Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin açıqlaması
Baş Nazir Nikol Paşinyanın rəhbərliyi altında Ermənistan tərəfindən həm sözdə, həm də əməldə törədilmiş təxribatlar zənciri (qeyri-məhdud siyahı əlavə olunur) Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin nizama salınması üzrə danışıqlar prosesinə zərbə vurmuş və regiondakı gərginliyin ciddi şəkildə artmasına gətirib çıxarmışdır. Təcavüzkar hərbi hərəkətlər ilə müşayiət olunan təhrikedici bəyanatlar, hərbi və digər təxribatlar Ermənistanın Azərbaycana qarşı növbəti təcavüzə hazırlaşdığını göstərir.
Beynəlxalq ictimaiyyətin mümkün bütün gözləntilərini puça çıxararaq, Ermənistan rəhbərliyi hakimiyyətə gəldiyi ilk gündən etibarən özünün sələflərinin ilhaqçı siyasətini təkrarlamaq seçimini etmişdir. Ermənistan ictimai şəkildə ATƏT-in Minsk Qrupunun rəhbərliyi ilə illərdən bəri aparılan danışıqlar prosesinin Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərindən mərhələli şəkildə çıxarılmasını nəzərdə tutan məntiqi və anlayışından imtina etdiyini bəyan etmiş və beləliklə danışıqlara zərbə vurmuşdur. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 19 sentyabr tarixində verdiyi müsahibəsində bildirdiyi kimi Ermənistanın “cəfəng bəyanatları və təxribat xarakterli addımları danışıqları mənasız edir”.
Əksinə, Paşinyanın rəbərliyi altında Ermənistan “yeni ərazilər üçün yeni müharibə” konsepsiyasını nəzərdə tutan və bu ölkənin danışıqlar prosesində strateji məqsədini müharibənin nəticələrini qoruyub saxlamaq kimi müəyyən edən hərbi doktrina və milli təhlükəsizlik strategiyası qəbul etmişdir. Yaxın Şərq bölgəsindən etnik ermənilərin işğal edilmiş ərazilərə qanunsuz köçürülməsi də daxil olmaqla, Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərində intensivləşən və genişlənən qanunsuz fəaliyyətləri ilə birlikdə Ermənistanın hazırkı rəhbərliyi birmənalı şəkildə sübut edir ki, bu ölkə ilhaqçı siyasət yürüdür və ATƏT-in Minsk Qrupunun himayəsi altında danışıqlardan bu məqsədlə sui-istifadə edir.
Ermənistanın təcavüzkar davranışı iyul ayının 12-16-da Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhədinin Tovuz rayonu istiqamətində məqsədyönlü təcavüz aktı ilə kulminasiya nöqtəsinə çatmışdır. Bu silahlı hücum təsadüfi bir hərbi insident olmayıb, Ermənistanın Azərbaycan Respublikasına qarşı qanunsuz güc tətbiqinin növbəti açıq təzahürüdür və Azərbaycanın yeni ərazilərini zəbt etmək məqsədi güdmüşdür.
Bu “sınaq” hücumunda uğursuzluğa uğrayan, lakin, yenə də növbəti təcavüz aktına hazırlıq görən Ermənistan külli miqdarda silah və sursat tədarük etmiş və öz qüvvələrini təmas xətti boyunca cəmləşdirmişdir. Azərbaycanın vacib mülki infrastrukturu və böyük yaşayış məntəqələrinə hərbi zərbə endirmək barəsində təhdidlər Ermənistanın Azərbaycan ərazisinin dərinliyində intensivləşmiş hərbi kəşfiyyat və diversiya hərəkətləri ilə müşayiət olunur. Buna paralel olaraq, Ermənistan Azərbaycana qarşı hərbi fəaliyyət göstərmək üçün istifadə ediləcək on minlərlə mülki şəxsdən ibarət hərbi dəstələrin yaradıldığını elan etmişdir.
Ermənistanın yeni hərbi hücuma hazırlığı kontekstində Azərbaycan beynəlxalq ictimaiyyəti, xüsusilə ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərini Ermənistanı sağlam düşüncəyə gətirməyə və bu ölkəni yeni təcavüzdən çəkinməyə məcbur etməyə çağırır.
Ermənistanın rəhbərliyi təxribatçı bəyanatlarını geri götürməli, sabitliyi pozan bütün fəaliyyətlərini dayandırmalı və münaqişənin parametrləri BMT Təhlükəsizlik Şurasının dörd qətnaməsi və ATƏT-in qərar və sənədləri ilə artıq müəyyən edilmiş siyasi həllinə nail olmağa dair öhdəliklərinə vicdanla əməl etməlidir. Bu baş verməyənədək Ermənistan rəsmilərinin guya bu ölkənin danışıqlara hazır olduğuna dair bəyanatları nə Azərbaycanı nə də beynəlxalq ictimaiyyəti aldada bilməz.
Prezident cənab İlham Əliyevin BMT-nin 75 illik yubileyinə həsr edilmiş yüksək səviyyəli tədbirdə bildirdiyi kimi, sülhə nail olmaq üçün yalnız bir yol mövcuddur: Ermənistanın silahlı qüvvələri Azərbaycanın bütün işğal edilmiş ərazilərindən çıxmalıdır. Azərbaycanın ərazi bütövlüyü heç vaxt kompromis predmeti olmamışdır və heç vaxt olmayacaqdır.
________________________
Ermənistanın Nikol Paşinyanın 8 may 2018-ci il tarixində Baş naziri seçilməsindən
bu günədək həyata keçirdiyi təxribatçı fəaliyyəti
Fəaliyyət
8 may 2018-ci il
Nikol Paşinyan Baş nazir seçilməzdən əvvəl, Ermənistanın Parlamentinə müraciətində, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qurulmuş qanunsuz rejimin danışıqlarda iştirak etməsi məsələsini qaldırmışdı. Beləliklə, o, danışıqların formatını şübhə altına almağa başladı və müxtəlif tədbirlərdə bunu dəfələrlə təkrarladı.
9 may 2018-ci il
Seçkinin ertəsi günü Nikol Paşinyan həyat yoldaşı ilə birlikdə Azərbaycanın işğal edilmiş Dağlıq Qarabağ bölgəsinə səfər edib. O, Xankəndidə Azərbaycanın Şuşa şəhərinin işğalının qeyd olunmasında iştirak etmişdir, “düşmənin qarşısının alınması” mexanizminin təkmilləşdirilməsi məsələsini müzakirə edib və Şuşada “Erməni Dram Muzeyi” ni açıb.
16 iyun 2018-ci il
Nikol Paşinyan yenidən işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərini ziyarət edib, Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal altında olan Dağlıq Qarabağ bölgəsinin şərq hissəsindəki mövqelərini yoxlayıb və qanunsuz rejim “rəsmiləri” ilə hərbi məsləhətləşmələr aparıb.
9 iyul 2018-ci il
Nikol Paşinyan oğlunu Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində yerləşdirilmiş Ermənistan silahlı qüvvələrinin bölmələrində hərbi xidmət keçməyə göndərib. O bildirib ki, bu jest daha çox erməninin orduya cəlb edilməsinə təşviq etmək məqsədi daşıyır.
8 sentyabr 2018-ci il
Moskvada rus-erməni iş adamları ilə görüşən Nikol Paşinyan açıq şəkildə “Artsaxı gələcəkdə Ermənistanın bir hissəsi kimi qəbul etdiyini” söyləyib.
27 fevral 2019-cu il
Ermənistanın Milli Təhlükəsizlik Xidmətinin direktoru Artur Vanetsyan işğal altında olan Xankəndi şəhərində keçirdiyi mətbuat konfransında deyib: “Məskunlaşdırma proqramı adlandırdığımız proqram, mənim və hər kəsin nəzərində, ölkəmizin təhlükəsizliyinin əsas təminatı olacaqdır. Çünki bu mövzunu həmişə sanki torpaqlar geri qaytarılacaq, danışıqlar aparılacaq, güzəştə gediləcək və s. kimi təhrif edən insanlar, çıxışlar və ifadələr var. Bu proqramın nəticəsi olaraq xalqımıza və dünyaya bir qarış torpaqdan imtina etmək niyyətində olmadığımıza dair açıq bir mesaj göndərəcəyik; əksinə, soydaşlarımız o torpaqlarda məskunlaşmalı və ölkəmizi qurmalıdırlar.”
30 mart  2019-cu il
Ermənistanın müdafiə naziri Davit Tonoyan Nyu Yorkdakı erməni icması ilə görüşündə “sülh üçün ərazilər” yanaşmasının tətbiq olunmayacağını bildirmişdir. “Müdafiə naziri olaraq elan edirəm ki, sülh üçün ərazilər adlı bu format, tərəfimdən yeni ifadə ilə əvəzlənmişdir. Biz bunun əksini edirik - yeni ərazilər üçün yeni müharibə” deyə Tonoyan qeyd etmişdir. O, həmçinin Ermənistanın hücum bölmələrinin sayını artıracağını söyləyib.
9 may 2019-cu il
Nikol Paşinyan Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinə səfər edərək, Şuşa şəhərinin işğalı ilə əlaqədar keçirilən şənliklərdə iştirak edib.
30 may 2019-cu il
Ermənistan cəbhə xəttində atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozub. ATƏT-in Minsk Qrupu həmsədrlərinin Azərbaycana səfər etdiyi vaxtda, mayın 30-da səhər saatlarında Azərbaycan Ordusunun mayoru Aqil Ömərov Ağdam rayonu istiqamətində Ermənistan silahlı qüvvələrinin snayperi tərəfindən vurularaq həlak olub.
10 iyun 2019-cu il
Müdafiə naziri D.Tonoyan cəbhənin Tərtər rayonu istiqamətində Azərbaycan əsgərinin öldürülməsinə şəxsən əmr verdiyini təsdiqləyib və Azərbaycan əsgərinin qatilini ictimai şəkildə mükafatlandırıb.
5 avqust 2019-cu il
Pan-erməni oyunlarının başlaması ərəfəsində Nikol Paşinyan bəyan edib ki, “Artsax Ermənistandır, Nöqtə”, izdiham “Miatsum” (Birləşmə) şüarları səsləndirib.
6-17 avqust 2019-cu il
Ermənistan ilk dəfə Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində Pan-Erməni Oyunları keçirib.
9 avqust 2019-cu il
Ermənistan Sərsəng Su Anbarının infrastrukturunun dəyişdirilməsinə yönəlmiş 4 illik başqa bir layihə elan edib. Ermənistan tərəfi, Ermənistanı Azərbaycanın işğal olunmuş əraziləri ilə birləşdirmək üçün üçüncü avtomobil yolunun inşasını elan edib. Beynəlxalq hüquqa və Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinə zidd olan bu infrastruktur dəyişiklikləri Azərbaycan ərazilərinin işğalının möhkəmləndirilməsini hədəfə alır.
24 sentyabr –
5 oktyabr 2019-cu il
Ermənistan silahlı qüvvələri Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində “Silahlı Qüvvələrin genişləndirilməsi: Düşmənin təcavüzünə qarşı mübarizə” adlı genişmiqyaslı hərbi təlimlər keçirib.
23 dekabr  2019-cu il
Yerevanda, Ermənistan Respublikasının Baş naziri Nikol Paşinyan və qanunsuz rejimin “prezidenti” Arayik Harutyunyanın həmsədrliyi ilə Ermənistan və Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində yaradılmış qanunsuz rejimin Təhlükəsizlik Şuralarının birgə iclası keçirilib.
31 mart 2020-ci il
Ermənistan Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qanunsuz “parlament” və “prezident” seçkiləri keçirib.
21 aprel 2020-ci il
Ermənistan Xarici İşlər naziri Zohrab Mnatsakanyan, Rusiyanın Xarici İşlər naziri Sergey Lavrovun “Dağlıq Qarabağ ətrafındakı bir sıra ərazilərin azad edilməsi və nəqliyyat, iqtisadi və digər əlaqələrin açılması” ilə bağlı açıqlamalarını şərh edərək deyib: “Heç bir güzəşt olmayıb və olmayacaq. Erməni tərəfi heç vaxt bu yanaşmanı tətbiq etməyəcəkdir ”.
23 aprel 2020-ci il
Ermənistanın Xarici İşlər Nazirliyi mərhələli yanaşmanı nəzərdə tutan Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həlli təklifinin qəbuledilməz olduğunu bəyan edib.
26 iyun 2020-ci il
Ermənistan silahlı qüvvələri Baş Qərargah rəisi Onik Qasparyanın iştirakı ilə Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində hərbi təlimlər keçirib.
10 iyul 2020-ci il
Ermənistan, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinin məqsədinin Ermənistanın Azərbaycana qarşı başlatdığı müharibənin nəticələrinin möhkəmləndirilməsi olduğunu müəyyənləşdirən, yenidən işlənmiş Milli Təhlükəsizlik Strategiyasını qəbul edib.
12-16 iyul 2020-ci il
Ermənistan, Azərbaycan-Ermənistan beynəlxalq sərhədində, Tovuz bölgəsi istiqamətində Azərbaycanın mövqelərinə hücum edib. Azərbaycanın 12 hərbçisi və bir mülki şəxs qətlə yetirilib.
23 iyul 2020-ci il
Nikol Paşinyan iyul toqquşmalarından sonra Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi ilə bağlı Ermənistanın mövqeyinin gücləndirildiyini bəyan edib və 7 şərt irəli sürüb: Ermənistanın və qanunsuz rejimin “təhlükəsizlik sistemi gücləndirilməlidir, qanunsuz rejim “danışıqların tam hüquqlu tərəfi olmalıdır”, atəşkəs rejiminin monitorinqi gücləndirilməlidir və s.
4 avqust 2020-ci il
Beyrutda baş vermiş dağıdıcı partlayışdan sonra, Ermənistan Livan ermənilərini Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinə köçürmək planını elan edib. Erməni kütləvi informasiya vasitələrinin məlumatına görə, Livandan olan bir çox erməni Şuşa şəhəri daxil olmaqla işğal olunmuş ərazilərdə məskunlaşıb. Beləliklə, Ermənistan 2020-ci ildə qanunsuz məskunlaşma siyasətini intensivləşdirib.
11 avqust 2020-ci il
Qanunsuz rejim “əsas inzibati ofisləri” işğal altında olan Şuşa şəhərinə köçürmək niyyətini elan edib.
17 avqust 2020-ci il
Qanunsuz rejim Azərbaycanın Gəncə şəhərini vurmaqla hədələyib.
26 avqust 2020-ci il
Ermənistan Müdafiə Nazirliyi, Ermənistanın silahlı qüvvələrini gücləndirəcək və Ermənistanın sərhədlərinin “təhlükə altında olan hissələrində” və ya “düşmənlə təmas xəttində” yerləşdirilə bilən ümummilli milis dəstəsini yaratmaq planını elan edib.
28 avqust 2020-ci il
Nikol Paşinyan 12-16 iyul 2020-ci il tarixlərində Azərbaycana qarşı hərbi əməliyyat həyata keçirən erməni hərbçilərinin mükafatlandırılması mərasimini keçirib. O, çıxışında 1990-cı illərin əvvəllərindəki hərbi əməliyyatlar zamanı azərbaycanlı mülki şəxslərə qarşı qanlı əməllər törətmiş Monte Melkonyan kimi erməni terrorçularına bir daha tərif yağdırıb.
25-31 avqust
2020-ci il
Ermənistan Baş nazirinin həyat yoldaşı Anna Hakobyan digər qadınlarla birlikdə Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində döyüş və atıcılıq təlim kurslarında iştirak edib. Təlimin video və fotoları mediada geniş şəkildə yayılıb.
29 avqust 2020-ci il
Nikol Paşinyan Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinə səfər edib. O, həm 1990-cı illərin əvvəllərində, həm də 2020-ci ilin iyul ayında Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzdə iştirak edən hərbi qulluqçuları mükafatlandırıb.
21 sentyabr 2020-ci il
Nikol Paşinyan Ermənistanın müstəqilliyinin 29-cu ildönümündə xalqa ismarış verib. İsmarışın ikinci sətrində “Artsax Respublikasının (Qarabağ) qürurlu vətəndaşlarına!” deyilir.

Press release of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
The chain of provocations committed by Armenia under the leadership of Prime Minister Nikol Pashinyan both in words and deeds has undermined the negotiation process for the settlement of the Armenia-Azerbaijan conflict and led to a significant rise of tension in the region (the non-exhaustive list is attached herewith). The bellicose statements, military, and other provocations accompanied by aggressive military posturing show that Armenia is preparing for new aggression against Azerbaijan.
Disproving whatever expectations the international community might have, the leadership of Armenia, since the very first days of assuming power, has opted to replicate the annexationist policy of his predecessors. Armenia publicly denounced its adherence to the logic and understandings underlying the OSCE Minsk Group-led negotiation process for years envisaging step-by-step withdrawal of its forces from the occupied territories of Azerbaijan and thus undermined the negotiations. As the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev stated in his interview on September 19, “these politically flawed and harmful statements do not leave room for negotiations.”
Instead, Armenia has adopted a military doctrine and national security strategy under Pashinyan, which envisages a concept of “new war for new territories” and define the strategic goal of this country in the negotiation process as safeguarding the outcomes of the war. Together with its intensified and expanded illegal activities in the occupied territories of Azerbaijan, including the illegal transfer of ethnic Armenians from the Middle East to the seized lands, the current leadership of Armenia has effectively proved that it pursues an annexationist policy and exploits the negotiations under the OSCE Minsk Group to that end.
The aggressive behavior of Armenia was culminated by a deliberate act of aggression on July 12-16 in the Tovuz direction of the Azerbaijan-Armenia state border. This armed attack was by no means a spontaneous military incident, but a clear manifestation of Armenia’s illegal use of force against the Republic of Azerbaijan, and pursued the goal of seizing a new part of Azerbaijan.
Having failed in this “test” attack, nevertheless continuing preparation for the next turn of aggression, Armenia has acquired a large amount of weapons and ammunition and concentrated its forces along the line of contact. Threats of striking Azerbaijan’s critical civilian infrastructure and large residential areas are accompanied by intensified military reconnaissance and subversive actions deep inside the territory of Azerbaijan. In parallel, Armenia announced the establishment of a civilian militia consisting of tens of thousands of civilians who will be forced to undertake military actions against Azerbaijan.
In view of Armenia’s preparation for a new military offensive, Azerbaijan calls on the international community, in particular, the OSCE Minsk Group and its Co-Chairmen to bring Armenia to terms of common sense and urge this country to refrain from another aggression.
The Armenian leadership must withdraw from its provocative statements, cease all destabilizing actions, and faithfully comply with its commitments to achieve a political settlement, the parameters of which have already been identified by four resolutions of the UN Security Council and the decisions and documents of the OSCE. Until it happens statements by Armenian officials on the alleged readiness of Armenia for negotiations shall not deceive either Azerbaijan or the international community.
As it was stated by President Ilham Aliyev at the high-level event to mark the 75th anniversary of the United Nations, there is only one way to achieve peace: the armed forces of Armenia must withdraw from all occupied territories of Azerbaijan. The territorial integrity of Azerbaijan is not and will not ever be a subject of compromise.
______________________
Armenia’s provocative actions since Nikol Pashinyan
has become the Prime Minister of Armenia on May 8, 2018
|
Date |
Action |
8 May 2018 |
In his address to Armenia’s National Assembly, prior to his election as PM, N.Pashinyan raised the issue of participation of the illegal regime established in the occupied territories of Azerbaijan as a party to the negotiations. Thus, he has started questioning the format of negotiations and has been doing so on numerous occasions. |
9 May 2018 |
On the next day of the election, together with his wife, N.Pashinyan visited the occupied Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan. In Khankendi, he participated in the celebration of the occupation of the Azerbaijani city of Shusha, discussed the issue of improvement of the mechanism of “restraint of the enemy” and opened the “Armenian Dram Museum” in Shusha. |
16 June 2018 |
N.Pashinyan visited again the occupied territories of Azerbaijan, inspected positions of the armed forces of Armenia in the eastern part of the occupied Nagorno-Karabakh region, and held military consultations with illegal regime “officials”. |
9 July 2018 |
N.Pashinyan sent his son to undergo military service in the units of armed forces of Armenia deployed in the occupied territories of Azerbaijan. He said that this gesture had been intended to encourage more Armenians to be enlisted in the army. |
8 Sept. 2018 |
In meeting with the Russian-Armenian businessmen in Moscow, N.Pashinyan openly said that “he perceived Artsakh as part of Armenia in the future”. |
27 February 2019 |
Armenia’s National Security Service Director Artur Vanetsyan at a press conference in the occupied Khankendi city said: “The program that we call a resettlement program, in my and everyone’s assessment will be the main guarantee of our country’s security. Because there are those speeches, those expressions, and those people who always manipulate this subject as if the lands will be returned, will be negotiated, conceded, etc. As a result of that program, we will send a clear message to all our people and the world that we have no intention to give up an inch of land; on the contrary, our compatriots must settle on those lands and build our country.” |
12 March 2019 |
N.Pashinyan visited the occupied territories of Azerbaijan and in Khankendi city of Azerbaijan, held a joint meeting of the Security Councils of Armenia and the illegal regime created by Armenia in the occupied territories of Azerbaijan. |
30 March 2019 |
In a meeting with the Armenian community in New York, the Armenian Minister of Defense Davit Tonoyan stated that a “territories for peace” approach will no longer be applied. “As the minister of defense, I announce that this format, territories for peace, I have re-phrased it. We are doing the opposite – a new war for new territories,” Tonoyan said. He also said that Armenia will increase the number of its strike units. |
9 May 2019 |
N.Pashinyan visited the occupied territories of Azerbaijan where he took part in the celebrations of the occupation of Shusha city. |
30 May 2019 |
Armenia grossly violated the ceasefire regime on the front line. At a time when the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group paid a visit to Azerbaijan, on May 30 in the morning, a major of the Azerbaijan Army Mr. Agil Omarov was shot and killed by a sniper of the armed forces of Armenia in the direction of the Aghdam district.
10 June 2019 |
Minister of Defence D.Tonoyan confirmed that he had personally ordered the killing of an Azerbaijani soldier in the direction of Tartar district of the front line and publicly awarded the murder of an Azerbaijani soldier. |
5 August 2019 |
Ahead of the start of the Pan-Armenian Games, N.Pashinyan declared that “Artsakh is Armenia. Period.” and the crowd chanted “Miatsum” (Unification). |
6-17 August 2019 |
Armenia held pan-Armenian Games, for the first time, in the occupied territories of Azerbaijan. |
9 August 2019 |
Armenia announced another 4-year project aimed at changing the infrastructure of the Sarsang Water Reservoir. Also, the Armenian side announced the construction of the third highway to connect Armenia with the occupied territories of Azerbaijan. These infrastructural changes, which are in violation of international law and Azerbaijani legislation, aimed at the consolidation of occupation of the territories of Azerbaijan. |
24 Sept. – 5 October 2019 |
Armenian armed forces held large-scale military exercises entitled “The expansion of the Armed Forces: Combating the adversary’s aggression” in the occupied territories of Azerbaijan |
23 December 2019 |
A joint session of the Security Councils of Armenia and the illegal regime established by Armenia in the occupied territories was held in Yerevan co-chaired by Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan and “President” of the illegal regime Arayik Harutyunyan. |
31 March 2020 |
Armenia held illegal “parliamentary” and “presidential” elections in the occupied territories of Azerbaijan. |
21 April 2020 |
Commenting the remarks by Russia’s Minister of Foreign Affairs, S.Lavrov, on “liberation of a number of areas around Nagorno-Karabakh and the unlocking of transport, economic and other communications”, Minister of Foreign Affairs of Armenia Zohrab Mnatsakanyan said: “There have not been and will not be any concessions. The Armenian sides will never exercise that approach”. |
23 April 2020 |
Armenia’s MFA declared that a proposal for a peaceful settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, envisaging a step-by-step approach, is not acceptable. |
26 June 2020 |
Armed forces of Armenia, with the participation of the Chief of Staff Onik Gasparyan, held military exercises in the occupied territories of Azerbaijan. |
10 July 2020
Armenia adopted a revised National Security Strategy, which defined that the goal of the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict was to consolidate the outcomes of the war launched by Armenia against Azerbaijan. |
12-16 July 2020 |
Armenia attacked the positions of Azerbaijan at the Armenia-Azerbaijan international border, in the direction of the Tovuz district. 12 servicemen of Azerbaijan and one civilian were killed. |
23 July 2020 |
N.Pashinyan declared that after the July clashes the Armenian position on the Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict has been strengthened and he put forward 7 conditions, stipulating, inter alia, the following: the system of security of Armenia and the illegal regime “to be strengthened, the illegal regime “must become the full-fledged party to negotiations”, international monitoring of the cease-fire regime must be strengthened, and etc. |
4 August 2020 |
After the devastating explosion in Beirut, Armenia announced its plan to implant Lebanese Armenians to the occupied territories of Azerbaijan. According to the Armenian mass media, several Armenians from Lebanon have already settled in the occupied territories, including in Shusha. Thus, Armenia intensified its illegal settlement policy in 2020. |
11 August 2020 |
The illegal regime announced its intention of transferring “key administrative offices” to the occupied Shusha city. |
17 August 2020 |
The illegal regime threatened to strike the Azerbaijani city of Ganja. |
26 August 2020 |
The Armenian Defense Ministry announced the plan to create a nationwide militia that would reinforce Armenia’s armed forces and could be deployed at “endangered sections” of Armenia’s borders or “line of contact with the adversary”. |
28 August 2020 |
N.Pashinyan held the ceremony to award Armenian servicemen who conducted a military operation against Azerbaijan on July 12-16, 2020. In his speech, he again praised Armenian terrorists, such as Monte Melkonian, for their deeds against Azerbaijani civilians in the course of military operations in the early 1990s. |
25-31 August 2020 |
Anna Hakobyan, the wife of Armenia’s Prime Minister, together with other women participated in combat and shooting training courses in the occupied territories of Azerbaijan. Videos and photos of the training were widely distributed in the media. |
29 August 2020 |
N.Pashinyan visited the occupied territories of Azerbaijan. He awarded servicemen who took part in military aggression against Azerbaijan both in the early 1990s and in July 2020. |
21 Sept. 2020 |
N.Pashinyan issued a message to the nation on the 29th anniversary of Armenia’s independence. 2nd line of the message reads “To the proud citizens of the Artsakh Republic!” [i.e. Karabakh]. |