Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağı Günü
Azərbaycanda üçrəngli dövlət bayrağı 1918-ci il noyabr ayının 9-da Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti hökumətinin qərarı ilə qəbul edilmişdir.
1920-ci il aprelin 28-də Xalq Cümhuriyyəti süqut etdikdən və Sovet hakimiyyəti qurulduqdan sonra Azərbaycanda bu bayraqdan imtina edilmişdir. Bu bayraq ikinci dəfə 1990-cı il noyabrın 17-də Ümummilli Lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin qərarı ilə bərpa edilmiş və Muxtar Respublikanın dövlət bayrağı kimi qəbul edilmişdir.
Eyni zamanda Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Azərbaycan SSR Ali Soveti qarşısında üçrəngli bayrağın Azərbaycanın rəsmi dövlət rəmzi kimi tanınması haqqında vəsatət qaldırmışdır. 1991-ci il fevral ayının 5-də Azərbaycan Respublikası Ali Soveti Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin vəsatətinə baxmış və üçrəngli bayrağın Azərbaycanın dövlət bayrağı kimi qəbul edilməsi haqqında qərar vermişdir.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət bayrağı eni və uzunluğu bərabər olan rəngli üç üfüqi zolaqdan ibarət düzbucaqlı parça şəklindədir: üst zolaq mavi rəngdə, orta zolaq qırmızı rəngdə, aşağı zolaq yaşıl rəngdədir. Bayrağın hər iki üzündə qırmızı zolağın ortasında ağ rəngli aypara və səkkizguşəli ulduz təsviri vardır. Bayrağın eninin uzununa nisbəti 1:2-dir.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycanda Dövlət Bayrağı Gününün elan edilməsi barədə sərəncam imzalayıb. Sərəncama əsasən, hər il 9 noyabr Azərbaycanda Dövlət Bayrağı Günü kimi qeyd edilir.
2010-cu ilin sentyabrın 1-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyev tərəfindən Dövlət Bayrağı Meydanının - Bakı şəhərinin Bayıl sahəsində yerləşən memorial abidə-istirahət parkının təntənəli açılışı olmuşdur.
162 metr yüksəklikdə dalğalanan Azərbaycan bayrağı dünyanın ən yüksək bayraqlarından biridir. İnşa olunmuş dayağın hündürlüyü 162 m, bünövrəsinin diametri 3,2 m, bünövrənin üst hissəsinin diametri 1,09 m-dir. Qurğunun ümumi kütləsi 220 tondur. Bayrağın eni 35 m, uzunluğu 70 m, ümumi sahəsi 2450 m², kütləsi isə təqribən 350 kq-dır.
Meydanda qurulmuş Azərbaycan Respublikasının gerbi, dövlət himninin mətni və ölkəmizin xəritəsi qızıl suyuna salınmış bürüncdən hazırlanıb. Meydanda Dövlət Bayrağı Muzeyi də yaradılıb.

State Flag Day of the Republic of Azerbaijan
On November 9, 1918 the government of Azerbaijan Democratic Republic adopted resolution on national three colored flag.
After the fall of Azerbaijan Democratic Republic on April 28, 1920 and establishment of Soviet power in Azerbaijan this flag was rejected. On November 17, 1990 by the initiative the National Leader Heydar Aliyev, three colored flag was for the second time restored in its rights by the resolution of Supreme Majlis of Nakhichevan Autonomous Republic and accepted as national flag of the Autonomous Republic.
At the same session Supreme Majlis of Nakhichevan solicited Supreme Soviet of Azerbaijan SSR for recognition of three colored flag as a national symbol of Azerbaijan. On February 5, 1991 Supreme Soviet of Azerbaijan Republic considered a solicitation for recognition three colored flag as a National Flag of Azerbaijan.
National Flag of the Republic of Azerbaijan consists of three equal in length horizontal stripes. The upper stripe is blue, middle is red, lower is green colored. In the center of red stripe on both sides of flag there is white crescent and eight -angled star. Proportions of width of the flag to the length is 1:2.
The President Ilham Aliyev signed the order about declaration of National Flag Day in Azerbaijan. According to the order every year the date of 9 November celebrating as the National Flag Day in Azerbaijan.
On September 1, 2010, by H.E. Ilham Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan and Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces launched the inauguration of opening ceremony of the National Flag Square, which is located in Sabail area of the Baku city.
Flying at an altitude of 162m, the Azerbaijani flag is one of the highest flags in the World. The height of the flagpole installed in the area is 162 meters. Total weight is 220 tons. Width of the flag is 35, length is 70 meters, total area - 2450 square meters, and weight is about 350 pounds.
Installed in the National Flag Square, the emblem and the text of the national anthem of the Republic of Azerbaijan as well as the map of our country are prepared by gold-plated bronze.