Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı Səfirliyi Tehranda təşkil olunan sərgi-yarmarkada iştirak etmişdir
29 sentyabr 2016-cı ildə İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Məhəmməd Cavad Zərifin xanımı Məryəm İmaniyyə Zərifin rəhbərlik etdiyi İran Diplomatik Qadınlar Assosasiyasının təşkilatçılığı ilə Tehranda xeyriyyə sərgi-yarmarkası təşkil olunmuşdur.
Tədbirin keçirilməsində əsas məqsəd İran ali məktəblərində təhsil alan imkansız qız tələbələrə yardım etməkdir. Sərgi-yarmarkada Tehranda akkreditə olunmuş 20-dək ölkənin diplomatik nümayəndəlikləri, habelə iranlı sənətkarlar iştirak etmişlər.
Azərbaycan mədəniyyətinin ayrı-ayrı sahələrinə həsr edilən maraqlı kitab və jurnallar, müxtəlif suvenirlər, dövlət rəmzləri və digər eksponatlar maraqla qarşılanmışdır. Sərgidə həmçinin "Ordubad mürəbbələri" və "Bizim tarla" mürəbbələri, eləcə də "Azerçay" çayı iştirakçıların xüsusi diqqətini cəlb etmişdir.
Məryəm İmaniyyə Zərif Azərbaycan səfirliyinin hər il keçirilən xeyriyyə tədbirlərində fəal iştirakından məmnunluğunu ifadə etmişdir.
Sərgi-yarmarkanın ziyarətçilərinin əksəriyyəti Azərbaycanın paytaxtı Bakı şəhərinə səfər etdiklərini və bu şəhərin onlarda xoş təəssüratlar yaratdığını bildirmişlər.
Qonaqlar Azərbaycanın İrandakı Səfirliyi tərəfindən sərgi-yarmarkaya təqdim olunan milli şirniyyatlardan da dadmışlar.
Sərgi-yarmarkada satışa çıxarılmış milli məhsullardan əldə olunan vəsait Səfirlik tərəfindən imkansız tələbələrə yardım məqsədilə sərginin Təşkilat Komitəsinə təhvil verilmişdir.

Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Islamic Republic of Iran participated at the charity bazaar
Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Islamic Republic of Iran participated at the charity bazaar
On September 2016 a charity bazaar was organized in Tehran by the Diplomatic Ladies Association of Iran headed by Mrs. Maryam Imaniyya Zarif, spouse of H.E. Mahammad Javad Zarif, Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran.
The charity bazaar aimed at supporting low-income girl students studying in high education institutions of Iran. Embassies of around 20 countries, as well as local craftsmen participated at the charity bazaar.
Azerbaijani stand, with a number of books and brochures, various souvenirs, national symbols attracted many visitors. “Ordubad preserves” and “Bizim tarla (Our farm)” preserves, as well as “Azerchay” tea were particularly popular among the visitors.
Mrs. Maryam Imaniyya Zarif underlined Azerbaijani Embassy’s active participation in annual charity bazaars.
Most of the visitors of the charity bazaar indicated that they had visited Baku, capital of Azerbaijan and they had been charmed by this beautiful city.
Guests of the charity bazaar also tasted national sweets provided by the Embassy of the Republic of Azerbaijan.
All the funds raised by the Embassy at the bazaar were handed to the Organizing Committee to support low-income students.