İran ilə münasibətlər haqqında
Görürük ki, bizim aramızda çox böyük qarşılıqlı anlaşma var. Biz münasibətləri bu qarşılıqlı anlaşma əsasında qururuq. Çox şadam ki, son illər ərzində İran-Azərbaycan əlaqələri çox sürətlə inkişaf edir. Tarixdə, 25 illik tariximizdə bu dövr sürətli, bəlkə də ən sürətli inkişaf dövrüdür. Fevral ayından bəri ötən dövr ərzində iqtisadiyyat, nəqliyyat, energetika sahələrində bir çox məsələlər öz həllini tapıbdır.
(İran Prezidenti Həsən Ruhani ilə geniş tərkibdə görüş zamanı nitqdən 07.08.2016)
***
Əsrlər boyu xalqlarımız bir yerdə, yanbayan, mehriban dostluq, qonşuluq şəraitində yaşayırlar. Bizi əsrlər boyu birləşdirən tarix, mədəniyyət, din bizim ümumi böyük sərvətimizdir.
(İran İslam Respublikasının Prezidenti Həsən Ruhani ilə mətbuata birgə bəyanat çıxışından 07.08.2016)
Mənim İran İslam Respublikasına rəsmi səfərim çərçivəsində 10-dan çox sənəd imzalanmışdır. İndi altı ay keçməmiş yenə 6 sənəd imzalanıb və bu sənədlər gələcək fəaliyyətimiz üçün çox böyük əhəmiyyət daşıyır. İranda fevral ayında imzalanmış sənədlərin, razılaşmaların icrası təmin edilir.
Biz beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində də uğurla əməkdaşlıq edirik. Üzv olduğumuz bütün beynəlxalq təşkilatlarda bir-birimizi dəstəkləyirik. BMT, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, digər təşkilatlarda daim sıx əməkdaşlıq edirik.
Azərbaycan İrana qarşı tətbiq edilən sanksiyaların həmişə əleyhinə olmuşdur, öz mövqeyini açıq şəkildə ifadə etmişdir. Biz çox şadıq ki, bu sanksiyalar aradan qaldırılıb və beləliklə, əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar yaranıbdır. İran tərəfi isə həmişə Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə böyük hörmətlə yanaşmışdır, yanaşır və Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli işində Azərbaycanın haqlı mövqeyini dəstəkləyir. Bu dəstək həm BMT, həm də İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində özünü büruzə verir.
Şadam ki, səfər ərəfəsində - dünən Neftçala şəhərində “İran Khodro” şirkətinin istehsal edəcəyi avtomobil zavodunun təməl daşı qoyuldu. Bu da əməkdaşlığımızın çox gözəl nümunəsidir. Hər il 10 mindən çox avtomobil istehsal ediləcək və bu, əməkdaşlığın yeni formasıdır. Bu vaxta qədər belə bir əməkdaşlıq olmamışdır. Bu gün digər sahələrdə də birgə fəaliyyət haqqında geniş fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Əlbəttə ki, bu gün energetika və nəqliyyat problemlərinin həlli üçün yeni imkanlar açılır. Şadam ki, İmişli-Parsabad xətti birləşdi. Bu xətt həm iki ölkə arasındakı əlaqələrə, həm də regional əməkdaşlığa çox müsbət təsir göstərəcək. “Şimal-Cənub” nəqliyyat dəhlizinin yaradılması istiqamətində də çox önəmli addımlar atılmışdır.
Bizim əsas istəyimiz İran-Azərbaycan əlaqələrini inkişaf etdirmək, xalqlarımızın maraqlarını müdafiə və təmin etmək, siyasi, iqtisadi, humanitar əlaqələrimizi möhkəmləndirməkdir.
Biz çox şadıq ki, İran-Azərbaycan əlaqələri yüksələn xətlə, uğurla və sürətlə inkişaf edir. Bizim əlaqələrimizin çox möhkəm təməli vardır. Əsrlər boyu xalqlarımız bir yerdə yaşamış, yaratmışlar. Bizi tarix, mədəniyyət, ortaq keçmişimiz, dinimiz birləşdirir. Bizim münasibətlərimiz bu möhkəm təməl üzərində qurulur və bu gün İran-Azərbaycan əlaqələri strateji əməkdaşlıq səviyyəsinə qalxmışdır.
(İran İslam Respublikasının Prezidenti Həsən Ruhani ilə görüşün yekunları ilə bağlı mətbuata bəyanatdan 23.02.2016)
Biz üzv olduğumuz bütün beynəlxalq təşkilatlarda bir-birimizi daim dəstəkləyirik.
Bu gün Siz də bunun şahidisiniz ki, bir çox sənədlər imzalandı. Bu sənədlərin icrası bizim əlaqələrimizi daha da gücləndirəcəkdir. Bir çox sahələr üzrə imzalanan sənədlər gələcək üçün yol göstərir.Bu sənədlərin mahiyyəti çox müsbətdir və onların bir hissəsi ikitərəfli əlaqələrə, bir hissəsi isə çoxtərəfli və regional əməkdaşlığa xidmət göstərir.
Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizinin yaradılması işində bu gün çox önəmli addımlar atılmışdır. Bu yolun istifadəyə verilməsi nəticəsində biz qitələri gözəl nəqliyyat infrastrukturu ilə birləşdirəcəyik. Azərbaycanın üzərinə düşən vəzifə bu ilin sonuna qədər icra ediləcək və biz dəmir yolumuzu İran sərhədinə qədər çəkəcəyik.
Neft-qaz sektorunda çox gözəl perspektivlər var. İran Azərbaycanın neft-qaz yataqlarına investisiyalar qoyur.
Bu gün yaşadığımız bölgədə İran və Azərbaycan sabitləşdirici rol oynayır. Bizim birliyimiz nə qədər güclü olsa, bölgədə təhlükəsizlik də bir o qədər yüksək səviyyədə qorunacaq.
Son illər Azərbaycan və İran Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizinin çox önəmli tərəfdaşına çevrilmişlər. Biz respublikamızın tranzit imkanlarının genişləndirilməsi üçün zəruri tədbirlər həyata keçirərək, nəqliyyat infrastrukturumuzu ən müasir standartlara uyğun yenidən qurmuşuq. Əminik ki, İran və Azərbaycan Astarası arasında dəmir yolunun istifadəyə verilməsi Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizini önəmli dərəcədə canlandıracaqdır.
(İran İslam Respublikasının Radio-Televiziya Şirkətinə müsahibədən 22.02.2016)
Ümumiyyətlə, nəqliyyat-kommunikasiya dəhlizləri bütün iştirakçı ölkələr, o cümlədən bizim üçün böyük iqtisadi və geosiyasi əhəmiyyət kəsb edir. Həmin dəhlizlər bir tərəfdən beynəlxalq yük daşımalarında dövlətlərimizin çəkisini böyük dərəcədə artıracaq, digər tərəfdən isə iqtisadi sahədə ikitərəfli əməkdaşlıq əlaqələrimizi gücləndirəcəkdir.

On relations with Iran
We are building our relations on the basis of this understanding. I am very pleased that Iranian-Azerbaijani relations have been developing very fast in recent years. In the 25 years of our history, this has been a period of rapid, perhaps, the most rapid development. Over the period since February, many issues have been resolved in the economic, transport and energy sectors.
(From the speech at the meeting in an expanded format with Iranian President Hassan Rouhani 07.08.2016)
***
For centuries, our peoples have lived together, side by side, in the conditions of friendship and good neighborliness. The history, culture and religion that have united us for centuries are our greatest common assets.
(From the statement for the press with President of the Islamic Republic of Iran Hassan Rouhani 07.08.2016)
As part of my official visit to the Islamic Republic of Iran, more than 10 documents were signed. Less than six months later, six more documents have been signed. This is very important for our future activities. The documents and agreements signed in Iran in February are being executed.
We successfully cooperate within the framework of international organizations. We support each other in all international organizations we are members of. We constantly work closely in the United Nations, the Organization of Islamic Cooperation and other organizations.
Аzerbaijan has always opposed the sanctions applied against Iran and openly expressed its position. We are very pleased that these sanctions have now been lifted, and thus there are new opportunities for cooperation. Iran, for its part, has always respected the territorial integrity of Azerbaijan and supported Azerbaijan's fair position in the settlement of Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict. This support manifests itself within the framework of the UN and the Organization of Islamic Cooperation.
I am glad that the foundation of a plant was laid in the city of Neftchala on the eve of this visit yesterday, where “Iran Khodro” will produce cars. This is a perfect example of our cooperation. Each year more than 10,000 cars will be manufactured there, and this is a new form of cooperation. There was no such cooperation before.
Of course, we are opening up opportunities to address energy and transport issues. I am glad that the Imishli-Parsabad line has been connected. This will have a very positive impact on the relations between our countries and regional cooperation. Very important steps have also.
Our main desire is to develop Iranian-Azerbaijani relations, protect and secure the interests of our peoples, and strengthen our political, economic and humanitarian ties.
We are very pleased that Iranian-Azerbaijani relations are developing successfully and rapidly. Our relations rest on a very solid foundation. For centuries, our people have lived and worked together. We are united by history, culture, a common history and religion. Our relations rest on this solid foundation. In fact, Iranian-Azerbaijani relations have risen to the level of strategic cooperation.
(From the statement for the press after the meeting with the President of the Islamic Republic of Iran Hassan Rouhani 23.02.2016)
We always support each other in all international organizations we are members of.
Today, you have also witnessed the signing of many documents. The implementation of these documents will further strengthen our ties. The documents on many areas point the way to the future. The essence of these documents is very positive. One part one of them serves bilateral ties and the other is aimed at multilateral and regional cooperation.
Today, very important steps have been taken to create the North-South transport corridor. By commissioning this road, we will link continents by means of excellent transport infrastructure. The task that falls on Azerbaijan will be completed before the end of this year, and we will lay our railroad to the border with Iran.
The oil and gas sector has excellent prospects. Iran makes investment in Azerbaijan’s oil and gas fields.
Today, Iran and Azerbaijan are playing a stabilizing role in our region. The stronger our unity, the higher the level of security in the region.
In recent years, Azerbaijan and Iran have become very important partners of the North-South transport corridor. Having taken the necessary measures to expand the transit opportunities of our republic, we have reorganized our transport infrastructure in line with the latest standards. We are confident that the commissioning of the railway between the Iranian and Azerbaijani Astara will significantly revitalize the North-South transport corridor.
(From the interviewed by the Islamic Republic of Iran Broadcasting
22.02.2016)
In general, transport and communication corridors are of great economic and geopolitical importance for all participating countries, including us. These corridors, on the one hand, will substantially increase the share of our countries in international freight traffic and, on the other, strengthen our bilateral cooperation in the economic sphere.