“Mən Azərbaycan Respublikası haqqında nə bilirəm?” mövzusunda esse müsabiqəsi elan edilir
2017-ci ilin Azərbaycan Respublikasında “İslam Həmrəyliyi İli” elan edilməsi ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasının İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv dövlətlərində akkreditə olunmuş diplomatik nümayəndəlikləri tərəfindən
“Mən Azərbaycan Respublikası haqqında nə bilirəm?”
mövzusunda esse müsabiqəsi elan edilir.
Müsabiqə 18-29 yaş arasında olan gənclər üçün açıqdır.
Esselər 2500 sözdən çox olmamalıdır.
Esselər ingilis dilində təqdim olunmalıdır.
Esselər Arial 12 şrifti ilə A4 formatda yazılmalı və 30 iyul 2017-ci il tarixinə qədər az.embassy.tehran@gmail.com elektron poçt ünvanına Word və PDF formatında göndərilməlidir.
Esse ilə yanaşı aşağıdakı sənədlər təqdim edilməlidir:
- anket forması (əlavə olunur);
- tərcümeyi-hal (CV);
- pasportun surəti.
Qaliblər Azərbaycan Respublikasının mədəniyyəti və tarixi ilə daha yaxından tanış olmaq məqsədilə ölkəmizə səfər etmək hüququ qazanacaqlar.
QEYD: Səfər çərçivəsində müsabiqədə iştirak edən ölkələrin təqdimatlarının (musiqi, rəqs və milli mətbəx) keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Qaliblər müəyyən edilərkən təqdim edilmiş esselərin elmi cəhətdən kifayət qədər əsaslandırılmasına, istifadə edilmiş ədəbiyyatın siyahısına və tarixi mənbələrin dəqiq göstərilməsinə, eyni zamanda məlumatların düzgünlüyünə xüsusi diqqət yetiriləcəkdir.
Müsabiqədə yalnız İran İslam Respublikasının vətəndaşları iştirak edə bilərlər.
Müsabiqənin mövzuları:
- Heydər Əliyev: Azərbaycan xalqının ümummilli lideri,
- Qarabağ münaqişəsinin reallıqları,
- Azərbaycan Respublikasının tarixi, mədəniyyəti və incəsənəti,
- Azərbaycan Respublikasının əhalisi, dili və adət-ənənələri,
- Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq siyasətdəki rolu,
- Azərbaycan Respublikası və İran İslam Respublikası; tarixi əlaqələr və perspektivlər,
- Azərbaycan Respublikasının iqtisadi inkişafı,
- Azərbaycan Respublikasının neft və qaz strategiyası,
- Azərbaycan qədim mənbələrdə.
Ümumi mövzuların çərçivəsində gənclər öz maraqlarına, təhsil və elmi sahələrinə uyğun olan xüsusi mövzu seçə bilərlər.
Ətraflı məlumat və tədqiqat materialları üçün Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı Səfirliyi ilə əlaqə saxlaya bilərsiniz. E-poçt: az.embassy.tehran@gmail.com

The essay competition on the subject “What do I know about the Republic of Azerbaijan?” is announced.
/files/image/gerb_Azerbaycan_jpeg.jpg
On the occasion of the announcement of the year 2017 as the “Islamic Solidarity Year in the Republic of Azerbaijan” the diplomatic missions of the Republic of Azerbaijan accredited in the member states of the Organization of Islamic Cooperation has announce an essay competition on the subject
“What do I know about the Republic of Azerbaijan?”.
The Competition is open for youth in 18-29 ages.
The Essays must contain 2,500 words.
The Essays should be presented in English.
The Essays should be written in Arial 12 in A4 and sent to email az.embassy.tehran@gmail.com in Word and PDF format by to July 30, 2017.
Below mentioned documents should be presented together with Essays:
-       Application Form (here)
-       Curriculum Vitae
-       Copy of Passport
The winners will get the right to travel to the Republic of Azerbaijan to be acquainted with the history and culture of our country.
Note: In the framework of the visit it is planned to hold the presentations (music, dance and national cuisine) of the countries taking part.
In the determination of the winners special attention will be paid to the sufficiently scientific justification of essays, the list of used literature, correctness of the historical sources, at the same time to the accuracy of the information reflected in the essays.
Only the citizens of the Islamic Republic of Iran may participate in the competition.
Topics of Essay Competition:
-       Heydar Aliyev: National leader of Azerbaijan,
-       Realties of the Karabakh conflict,
-       History, Culture and Art of the Republic of Azerbaijan,
-       People of the Republic of Azerbaijan, language and traditions,
-       The role of  the Republic of Azerbaijan in the international policy,
-       The Republic of Azerbaijan and the Islamic Republic of Iran: historical ties and perspectives,
-       Economic development of the Republic of Azerbaijan,
-       Oil and Gas Strategy of the Republic of Azerbaijan,
-       Azerbaijan in the ancient sources
In the context of the general topics students can choose any specific topic according to their interests and educational background.
For further information and research materials please contact the Embassy of the Republic of Azerbaijan.