2014-cü ilin sentyabrın 20-dən etibarən Naxçıvan Muxtar Respublikasına səfər edən İran İslam Respublikası vətəndaşları üçün sadələşdirilmiş keçidin tətbiqinə başlanılıb
2014-cü ilin sentyabrın 20-dən etibarən Naxçıvan Muxtar Respublikasına səfər edən İran İslam Respublikası vətəndaşları üçün sadələşdirilmiş keçidin tətbiqinə başlanılıb.
İran vətəndaşları Naxçıvana sərhəd-keçid məntəqələrində 10 avro müqabilində rəsmiləşdirilən və muxtar respublika ərazisində 15 gün qalmaq hüququ verən giriş icazəsi əsasında səfər edə bilirlər.
Həmin giriş icazəsini İran İslam Respublikası vətəndaşları Naxçıvanın İranla sərhəd olan Culfa və Şahtaxtı (Poldəşt) gömrük keçid məntəqələrində, Naxçıvanın Türkiyə ilə olan Sədərək (Dilucu) gömrük keçid məntəqəsində, eləcə də Naxçıvan Beynəlxalq Hava Limanında ala bilərlər.
Sözügedən giriş icazəsi yalnız Azərbaycanın Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisinə səfər etmək hüququ verir.

Facilitated border crossing procedures are applied for the citizens of the Islamic Republic of Iran wishing to visit Nakhchivan Autonomous Republic since September 20, 2014
Facilitated border crossing procedures are applied for the citizens of the Islamic Republic of Iran wishing to visit Nakhchivan Autonomous Republic since September 20, 2014.
Citizens of Iran can obtain the entrance permission authorizing them to stay in the territory of the Nakhchivan Autonomous Republic for 15 days paying 10 Euros in border crossing points of Nakhchivan. Above-mentioned entrance permission for the citizens of the Islamic Republic of Iran can be obtained at Julfa and Shahtaxti (Poldasht) custom crossing points of Nakhchivan-Iran border, Sadarak (Dilucu) custom crossing point of Nakhchivan-Turkey border and at the Nakhchivan International Airport.
This entrance permission is valid only for the visit to the Autonomous Republic of Nakhchivan of the Republic of Azerbaijan.