İran Prezidenti Həsən Ruhaninin rəsmi qarşılanma mərasimi olub
Azərbaycan Respublikasına rəsmi səfərə gələn İran İslam Respublikasının Prezidenti Həsən Ruhaninin rəsmi qarşılanma mərasimi olub.
Hər iki ölkənin dövlət bayraqlarının dalğalandığı meydanda İran Prezidentinin şərəfinə fəxri qarovul dəstəsi düzülmüşdü.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev İran İslam Respublikasının Prezidenti Həsən Ruhanini qarşıladı.
Fəxri qarovul dəstəsinin rəisi İran Prezidentinə raport verdi.
Prezident İlham Əliyev və Prezident Həsən Ruhani fəxri qarovul dəstəsinin qarşısından keçdilər.
İran Prezidenti Azərbaycan əsgərlərini salamladı.
İranın və Azərbaycanın dövlət himnləri səsləndi.
Azərbaycanın dövlət və hökumət nümayəndələri Prezident Həsən Ruhaniyə, İran nümayəndə heyətinin üzvləri Prezident İlham Əliyevə təqdim olundu.

Official welcome ceremony was held for Iranian President Hassan Rouhani
An official welcome ceremony has today been held for President of the Islamic Republic of Iran Hassan Rouhani, who is on an official visit in the Republic of Azerbaijan.
A guard of honor was arranged for the Iranian President in the square decorated with the national flags of the two countries.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev welcomed President of the Islamic Republic of Iran Hassan Rouhani.
The chief of the guard of honor reported to the Iranian President.
President Ilham Aliyev and President Hassan Rouhani reviewed the guard of honor.
The Iranian President saluted the Azerbaijani soldiers.
The national anthems of Iran and Azerbaijan were played.
State and government officials of Azerbaijan were introduced to President Hassan Rouhani, and members of the Iranian delegation were introduced to President Ilham Aliyev.