Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin açıqlaması
Azərbaycan Respublikasına qarşı yeni təcavüzü çərçivəsində Ermənistan silahlı qüvvələri beynəlxalq hüququn, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüququn əsas norma və prinsiplərini, habelə Ermənistanın müvafiq beynəlxalq öhdəliklərini pozaraq, Azərbaycanın mülki əhalisini və infrastrukturunu qəsdən hədəfə alır.
Ermənistan tərəfinin məqsədyönlü atəşləri nəticəsində bu günədək 24 nəfər azərbaycanlı mülki şəxs qətlə yetirilib, 121 nəfər yaralanıb, 300-dən çox yaşayış binası və mülki obyektlər dağıdılıb.
Azərbaycanın ikinci ən böyük şəhəri olan Gəncə, sənaye şəhəri olan Mingəçevir, habelə Azərbaycanın Xızı və Abşeron rayonlarında əhalinin sıx məskunlaşdığı yaşayış məntəqələri və mühüm əhəmiyyətli infrastrukturunun Ermənistan ərazisindən məqsədyönlü şəkildə raket hücumlarına tutulması hərbi əməliyyatlar zonasını genişləndirmək və münaqişəyə üçüncü ölkələri cəlb etmək məqsədi güdən təxribatdır.
Azərbaycan tərəfində Azərbaycanın mülki əhalisi və infrastruktur obyektlərinin məhz Ermənistan ərazisindən, o cümlədən Gorus, Sisian, Vardenis, Cermuk və Berd şəhərlərindən raket atəşinə tutması barədə tutarlı faktlar var.
Bütün dəlillər yerli və xarici mütəxəssislərin, o cümlədən yerlərdə olan xarici jurnalistlərin iştirakı ilə toplanaraq, müvafiq beynəlxalq təşkilatlara təqdim ediləcəkdir.
Ermənistanı beynəlxalq hüquq normaları və prinsiplərinə, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüquq çərçivəsində öhdəliklərinə riayət etməyə və BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasına dair tələblərini yerinə yetirməyə çağırırıq.
Bir daha təkrar edirik ki, Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən mülki şəxslərin və Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərinin dərinliyindəki yaşayış məntəqələrinin təhlükəsizliyini təmin etmək üçün həyata keçirəcəyi əks-hücum tədbirlərinin nəticələrinə görə tam məsuliyyət məhz Ermənistan rəhbərliyinin üzərinə düşür.

Press Release of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
In the framework of its new aggression against the Republic of Azerbaijan the armed forces of Armenia are deliberately targeting the civilian population and infrastructure of Azerbaijan in violation of fundamental norms and principles of international law, including international humanitarian law, as well as Armenia’s relevant international obligations.
As a result of Armenia’s artillery and missile attacks, 24 Azerbaijani civilians were killed, 121 injured, more than 300 residential buildings and civilian objects destroyed.
Missile attacks on Azerbaijan’s second-biggest city Ganja, industrial city of Mingachevir, as well as the Khizi and Absheron regions of Azerbaijan, targeting densely populated areas and critical infrastructure from the territory of Armenia is an intentional provocation designed to enlarge the zone of hostilities and bring the third countries into the conflict.
Azerbaijan disposes of solid facts on Armenia’s shelling the Azerbaijani civilians and infrastructure from Armenia’s own territory, namely from Gorus, Sisian, Vardenis, Jermuk, and Berd towns of Armenia.
This evidence collected with the participation of local and international experts, including the foreign journalists on the ground, will be presented to the relevant international organizations.
We urge Armenia to obey norms and principles of international law, including its obligations under the international humanitarian law, and implement the demands of the UN Security Council resolutions for immediate, complete and unconditional withdrawal from the occupied territories of Azerbaijan.
We reiterate that Armenia’s leadership bears full responsibility for the results of the counter-offensive measures to be taken by the Armed Forces of Azerbaijan in order to ensure the security of its civilians and residential areas deep inside the internationally recognized territories of Azerbaijan.