Ermənistanın Azərbaycana qarşı işğalçılıq və soyqırımı siyasətinin tərkib hissəsi olan, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin, insan hüquq və azadlıqlarının kütləvi şəkildə, kobudcasına pozulması ilə nəticələnən, bəşər tarixinə böyük qanlı faciə kimi daxil olan Xocalı soyqırımından 25 il ötür.
Son dövrlər bütün dünyada ermənilərin azərbaycanlılara qarşı törətdiyi soyqırımı siyasəti pislənilir, Xocalıda törədilmiş qanlı qətliam beynəlxalq hüquq normalarına uyğun olaraq qiymətləndirilir. Artıq Pakistan, Meksika, Kolumbiya, Peru, Pakistan, Bosniya və Herseqovina, Rumıniya, Çexiya, Sudan, İordaniya, Honduras, Qvatemala, Panama, Sloveniya və Cibuti parlamentləri də Xocalı soyqırımını beynəlxalq hüquq normaları müstəvisindən tanımışlar.
Xocalı faciəsinin 25-ci ildönümü ərəfəsində şəhidlərin xatirəsini dərin hüznlə yad edərək bildiririk ki, ikili standartlara yol vermədən, beynəlxalq hüquq norma və prinsiplərinə uyğun olaraq, bu hadisə xüsusi beynəlxalq komissiya tərəfindən araşdırılmalı, beynəlxalq qurumlar tərəfindən genosid aktı kimi tanınmalı, cinayət törədənlər isə məsuliyyətə cəlb edilməlidir. Nüfuzlu beynəlxalq qurumları birmənalı mövqe nümayiş etdirərək, bir daha bu soyqırımını pisləməli, onu törədənlərə ədalətli cəzaların tezliklə verilməsi üçün səylərini artırmalıdırlar.

Twenty five years have already passed since the Khojaly genocide as an integral part of the Armenian aggressive and genocide policy against Azerbaijan which resulted in severe and gross violation of international legal norms and principles, as well as of human rights and freedoms, that entered in the world history as a bloody tragedy.
Within last years, the genocide policy of Armenia against Azerbaijan is condemned all over the world; bloody crime committed in Khojaly is getting recognized in compliance with the norms of international law. To the point, the Parliaments of Mexico, Columbia, Peru, Pakistan, Bosnia and Herzegovina, Romania, the Czech Republic, Sudan, Jordan, Honduras, Guatemala, Panama, Slovenia and Djibouti already recognized the crime in Khojaly as genocide from the perspective of the international legal norms.
On the eve of the 25th anniversary of the Khojaly tragedy paying tribute to the memory of martyrs, it should be emphasized that this crime must be investigated by the special international commission in compliance with the norms and principles of international law, without any double standards, be recognized by the competent international organizations as an act of genocide, and the perpetrators of this crime should be brought to justice. The respected international organizations have to condemn unilaterally this act of genocide and to increase their efforts for just punishment of the offenders of this crime as soon as possible.