkün düşən Azərbaycan vətəndaşlarına İranın öz qucağını açdığını xatırlamışdır. Münaqişə nəticəsində blokada şəraitində yaşayan Naxçıvan Muxtar Respublikasının problemlərinin həllində İranın bu gün də öz köməyini əsirgəmədiyini qeyd etmişdir.
Səfir Büynad Hüseynov Azərbaycan-İran münasibətlərində qarşılıqlı etimadın yaradılmasında və inkişaf etdirilməsində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin böyük xidmətləri olduğunu vurğulamışdır. Azərbaycan Respublikasının regionun vacib ölkəsi olan İran İslam Respublikası ilə regional və beynəlxalq müstəvidə ikitərəfli və çoxtərəfli əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi üçün yüksək siyasi iradə nümayiş etdirdiyini bəyan etmişdir. Azərbaycan ilə İranın Birləşmiş Millətlər Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsindəki qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığının xalqlarımızın mənafelərinə xidmət etdiyini bildirmişdir.
Azərbaycanın Səfiri Prezident cənab Həsən Ruhaninin rəhbərlik etdiyi “tədbir və ümid hökuməti”nin P5+1 ölkələri ilə aparılan danışıqları uğurla başa çatdırması və tətbiq edilmiş sanksiyaların aradan qaldırılması münasibətilə Ali Rəhbər ayətullah-üzma Seyid Əli Xamenei həzrətlərini və İran xalqını təbrik etmişdir. Azərbaycan Respublikasının həmişə sözügedən sanksiyaların əleyhinə olduğunu və Prezident cənab İlham Əliyevin dövlətimizin bununla bağlı rəsmi mövqeyini dəfələrlə bəyan etdiyini söyləmişdir. Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri qismində ölkələrimiz və xalqlarımız arasında dostluq və əməkdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsi və inkişaf etdirilməsi üçün əzmlə çalışacağını vurğulamışdır. Məsuliyyətli və şərəfli missiyanın Prezident cənab Həsən Ruhaninin rəhbərlik etdiyi hökumət ilə sıx əməkdaşlıq şəraitində həyata keçirəcəyinə əmin olduğunu bildirmişdir.
İran İslam Respublikasına və onun izzətli xalqına əmin-amanlıq və tərəqqi arzulayan Səfir Bünyad Hüseynov, Azərbaycan-İran münasibətlərinin möhkəm təməllər üzərində qurulduğunu bəyan etmişdir.

H.E. Bunyad Huseynov, Ambassador Plenipotentiary and Extraordinary of the Republic of Azerbaijan to the Islamic Republic of Iran presented his credentials to the President Hassan Rouhani
On May 17, 2016 H.E. Bunyad Huseynov, newly-appointed Ambassador Plenipotentiary and Extraordinary of the Republic of Azerbaijan to the Islamic Republic of Iran presented his credentials to H.E. Hassan Rouhani, President of the Islamic Republic of Iran.
H.E. Hassan Rouhani, President of the Islamic Republic of Iran recalled his recent meetings with H.E.Ilham Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan within international organizations, as well as in Tehran and Baku and asked to convey his warm regards and best wishes. Recalling also his meetings with the late President Heydar Aliyev, President Rouhani expressed pleasure of establishment of sincere relations with President Ilham Aliyev.
Iranian President underlined that serious will is demonstrated by both sides to further improve relations between two countries. He emphasized necessity of serious efforts by the relevant agencies of our countries to enhance mutually beneficial cooperation and stressed importance of connecting Astara-Astara railway within the framework of reconstruction of transport and infrastructure projects.
H.E. Hassan Rouhani, President of the Islamic Republic of Iran noted that cooperation between Iran-Azerbaijan-Russia, Iran-Azerbaijan-Turkey and Iran-Azerbaijan-Georgia will serve both the interests of our countries and the region as a whole. He stressed necessity of solution of the conflicts in the region with peaceful means and within the framework of cooperation and participation of regional countries. Touching upon Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict President Rouhani pinned hopes that the ceasefire regime will be maintained. He underlined readiness to assist for the solution of the conflict.
President Rouhani stressed that the opportunity arisen in the light of agreement signed with P5+1 countries and cease of sanctions should be utilized to further enhance relations between our countries. Finalization of projects on the agenda may serve to increase level of mutually beneficial relations and their strengthening.
Conveying warm regards and highest consideration of H.E. Ilham Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan to the President Hassan Rouhani Mr. Bunyad Huseynov expressed best wishes of the Government and people of Azerbaijan to the Government and people of Iran. He stressed that bilateral relations between the Republic of Azerbaijan and Islamic Republic of Iran are based on kinship and traditional friendship of our peoples, along with common history and culture.
Ambassador Bunyad Huseynov noted that he had witnessed support of friendly and brotherly Islamic Republic of Iran since the first years of independence the Republic of Azerbaijan. He recalled that Iran had warmly welcomed Azerbaijani citizens who had to flee their lands as a result of Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict. Iran’s continuous support to solving Nakhchivan Autonomous Republic’s problems which is in a blockade as a result of the conflict was also mentioned.
H.E. Bunyad Huseynov underlined great efforts by the National Leader Heydar Aliyev in mutual confidence building and developing Azerbaijan-Iran relations. He stressed that Azerbaijan demonstrated highest political will to enhance bilateral and multilateral relations with Iran, which is an important country of the region, both in regional and international fora. Ambassador noted that mutually beneficial cooperation of Azerbaijan and Iran within the framework of UN, Non-Aligned Movement, Organization of Islamic Cooperation and Economic Cooperation Organization will serve to the interests of our nations.
Azerbaijani Ambassador congratulated the Supreme Leader Grand Ayatollah Sayyid Ali Hosseini Khamenei and people of Iran on the occasion of successful completion of negotiations conducted by the “Government of prudence and hope” with P5+1 countries and cease of sanctions. He stressed that the Republic of Azerbaijan had always been against these sanctions and the official position of our state had been emphasized by President Ilham Aliyev on numerous occasions. Mr.Huseynov underlined that he will continue his tireless efforts to further strengthen and enhance friendship and cooperation between our countries and nations. He expressed his confidence that his important and honourable mission will be realized within the framework of close cooperation with the government led by President Hassan Rouhani.
Ambassador Bunyad Huseynov wished tranquility and prosperity to the people of Iran and stressed that relations between Azerbaijan and Iran have solid foundation.