Qafqaz Müsəlmanları İdarəsi, Azərbaycandakı Dağ yəhudiləri icması, Alban-Udi xristian dini icması, Avropa Yəhudiləri Cəmiyyətinin rəhbərləri tərəfindən “Dünya ictimaiyyətinə, dini liderlərə və beynəlxalq təşkilatlara”
Qafqaz Müsəlmanları İdarəsi, Azərbaycandakı Dağ yəhudiləri icması, Alban-Udi xristian dini icması, Avropa Yəhudiləri Cəmiyyətinin rəhbərləri “Dünya ictimaiyyətinə, dini liderlərə və beynəlxalq təşkilatlara” Ermənistan silahlı qüvvələrinin bu ilin 12 iyul tarixindən etibarən Azərbaycan və Ermənistan sərhədinin Tovuz rayonu istiqamətində başlatdığı hərbi təxribatla bağlı birgə müraciət ünvanlayıblar.
Dünya ictimaiyyətinə, dini liderlərə və beynəlxalq təşkilatlara
MÜRACİƏT
Biz - Azərbaycanda fəaliyyət göstərən dini konfessiyaların rəhbərləri iyulun 12-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhədinin Tovuz rayonu istiqamətində törətdiyi hərbi təcavüz aktını, dinc əhalini, yaşayış yerlərini, dini məbədləri qəsdən və davamlı şəkildə ağır artilleriyadan atəşə tutmasını qətiyyətlə pisləyir və dünya ictimaiyyətini, dini liderləri və beynəlxalq təşkilatları bu təxribatı qətiyyətlə qınamağa çağırırıq.
Ermənistanın bu hərbi avantürası nəticəsində Azərbaycan silahlı qüvvələrinin hərbi qulluqçuları həlak olmuş və yaralanmış, 76 yaşı mülki şəxs öz həyatını itirmişdir. Dövlət və özəl mülkiyyətə ciddi zərər dəymişdir. Ermənistan Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizi boyunca regionun inkişafına və çiçəklənməsinə xidmət edən strateji nəqliyyat və neft-qaz boru kəmərləri lahiyələrinə təhlükə yaratmışdır.
Sərhəddə baş vermiş toqquşma Ermənistanın Azərbaycana qarşı 30 ilə yaxın müddətdə davam edən işğalçılıq siyasətinin tərkib hissəsidir. Ermənistan beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini kobud şəkildə pozaraq, Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ və ətraf yeddi rayonunu işğal etmişdir. İşğal olunmuş ərazilərdə Azərbaycan xalqına qarşı qanlı etnik təmizləmə törədilmişdir. Dünyanın 10-dan artıq ölkəsinin qanunverici orqanları tərəfindən soyqırım aktı kimi tanınmış və Ermənistan silahlı qüvvələrinin törətdiyi Xocalı faciəsi insanlıq əleyhinə cinayətdir. Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş ərazilərdə Azərbaycan xalqının zəngin tarixi, maddi-mədəni  və dini irsi vandalizmə məruz qalaraq məhv edilir.
Ermənistanın məqsədi regionda yeni gərginlik ocağı yaratmaq, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin danışıqlar yolu ilə həllinə imkan verməmək və ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin vasitəçilik etdiyi danışıqlar prosesini pozmaqdır.
Bütün dünya koronavirus kimi dəhşətli bəlaya qarşı mübarizə apardığı halda, Ermənistan tərəfindən qəsdən və əvvəlcədən planlaşıdırılmış şəkildə bu mənfur təxribat törədilmişdir. BMT-nin Baş katibi Antonio Qutterreş COVİD-19-un səbəb olduğu pandemiya şəraitində qlobal atəşkəs təşəbbüsünü irəli sürmüşdür. Ermənistanın sözdə bu təşəbbüsü dəstəkləməsi, reallıqda isə iki ölkənin sərhədində qanlı hərbi təcavüz aktını törətməsi riyakarlıq və beynəlxalq ictimaiyyətə hörmətsizlikdir.
Birləşmiş Millətlər Təşkilatı bugünədək beynəlxalq hüququn və fundamental insan haqlarının keşiyində ardıcıl duran beynəlmiləl qurumdur. Bu il yaranmasının 75-ci ildönümü tamam olan BMT kimi mötəbər beynəlxalq strukturun Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə dair 4 qətnaməsinin tələbləri Ermənistan tərəfindən bugünədək yerinə yetirilmir. Qətnamələrdə Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən tam və qeyd-şərtsiz çıxarılması tələb olunur. Bu qətnamələrin reallaşmasını təmin edəcək addımların atılması BMT-nin şanlı yubileyi ərəfəsində nüfuz və dəyərinin daha da artmasına xidmət edən məqam olardı. ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədr ölkələri tərəfindən beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini, tarixi ədaləti əsas tutaraq bu qətnəmələrin həlli istiqamətində tutarlı və nəticə yönümlü addımlar atmasına ehtiyac vardır.
İşğalçı ilə işğala məruz qalan tərəfin eyniləşdirilməsi  münaqişənin həllinə xidmət edə bilməz. Beynəlxalq hüquq və normalara riayət, istisnasız olaraq, hamının borcudur.  Dinc əhaliyə qarşı silah işlədilməsi Ermənistan dövlətinin davamlı hərbi təcavüzünün, Azərbaycan xalqına qarşı həyata keçirilən etnik təmizləmə və terror aktlarının davamıdır.
Erməni lobbi dairələri və terror təşkilatları irqi ayrı-seçkilik, nifrət və ifrat şovinizm zəminində dünyanın bir çox şəhərlərində və paytaxtlarında azərbaycanlılara qarşı kütləvi zorakılıq aksiyaları təşkil edir,  Azərbaycan Respublikasının səfirlik və baş konsulluqlarına hücumlar həyata keçirirlər. Biz həmin ölkələrin hüquq-mühafizə və məhkəmə orqanlarını bu cinayət əməllərini hərtərəfli və obyektiv araşdırmağa çağırırıq.
Dünyanı məhvərindən çıxmaga qoymayan əbədi bəşəri dəyərlərə istinad edən din xadimləri bütün dünyada hər zaman sülh və anlaşma tərəfdarı kimi çıxış etməlidirlər. Vətənimiz Azərbaycan müxtəlif din ardıcıllarının dinc birgəyaşayışının gündəlik həyati reallıq, multikulturalizmin həyat tərzi olduğu nadir ölkələrdəndir. O Bir Olan Yaradanımız qarşısında məsuliyyətimiz biz dini konfessiya rəhbərlərini sülh və mövcud problemlərin ədalətli həlli naminə səyləri dəstəkləməyə sövq edir. Lakin sülh və anlaşmaya nail olmağın yolu asan deyil və çoxlu zəhmət, güclü iradə, səylərin birləşdirilməsini tələb edir.
Münaqişə başlayan zamandan etibarən, Rus Pravoslav Kilsəsinin vasitəçiliyi ilə Azərbaycan və Ermənistan dini liderlərinin dəfələrlə sülhməramlı görüşləri baş tutmuşdur. Sülh və dinc yanaşı yaşamağa nail olmaq üçün qarşılıqlı etimadın gücləndirilməsi məqsədilə ünsiyyətlərin nəticəsi olaraq münaqişənin dinlərarası müstəviyə keçməsinin qarşısı alınmışdır. Ədalətli və davamlı sülh yalnız xoş məram və səmimi niyyət olarsa mümkündür. Lakin təəssüflər olsun ki, erməni tərəfinin təxribatları növbəti dəfə münaqişəsinin sülh yolu ilə həll olunması istiqamətində danışıqlar prosesinin pozulmasına gətirib çıxarır. Bu təxribatın bütün siyasi və hüquqi məsuliyyəti Ermənistan tərəfin üzərindədir.
Bütün səmavi dinlər dinc, günahsız insanların qətlini ən ağır cinayət kimi qiymətləndirir. Biz beynəlxalq ictimaiyyəti Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ, onun ətrafındakı 7 rayonumuzda, həmçinin, hal-hazırda Azərbaycan-Ermənistan sərhəddində törətdiyi hərbi təxribatlar zamanı dinc insanların qətli kimi qəbuledilməz bir hala qarşı öz qətiyyətli münasibətini bildirməyə, təcavüz və təxribat hallarını kəskin qınamağa çağırır, bu kimi halların qarşısının alınması, ədalətli sülhün bərqərarı naminə səyləri birləşdirməyə çağırırıq. Yaradanımız qarşısında, xalqlarımız qarşısında borc və məsuliyyətimiz biz dini liderləri, sülh, mərhəmət və mövcud problemlərin ədalətli həlli naminə səy göstərməyə məsul edir. Bu əsnada, dünya katoliklərinin lideri Roma Papası Zati-müqəddəsləri Fransiskin Qafqaz regionunda Ermənistan və Azərbaycan arasında hərbi gərginliyin kəskinləşməsindən narahatlığını, son döyüşlərdə ölənlərin ailələri üçün dua etməsini yüksək dəyərləndirir, Pontifik həzrətlərinin təbirincə desək, beynəlxalq ictimaiyyətin köməyi ilə «dialoq və tərəflərin xoş istəyi ilə bu sevimli xalqların xeyrinə münaqişənin davamlı sülh ilə həll yolu əldə edilə biləcəyinə» ümidini  bölüşürük.
Ümidvarıq ki, dünya dini liderlərinin, beynəlxalq təşkilatların səyləri və dünya ictimaiyyətinin dəstəyi ilə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi beynəlxalq hüquq norma və prinsipləri əsasında tezliklə öz ədalətli həllini tapacaqdır.

Appeal to the world community, religious leaders and international organizations by Chairman of the Caucasus Muslim`s Board, Head of the Community of Azerbaijan
Chairman of the Caucasus Muslim`s Board,  Head of the Community of Azerbaijan's Mountain Jews, Chairman of the Albanian-Udi Christian religious community, Head of the Baku religious community of the European Jews made an appeal  to the world community, religious leaders, and international organizations in connection with the military provocation launched by the Armenian armed forces in the direction of the Tovuz region of the Azerbaijani-Armenian border on July 12.
APPEAL
to the world community, religious leaders,
and international organizations
We, the leaders of faith-based groups of Azerbaijan, strongly condemn the 12 July act of military aggression carried out by the Armenian armed forces and the use of heavy artillery to deliberately and continuously shell civilianspopulation centres and religious temples in the Tovuz District section of the Azerbaijani-Armenian state border. We call on the world community, religious leaders, and international organizations to strongly deplore the provocation.
As a result of the military escapade by Armenia, soldiers of the Azerbaijani armed forces were killed and wounded, and a 76-year-old civilian lost his life. State and private properties were severely damaged. Armenia endangered strategic transport and oil and gas pipeline projects along the East-West transport corridor that promote the development and prosperity of the region.
The clash on the border is part of Armenia's policy of occupation against Azerbaijan that has lasted for almost 30 years. Armenia has occupied Azerbaijan's Nagorno-Karabakh and seven surrounding regions in gross violation of the norms and principles of international law. Bloody ethnic cleansing was carried out against Azerbaijani people in the occupied territories. The Khojaly tragedy, which is recognized by the legislatures of more than 10 countries as an act of genocide and was committed by the Armenian armed forces, is a crime against humanity. The rich history and the material, cultural and religious heritage of the Azerbaijani people are being vandalized and destroyed in the territories occupied by Armenia.
Armenia's goal is to create a new hotbed of tension in the region, thwart a negotiated settlement of the Armenian-Azerbaijani conflict and disrupt the negotiation process mediated by the co-chairs of the OSCE Minsk Group.
While the entire world was fighting a terrible scourge like coronavirus, Armenia carried out this heinous provocation deliberately and in a pre-planned manner. UN Secretary-General Antonio Guterres had put forward a global ceasefire initiative amid the COVID-19 pandemic. Armenia's backing this initiative in words, but in reality committing a bloody act of military aggression on the border between the two countries is hypocrisy and disrespect for the international community.
The United Nations is an international organization that has consistently safeguarded international law and fundamental human rights. Armenia has not yet honoured the four resolutions on the Armenian-Azerbaijani conflict that were passed by an influential international organization like the United Nations, which marks the 75th anniversary of its establishment this year. The resolutions demand that Armenian troops be pulled out of Azerbaijan's occupied areas completely and without preconditions. Taking steps to ensure the implementation of these resolutions could boost the UN's prestige and value in the run-up to its glorious anniversary. There is a need for the co-chairs of the OSCE Minsk Group to take substantial and result-oriented steps based on the norms and principles of international law and historical justice toward the implementation of the resolutions.
Equating the occupier with the party that has been subjected to occupation cannot help resolve the conflict. It is the duty of everyone without exception to observe international law and norms. The use of weapons against the civilian population is a continuation of the ongoing military aggression by the Armenian state and of ethnic cleansing and terrorist acts committed against the Azerbaijani people.
Armenian lobby groups and terrorist organizations are organizing mass acts of violence against Azeris in many cities and capitals of the world on the basis of ethnic discrimination, hatred and extreme chauvinism, and attacking embassies and consulates-general of the Republic of Azerbaijan. We call on the law-enforcement and judicial authorities of those countries to investigate those criminal acts thoroughly and impartially.
Based on eternal human values that do not let the globe come off its axis, religious figures should always advocate peace and understanding across the world. Our homeland, Azerbaijan, is one of the few countries where a peaceful coexistence of different religions is a daily fact of life and where multiculturalism is a way of life. Our responsibility before the One Creator motivates us, the leaders of faith-based groups, to support efforts for peace and for a just solution to existing problems. However, the path to peace and understanding is not easy and requires a lot of hard work, strong will and efforts joined.
Ever since the conflict began, Russian Orthodox Church mediated a number of meetings between Azerbaijani and Armenian religious leaders toward making peace. The communications that aimed to step up mutual trust in order to achieve a peaceful coexistence helped prevent the conflict from escalating to an inter-religious level. Fair and lasting peace is only possible if there are good and sincere intentions. However, unfortunately, the Armenian provocations once again result in the disruption of the negotiation process toward a peaceful settlement of the conflict. All political and legal responsibility for this provocation lies with Armenia.
All Abrahamic religions consider the killing of peaceful and innocent people to be the gravest crime. We call on the international community to give a strong reaction to the unacceptable killing of civilians by the Armenian armed forces in the occupied Nagorno-Karabakh and in our seven districts around it and also during their latest military provocations on the Azerbaijani-Armenian border, to strongly condemn the acts of aggression and provocation, and to join efforts to prevent these kinds of incidents and establish fair peace. Our duty and responsibility before the Creator and before our peoples makes us, religious leaders, responsible to make efforts for the sake of peace and mercy and for the resolution of existing problems. Meanwhile, we highly appreciate the concern of the leader of the world's Catholics, His Holiness Pope Francis, over the escalation of military tension between Armenia and Azerbaijan in the Caucasus region and his prayers for the families of those killed in the latest fighting. We share the Pontiff's hope that, as he put it, with the help of the international community, "through dialogue and the goodwill of the parties, a lasting peaceful solution to the conflict can be reached, which has at heart the good of those beloved populations".
We hope that a just solution will soon be found to the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict through the efforts of the world's religious leaders, international organizations and the support of the world community and based on the norms and principles of international law.