İlham Əliyevin və İran Prezidenti Həsən Ruhaninin təkbətək görüşü olub
Rəsmi qarşılanma mərasimindən sonra Prezident İlham Əliyevin və İran İslam Respublikasının Prezidenti Həsən Ruhaninin təkbətək görüşü olub.
Dövlət başçıları görüşdə çıxış etdilər.
Prezident İlham ƏLİYEV dedi:
-Hörmətli cənab Prezident, Azərbaycan xoş gəlmisiniz. Sizi görməyimə çox şadam. Əminəm ki, səfər çox uğurlu olacaq, İran-Azərbaycan dostluq və qardaşlıq əlaqələri inkişaf edəcək. Bizim aramızda çox sıx əlaqələr mövcuddur. Bütün sahələr üzrə çox yaxşı əməkdaşlıq edirik. Həm siyasi, həm iqtisadi, mədəni, enerji, nəqliyyat – bütün sahələrdə yaxşı nəticələr var və bu gün imzalanacaq sənədlər əlaqələrimizin inkişafına yeni təkan verəcək. Bizim görüşlərimiz müntəzəm olaraq keçirilir. Görüşlər zamanı əldə edilmiş razılaşmalar, verdiyimiz tapşırıqlar yerinə yetirilir. Bunun nəticəsində bu gün İran-Azərbaycan əlaqələri ən yüksək zirvəyə çatmışdır. Bir daha xoş gəlmisiniz.
x x x
Prezident Həsən RUHANİ dedi:
-Çox şadam cənab Prezident. Biz bu Novruz bayramı günlərində Sizin ölkənizin və xalqınızın qonağıyıq. Regionun iki böyük milləti, iki böyük xalqı ortaq tarix və mədəniyyətə sahibdir. Eyni zamanda, ortaq məqsədlər də müəyyənləşdirilib ki, qarşıdakı hədəflərə nail olunsun. Çox sevinirəm ki, hər dəfə Sizinlə görüşürük. Bunun şahidi oluruq ki, iki ölkənin əlaqələrində inkişaf əldə etmişik. Ötən bir neçə ildə biz onuncu dəfədir ki, görüşürük, yəni, üzbəüz görüşürük. Bu da göstərir ki, iki ölkənin əlaqələri səmimiyyətə söykənir. Keçmişdə razılaşdığımız məsələlər bu gün öz töhfəsini verir və sabah da biz bir neçə açılışın şahidi olacağıq. Budəfəki səfərimizdə də əldə edəcəyimiz razılaşmalar qətiyyətlə deyə bilərəm ki, iki ölkənin əlaqələrinin inkişafına xidmət edəcək. Biz Azərbaycanın təhlükəsizliyini və suverenliyini öz təhlükəsizliyimiz və suverenliyimiz hesab edirik. İki dövlət, iki millət və iki xalqın iradəsi ilə biz bu əlaqələri daha da inkişaf etdirəcəyik. Zati-alinizin və xalqınızın qonaqpərvərliyinə görə bir daha təşəkkür edirəm.

Ilham Aliyev and Iranian President Hassan Rouhani held one-on-one meeting
Following the official welcome ceremony, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of the Islamic Republic of Iran Hassan Rouhani have held a one-on-one meeting.
President Ilham Aliyev said:
- Dear Mr President, welcome to Azerbaijan. I am pleased to meet with you. I am confident that the visit will be very successful and that Iranian-Azerbaijani friendly and brotherly relations will develop. We have very close relations. We cooperate very well in all areas. There are good results in all spheres – both political and economic, cultural, energy and transport ones. The documents, which will be signed today, will give an impetus to the development of our relations. We hold regular meetings. The agreements achieved and instructions given during our meetings are being implemented. Therefore, Iran-Azerbaijan relations have reached the highest peak. Once again, welcome.
President Hassan Rouhani said:
- I am very glad Mr President. We are guests of your country and nation on these Novruz days. The two great nations of the region share common history and culture. At the same time we defined common goals in order to achieve the forthcoming objectives. I am very glad that we meet with you every time. We witness that we have ensured development of relations between the two countries. Over the past few years we have met 10 times, I mean, met face to face. This shows that the relations of the two countries are based on sincerity. The issues, which we agreed on in the past, yield fruits today. And tomorrow we will witness several inaugurations. I can confidently say that the agreements, which we will reach during this visit, will contribute to the development of relations between the two countries. We consider security and sovereignty of Azerbaijan our own security and sovereignty. With the will of the two states, two nations we will develop these relations even further. I once again express my gratitude for the hospitality of Your Excellency and your nation.