Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev İran Prezidentinin xüsusi nümayəndəsinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev oktyabrın 28-də İran İslam Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi, Xarici İşlər nazirinin müavini Seyid Abbas Əraqçinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Qonaqları salamlayan Prezident İlham Əliyev dedi:
-Xoş gəlmisiniz. Şadam sizi görməyimə.
Artıq bir aydır ki, müharibə gedir. Bizim xalqımız üçün bu, Vətən müharibəsidir. Biz torpaqlarımızı işğalçılardan azad edirik. Bu, beynəlxalq hüququn və tarixi ədalətin bərpasıdır.
Bu gün bir neçə kənd işğalçılardan azad edildi. Ancaq Ermənistan namərd hücumlarla bizim mülki vətəndaşlarımızı hədəfə alıb. Bir neçə saat bundan əvvəl Bərdəyə bir neçə raketlə atəş açmışdır və bu atəş nəticəsində 21 nəfər mülki şəxs həlak oldu, 70-dən çox dinc insan yaralandı. Ölənlərin sayı arta bilər.
Dünən də Ermənistan Bərdəyə, yenə də mülki əhaliyə zərbə vurmuşdur. Bu zərbə nəticəsində dörd nəfər həlak oldu, onlardan biri yeddi yaşlı qız uşağıdır. Döyüş meydanında qabağımızda dura bilməyən Ermənistan bax, belə əxlaqsız addımlarla bizə zərbə vurmaq istəyir, bizi durdurmaq istəyir. Amma buna nail ola bilməyəcək.
Bir də ki, üçüncü dəfə elan olunmuş və Ermənistanın xahişi ilə razılaşdırılmış atəşkəsi kobudcasına pozur. Birinci dəfə oktyabrın 10-da Moskvada o məlum bəyannamə qəbul olunandan sonra bir gün keçməmiş Ermənistan öz ərazisindən ballistik raketlərlə Gəncə şəhərini atəşə tutmuşdur. Hər kəs bilir ki, bu atəşkəsi Ermənistan pozub, bu dəfə də Ermənistan pozub. İndi işğaldan azad edilmiş şəhər və kəndlərimizdə mövcud olan vəziyyət tam aydındır. Demək olar ki, bütün şəhər və kəndlərimiz dağıdılıb. Qəbirlər, tarixi abidələr, bütün binalar dağıdılıb. Elə bil ki, vəhşi qəbilə bu torpaqları işğal altında saxlayıb. Bizim məscidlərimiz ermənilər tərəfindən dağıdılıb və təhqir edilib. Zəngilan rayonunda ermənilər tərəfindən dağıdılmış məsciddə onlar donuz saxlayırdılar. Bu kadrlar internetdə var. Bütün dünya, bütün müsəlman aləmi görür ki, biz hansı vəhşilərlə mübarizə aparırıq. Amma bir daha demək istəyirəm ki, bizi heç nə durdura bilməz. Əgər Ermənistan öz xoşu ilə işğal edilmiş qalan torpaqlardan çıxmasa, onları oradan da qovacağıq.
Məmnunluq hissi ilə deyə bilərəm ki, Azərbaycan-İran dövlət sərhədi tam bərpa edilib. Bu münasibətlə mən Azərbaycan və İran xalqlarını təbrik etmişəm. Göstəriş vermişəm ki, bizim sərhəd xidmətimiz tezliklə bu sərhədin bütün mühafizə infrastrukturunu yaratsın. Bu işlərə start verildi. İran-Azərbaycan sərhədinin digər istiqamətlərindəki kimi, bu istiqamət də dostluq, qardaşlıq sərhədi olacaqdır.
Bildiyiniz kimi, bir neçə il bundan əvvəl Xudafərin və Qız qalası hidroqovşaqları və su anbarları haqqında İran-Azərbaycan müqaviləsi imzalanmışdır. Mən indi hökumətə göstəriş vermişəm ki, biz tərəfdən işçi qrup yaradılsın. Mən xahiş edirəm ki, İran tərəfindən də müvafiq qurum təhkim edilsin ki, tezliklə bu məsələləri müzakirə edək və bu obyektin birgə istismarı haqqında razılığa gələk.
Xahiş edirəm ki, hörmətli cənab Prezident Həsən Ruhaniyə mənim təşəkkürümü çatdırın. O, bu müddət ərzində mənə telefonla zəng etmişdi. Bizim çox yaxşı söhbətimiz olub. Sizi də Azərbaycana ezam edib, biz bunu yüksək qiymətləndiririk. İran-Azərbaycan əlaqələri son illər ərzində çox sürətlə inkişaf edib və hesab edirəm ki, tarixdə ən yüksək səviyyəyə qalxıb. İmzalanmış bütün sənədlər və əldə edilmiş razılaşmalar icra olunur. Bizim möhkəm tarixi köklər üzərində qurulmuş əlaqələrimiz əminəm ki, gələcəkdə də uğurla inkişaf edəcək. Bir daha xoş gəlmisiniz.
Seyid Abbas Əraqçi dedi:
-Cənab Prezident, mənə vaxt ayırdığınıza görə çox təşəkkür edirəm.
Hər şeydən əvvəl bu gün Bərdə şəhərinin raket hücumuna məruz qalması ilə əlaqədar həyatını itirmiş mülki insanlara, dinc insanların ölümünə səbəb olmuş bu hadisə ilə əlaqədar, orada şəhid olmuş insanlarla əlaqədar Sizə, Azərbaycan xalqına, Azərbaycan dövlətinə başsağlığı vermək istəyirəm. Siz də yaxşı bilirsiniz ki, İran İslam Respublikası elə ilk günlərdən Azərbaycanın ərazilərinin işğal olunmasına müxalif olub və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləyib. Mən özümə borc bilirəm, son günlərdə Azərbaycan Ordusunun döyüş meydanında əldə etdiyi qələbələr, işğal olunmuş ərazilərin bir hissəsinin azad edilməsi münasibətilə Sizi təbrik etmək istəyirəm. Bu yolda öz canını fəda edən bütün şəhidlər qarşısında baş əyirəm.
Cənab doktor Həsən Ruhaninin isti salamlarını Sizə çatdırıram.
Prezident İlham Əliyev İran İslam Respublikasının Prezidenti Həsən Ruhaninin salamlarına görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını İranın dövlət başçısına çatdırmağı xahiş etdi.

Ilham Aliyev received delegation led by Special Envoy of Iranian President
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received a delegation led by Special Envoy of the President of the Islamic Republic of Iran, Deputy Foreign Minister Seyyed Abbas Araqchi.
Welcoming the delegation, President Ilham Aliyev said:
- Welcome! I am pleased to see you.
The war has been ongoing for a month now. It is a Patriotic War for our people. We are liberating our lands from occupiers. It is the restoration of international law and historical justice.
Several villages were liberated from the occupiers today. However, Armenia's cowardly attacks have targeted our civilians. A few hours ago, several missiles were fired on Barda, killing 21 civilians and injuring more than 70. The death toll may rise further.
Armenia struck Barda yesterday too, targeting civilians again. The strike killed four people, including a seven-year-old girl. Armenia, which cannot confront us on the battlefield, wants to strike us with such immoral steps, to stop us. But it will not succeed.
It has also violated the ceasefire, which was declared for the third time and agreed upon at Armenia's own request. For the first time, less than a day after the adoption of that declaration in Moscow on 10 October, Armenia fired ballistic missiles on Ganja from its own territory. Everyone knows that Armenia violated this ceasefire, and Armenia has violated it this time too. The situation in our liberated cities and villages is evident. Almost all our cities and villages have been destroyed. Graves, historical sites and all buildings have been destroyed. It looks as though some savage tribe had occupied those lands. Our mosques have been destroyed and desecrated by the Armenians. They kept pigs in a mosque destroyed by the Armenians in Zangilan district. This footage is available on the internet. The whole world, the whole Muslim world sees what savages we are fighting. But I want to say again that nothing can stop us. If Armenia does not withdraw from the rest of the occupied territories of its own free will, we will drive them away from there as well.
I can say with satisfaction that the Azerbaijan-Iran state border has been fully secured. I have congratulated the peoples of Azerbaijan and Iran on this occasion. I have ordered our border service to create the entire security infrastructure along the border as soon as possible. The work has already begun. This direction will also be the border of friendship and brotherhood, as it is the case with other directions of the Azerbaijan-Iran border.
As you know, a few years ago, an Azerbaijan-Iran agreement was signed on the Khudafarin and Maiden Tower hydroelectric complexes and reservoirs. I have now instructed the government to set up a working group. I would kindly ask Iran to set up a relevant body to discuss these issues as soon as possible and agree on the joint operation of this facility.
Please convey my gratitude to Mr. President Hassan Rouhani. He has called me on the phone during this period. We had a very good conversation. He also sent you to Azerbaijan, and we appreciate that. Azerbaijan-Iran relations have developed rapidly in recent years, and I believe that they have reached the highest level in history. All the documents and agreements signed are being implemented. I am confident that our relations, built on strong historical roots, will continue to develop successfully in the future. Welcome again!
Seyyed Abbas Araqchi :
- Mr. President, thank you very much for your time.
First of all, I would like to express my condolences to you, the people of Azerbaijan and the Azerbaijani state over the missile attack on the city of Barda today and the killing of civilians there. You are well aware that the Islamic Republic of Iran has condemned the occupation of Azerbaijani territories from the very beginning and supported the territorial integrity of Azerbaijan. I feel obliged to congratulate you on the recent victories of Azerbaijan’s Army on the battlefield and the liberation of a part of the occupied territories. I bow before all the martyrs who sacrificed their lives on this path.
I convey to you the warm greetings of Dr. Hassan Rouhani.
President Ilham Aliyev thanked for the greetings of President Hassan Rouhani and asked the special envoy to convey his greetings to the Iranian president.