Prezident İlham Əliyev Cocuq Mərcanlıda tikilmiş məscidlə tanış olub
2016-cı ilin aprel ayında Azərbaycan Ordusunun həyata keçirdiyi uğurlu əks-hücum hərbi əməliyyatı nəticəsində erməni işğalından azad edilmiş Cəbrayıl rayonunun Cocuq Mərcanlı kəndində insanların təhlükəsiz yaşaması mümkün olmuşdur. Bununla da, tarixən burada yaşamış dinc əhalinin öz doğma yurdlarına qayıtması üçün Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin tam nəzarətinə keçmiş həmin ərazilərdə əsaslı yenidənqurma işlərinin başlanmasına şərait yaranmışdır.
Cocuq Mərcanlı kəndində Prezident İlham Əliyevin tapşırığına əsasən Azərbaycan və Şərq memarlığının nadir incilərindən sayılan tarixi Şuşa məscidinin bənzəri olan məscid tikilib. Bu müqəddəs ocağın inşası işğalçı Ermənistana və beynəlxalq aləmə bir mesajdır. Bu, bir daha dünyaya bəyan edir ki, Azərbaycan İslam dünyasının bir parçasıdır, öz tarixi keçmişinə sadiqdir. Cocuq Mərcanlıda Şuşa məscidinin bənzərinin inşası həm də o deməkdir ki, gün gələcək Şuşadakı məscid də bərpa ediləcək. Məscidin tikilməsi, həmçinin 2017-ci ilin ölkəmizdə “İslam Həmrəyliyi İli” elan edilməsinə dəyərli töhfədir.
Prezident İlham Əliyev ölkədə milli-mənəvi dəyərlərin qorunub saxlanmasında müstəsna xidmətlər göstərir. Dövlətimizin başçısı İslam dininin xalqımızın həyatındakı rolunu, onun milli kimliyimizin formalaşmasındakı əhəmiyyətini nəzərə alaraq ölkədəki dini ibadətgahların qorunmasında, onların gələcək nəsillərə çatdırılmasında əsl fədakarlıq nümayiş etdirir.

President Ilham Aliyev viewed the mosque built in Jojug Marjanli
As a result of successful military counter-attack of the Azerbaijan Army on the April 2016 it became possible to safely survive of the people in the liberated Jojug Marjanli village of Jabrayil region. Thus, condition was created to begin of reconstruction works in the areas which completely came the under control of Azerbaijani Armed Forces, for return of civilians to their homes that historically lived here.
A mosque was built in Jojug Marjanli, reminiscent of Shusha mosque which is considered one of the unique pearls of Azerbaijan and oriental architecture under an order of President Ilham Aliyev. The building of this holy place is a message to Armenia and international community. Once more it declares that Azerbaijan is a part of Islamic World, is faithful to its historical past. Building of similar of Shusha Mosque in Jojug Marjanli also means that the day will come; the mosque in Shusha will be restored as well. The construction of the mosque is a contribution to the declaration of the year 2017 as “Islamic Solidarity Year” in our country.
President Ilham Aliyev provides exceptional services to the preservation of national and spiritual values in the country. Taking into account the role of Islam in the life of our nation, its importance in the formation of our national identity, the Head of State demonstrates real dedication in the protection of religious Shrines in the country and in delivering them to the future generations.