Hikmət Hacıyev: Münaqişənin Azərbaycanın ərazi bütövlüyündən kənar həlli modeli mövcud deyil
Ermənistanın baş naziri Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin siyasi, hüquqi və tarixi aspektlərini BMT tribunasından tamamilə təhrif olunmuş şəkildə təqdim edib.
Bu fikri AZƏRTAC-a Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın BMT Baş Assambleyasının ümumi müzakirələr hissəsində çıxışı ilə bağlı açıqlamasında bildirib.
Hikmət Hacıyev deyib ki, bu ilin avqust ayında Azərbaycanın işğal altındakı Xankəndi şəhərində çıxış edərək, Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərinin anneksiyasına çağıran və bununla, ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrlərinin vasitəçiliyi ilə aparılan danışıqlar prosesinə ciddi zərbə vuran Ermənistan rəhbərliyi indi BMT tribunasından “sülhpərvər” görünməyə, beynəlxalq ictimaiyyəti çaşdırmağa cəhd göstərir.
Birincisi, Dağlıq Qarabağ Azərbaycanın tarixi torpağıdır və ayrılmaz hissəsidir. 1921-ci il iyulun 5-də Kommunist (bolşeviklər) Partiyası Mərkəzi Komitəsinin Qafqaz bürosu Dağlıq Qarabağın Azərbaycanın tərkibində saxlanması barədə qərar vermişdir. Ermənilərin yalan iddialarına baxmayaraq, burada “Dağlıq Qarabağın Azərbaycana verilməsi” kimi ifadədən istifadə olunmamışdır.
Keçən əsrin 80-ci illərindən başlayaraq Ermənistan Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinə (DQMV) açıq iddialar irəli sürmüş, zorakı əməlləri və təcavüzkar separatizmi fəal şəkildə dəstəkləmişdir.
Azərbaycanın icazəsi olmadan Dağlıq Qarabağın birtərəfli qaydada ayrılmasının sovet qanunlarına zidd olması hələ o zaman ali konstitusiya səviyyəsində təsdiqlənmişdir. Azərbaycan müstəqilliyini bərpa etdikdə həmin dövrdə tətbiq olunan qanunvericiliyə əsasən Dağlıq Qarabağ aydın şəkildə Azərbaycan ərazilərinin tərkib hissəsi hesab olunurdu. Dağlıq Qarabağın "Ermənistana birləşdirilməsi" və ya "müstəqilliyi"nin əldə edilməsi ilə bağlı Ermənistanın iddiaları beynəlxalq hüquqda qəbul edilmiş uti possidetis prinsipinə ziddir və bu səbəbdən beynəlxalq hüquq çərçivəsində əsassızdır.
Uti possidetis prinsipi aydın şəkildə müəyyən edir ki, Azərbaycan müstəqilliyini bərpa etməmişdən öncə sovet qanunları ilə müəyyən edilmiş sərhədləri daxilində müstəqilliyini elan edib.
İkincisi, Ermənistanın baş naziri BMT tribunasından danışdığı halda, BMT Nizamnaməsi əsasında ölkəsinin öz üzərinə götürdüyü öhdəlikləri ciddi şəkildə pozması faktının üzərindən sükutla keçir.
Xatırladaq ki, BMT Nizamnaməsinin 2-ci maddəsinin 4-cü bəndinə əsasən “bütün dövlətlər digər dövlətin ərazi bütövlüyü və ya suverenliyinə qarşı” gücdən istifadə və ya gücdən istifadə ilə hədələməkdən çəkinməlidir”.
İkinci Dünya müharibəsinin yekunlarına dair Beynəlxalq Nürnberq Məhkəməsinin qərarları, BMT Nizamnaməsinin “Sülhə təhlükələr, sülhün pozulması, təcavüz aktları ilə bağlı fəaliyyət” adlanan VII fəslinə əsasən işğal və hərbi təcavüz ciddi beynəlxalq cinayət kimi müəyyən olunmuşdur.
Ermənistan hərbi gücdən istifadə edərək, Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ regionunu və ətraf yeddi rayonunu işğal etmiş, bu ərazilərdə Azərbaycan əhalisinə qarşı qanlı etnik təmizləmə törətmişdir. Bu siyasətin nəticəsində bir milyondan artıq soydaşımız hələ də qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətində yaşayır. Həmçinin Ermənistan Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində beynəlxalq humanitar hüquqa zidd olaraq demoqrafik tərkibin dəyişdirilməsi, Azərbaycan xalqına məxsus maddi-mədəniyyət abidlərinin məhv edilməsi istiqamətində məqsədyönlü fəaliyyət aparır.
BMT Təhlükəsizlik Şurası münaqişə ilə bağlı 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələr qəbul etmişdir. Bu qətnamələrdə BMT Təhlükəsizlik Şurası Azərbaycana qarşı gücdən istifadəni, Azərbaycanın ərazilərinin işğalını, mülki insanlara qarşı hücumları və Azərbaycanın məskunlaşmış ərazilərinin bombardman edilməsini pisləyir, Dağlıq Qarabağın Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi olduğunu, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü, suverenliyi və sərhədlərinin toxunulmazlığını bir daha təsdiq edir. Həmçinin BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrində güc tətbiq edərək ərazinin əldə olunmasının qəbuledilməzliyi vurğulanır və işğalçı qüvvələrin tam və qeyd-şərtsiz Azərbaycanın işğal olunmuş bütün ərazilərindən çıxarılması tələb olunur.
Ermənistan BMT Təhlükəsizlik Şurasının və digər beynəlxalq təşkilatların qərar və qətnamələrinə məhəl qoymur.
Onu da xatırladaq ki, BMT Nizamnaməsinin 25-ci bəndinə görə, BMT üzv dövlətləri Təhlükəsizlik Şurasının qərarlarını bu Nizamnaməyə əsasən qəbul etməli və həyata keçirməlidirlər.
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli üzrə vasitəçiliyi həyata keçirən ATƏT-in Minsk qrupunun üzvlərinin mandatının əsasını da Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələri təşkil edir. Beynəlxalq ictimaiyyət beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü və suverenliyini tanıyır və dəstəkləyir.
Üçüncüsü, Ermənistan rəhbərliyi bu münaqişənin Azərbaycan və Ermənistan arasında ərazi münaqişəsi olmadığını iddia edir və bunun insan hüquqları məsələsi olduğunu bildirir. BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri, Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin “Çıraqov və digərləri Ermənistana qarşı” işi üzrə qərarı açıq şəkildə sübut edir ki, bu münaqişənin fundamental əsasını güc istifadə edərək ərazilərin işğalı təşkil edir. Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin verdiktinə görə, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində yaradılmış qondarma rejim Ermənistanın siyasi, hərbi, maliyyə və digər dəstəyi sayəsində mövcuddur. Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində hərbi mövcudluğu və işğalı davam etdirməsi münaqişənin əsl mahiyyətini açıq şəkildə sübut edir.
Bununla bərabər, əgər Ermənistan rəhbərliyi bu münaqişəni insan hüquqları kontekstində təqdim etmək istəyirsə, onda ölkəsinin bir milyondan artıq azərbaycanlıya qarşı törətdiyi qanlı etnik təmizləməni və onların fundamental hüquqlarının pozulmasını etiraf etmiş olur. İnsan hüquqları universal xarakter daşıyır. İşğal və hərbi təcavüz yolu ilə bir milyondan artıq azərbaycanlının fundamental hüquqlarını pozduğu halda, Ermənistanın insan hüquqlarından danışması riyakarlıq və cəfəngiyatdır.
Dördüncüsü, Ermənistan rəhbərliyi münaqişənin həllinin Ermənistan, Dağlıq Qarabağ və Azərbaycan üçün məqbul olan düstur əsasında həll edilməli olduğunu deyir. Münaqişənin tərəfləri Ermənistan və Azərbaycandır. Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsinin azərbaycanlı və erməni icmaları vardır.
Azərbaycanın heç bir dövlətə qarşı ərazi iddiası yoxdur. Münaqişənin Azərbaycan üçün məqbul olan həlli BMT Nizamnaməsinə, beynəlxalq hüquqa və ədalətə əsaslanır və bu mövqeyi beynəlxalq ictimaiyyət dəstəkləyir. Münaqişənin həlli üçün Ermənistan qoşunları Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılmalı, hərbi işğala son qoyulmalı, azərbaycanlı məcburi köçkünlər öz doğma torpaqlarına qayıtmalı, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyi bərpa olunmalıdır. Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsinin erməni və azərbaycanlı icmalarının Azərbaycanın sərhədləri daxilində sülh və təhlükəsizlik şəraitində birgə yaşamasını nəzərdə tutan özünüidarəetmə modeli müəyyən olunmalıdır.
ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrlərinin təkrarən istinad etdiyi 2019-cu il 9 mart tarixli bəyanatda münaqişənin həlli üzrə yol xəritəsi təsvir olunmuşdur.
Münaqişənin Azərbaycanın ərazi bütövlüyündən kənar həlli modeli mövcud deyil. Münaqişənin tezliklə həlli regionda davamlı sülhün və təhlükəsizliyin təmin olunmasına, Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsinin hazırda ağır şəraitdə yaşayan erməni icmasının güzəranının yaxşılaşmasına, Ermənistanın özünün inkişafına gətirib çıxara bilər.
Nəhayət, Ermənistan başa düşməlidir ki, Azərbaycan ərazisinin hərbi işğalı münaqişənin həlli deyil və heç vaxt Ermənistanın arzuladığı siyasi nəticəni verməyəcək.
Ermənistan vaxtı hədər vermək və ilhaqçı siyasətinə bəraət qazandırmaq üçün əsassız tarixi, populist və demaqoqik arqumentlər axtararaq öz xalqını və beynəlxalq ictimaiyyəti çaşdırmaq əvəzinə, münaqişənin həlli prosesində konstruktiv şəkildə iştirak etməli, beynəlxalq öhdəliklərini yerinə yetirməli və qoşunlarını Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarmalıdır.

Hikmat Hajiyev: Armenian PM has made a complete upside-down portrayal of political, legal and historical aspects of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict from the UN podium
“The Prime Minister of Armenia has made a complete upside-down portrayal of political, legal and historical aspects of the Armenia-Azerbaijan, Nagorno-Karabakh conflict from the UN podium,” Head of Foreign Policy Issues Department of the Administration of the President of the Republic of Azerbaijan Hikmat Hajiyev has told AZERTAC as he commented on the remarks by Nikol Pashinyan, Prime Minister of Armenia at the general debates session of UNGA.
Hikmat Hajiyev said that the Armenian leadership appealing this August to annex the occupied lands of Azerbaijan when speaking publicly in the occupied Azerbaijani city of Khankendi and thus, dealing a serious blow to the negotiations process led with the mediation efforts of the OSCE Minsk Group, still attempts to mislead the international community now posing as ‘a peace pigeon’ from the UN tribune.
“First and foremost, Nagorno-Karabakh is the historical land of Azerbaijan and its integral part. On July 5, 1921, the Caucasus Bureau of the Communist (Bolsheviks’) Party’s Central Committee had decreed to keep Nagorno-Karabakh within Azerbaijan. Contrary to the false claims by the Armenians, decree never envisaged ‘handing over of Nagorno-Karabakh to Azerbaijan’.
Starting from the 80s of the past century, Armenia made overt claims concerning the Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast (NKAO) of Azerbaijan and commenced active support of the violent actions and aggressive separatism.
Unilateral carving out of Nagorno-Karabakh without the permission of Azerbaijan ran in contradiction to the then Soviet laws, and it was corroborated at the level of the Supreme Constitution... After Azerbaijan had regained its independence, Nagorno-Karabakh was clearly considered the inalienable part of the Azerbaijani territory stemming from the legislation in force at that time. Armenian claims of 'uniting Nagorno Karabakh with Armenia’ or ‘granting it independence’ are in contrast with uti possidetis principle envisaged in the international law, and therefore, are groundless based on the very law. The uti possidetis principle clearly defines that Azerbaijan had declared its independence within the borders set by the Soviet laws before the declaration of independence.
Secondly, while speaking at the UN, Prime Minister of Armenia bypasses in silence the fact of flagrant violation of its obligations undertaken in line with the UN Charter. We should recall here Item 4 of Article 2 of the UN Charter that prohibits the threat or use of force and calls on all Members to respect the sovereignty, territorial integrity and political independence of other States.
According to the decisions of the International Military Tribunal in Nuremberg related to the outcomes of the World War II and the Chapter VII of the UN Charter under the title of ‘Action with respect to threats to the peace, breaches of the peace, and acts of aggression’, occupation and military aggression are defined as serious international crime.
Resorting to military force, Armenia has occupied the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan and seven adjacent districts and committed a bloody ethnic cleansing against the Azerbaijani population of those territories. That policy has resulted in the expulsion of over one million of our fellow compatriots that continue to live as refugees and IDPs. Furthermore, Armenia runs well-conceived activities to alter the demographic composition in the occupied territories of Azerbaijan in contradiction to the international humanitarian law and destroys the monuments of the tangible cultural heritage of the Azerbaijani people.
The UN Security Council has adopted the resolutions 822, 853, 874 and 884 in relation to the conflict. In those resolutions, the UN Security Council condemns the use of force against Azerbaijan, the occupation of the Azerbaijani territories, the attacks against civilians and shelling of the Azerbaijani lands serving as their shelters, and finally, reaffirms the Nagorno-Karabakh as the integral part of Azerbaijan, its territorial integrity, sovereignty and inviolability of borders. Likewise, the UN Security Council resolutions underline the inadmissibility of gaining territory by the use of force and demand full and unconditional withdrawal of the occupying forces from all occupied territories of Azerbaijan.
Armenia continues to ignore the decisions and resolutions of the UN Security Council and other international organizations.
We should also recall that Item 25 of the UN Charter stipulates that the UN member states shall accept and fulfill the decisions of the Security Council based on Charter.
The core of the mandate of the OSCE Minsk Group members mediating the resolution of the Armenian-Azerbaijani, Nagorno-Karabakh conflict stems from relevant resolutions of the Security Council.
Thirdly, Armenian leadership claims that there is no territorial conflict between Azerbaijan and Armenia by saying that this is a matter of human rights. The resolutions of the UN Security Council, the decision of the European Court of Human Rights with respect to the case of “Chyragov and others vs. Armenia” explicitly prove that the fundamentals of this conflict lie in the occupation of territories by the use of force. According to the verdict of the European Court of Human Rights, the fake regime created in the occupied territories of Azerbaijan exists thanks to the political, military, financial and other types of support by Armenia. The military presence of the Armed Forces of Armenia in the occupied territories of Azerbaijan and the continuation of occupation demonstrate explicitly the true nature of this conflict.
At the same time, if the Armenian leadership wishes to portray this conflict in the context of human rights, then it subsequently recognizes the bloody ethnic cleansing committed against over one million of Azerbaijanis and the violation of their fundamental rights. Human rights have a universal nature. It is the hypocrisy and foolishness of Armenia to talk about human rights when it has breached the fundamental rights of over one million Azerbaijanis through the occupation and military aggression.
Moreover, the Armenian leadership says that the conflict resolution should be based on the formula acceptable for all – Armenia, Nagorno-Karabakh and Azerbaijan. The sides of the conflict are Armenia and Azerbaijan. The Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan has both Azerbaijani and Armenian communities.
Azerbaijan has no territorial claim to any State. The resolution of this conflict that is acceptable for Azerbaijan is based on the UN Charter, international law and justice, and this position is supported by the international community. To solve the conflict, it is imperative that the Armenian forces withdraw from the occupied territories of Azerbaijan, and end the military occupation that will make possible the return of Azerbaijani IDPs to their native lands and the restoration of the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan. A model of self-governance envisaging the peaceful and safe coexistence of Armenian and Azerbaijani communities of the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan within the borders of Azerbaijan shall be defined.
The statement of 9 March 2019 referred repeatedly by the OSCE Minsk Group co-chairs describes the road map leading to the conflict resolution.
There is no model of solving this conflict outside of the territorial integrity of Azerbaijan. The soonest resolution of the conflict can help to ensure durable peace and security in the region, improve the daily life of the Armenian community living currently in difficult conditions in the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan and lead to the development of Armenia herself.
And, finally, Armenia should understand that the military occupation of the Azerbaijani territories is not a means of resolution of the conflict and will never yield a political outcome so desired by Armenia.
As Armenia seeks groundless historical, populist and demagoguery arguments to justify its annexation policy and losing the time in vain, while misleading further its people and the international community, she would be would be better off withdrawing its troops from the occupied territories of Azerbaijan, fulfilling its international obligations, participating in constructive manner in the conflict resolution process,” Hikmat Hajiyev said.