Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ətrafında vəziyyəti yanlış təqdim etmək məqsədilə Ermənistanın dövlət təbliğatı ənənəvi olaraq saxta xəbərlərin hazırlanması və yayılması ilə fəal şəkildə məşğul olur. Bu qarayaxma kampaniyasının əsas məqsədi beynəlxalq ictimaiyyəti aldatmaq və beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, habelə BMT-nin Təhlükəsizlik Şurası daxil olmaqla, beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qəbul edilmiş müvafiq çoxsaylı qərarlara əsaslanan Azərbaycanın ədalətli mövqeyinə xələl gətirməkdən ibarətdir.
Bununla əlaqədar xatırladırıq ki, 30 ilə yaxın bir müddətdə Ermənistanın silahlı qüvvələri beynəlxalq hüququ, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüququ kobud şəkildə pozaraq, Azərbaycana qarşı silahlı təcavüz həyata keçirir. Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərinin 20 faizinin işğalı doğma yurdundan qovulmuş 1 milyona yaxın azərbaycanlının etnik təmizlənməsi, işğal olunmuş ərazilərdə özəl və dövlət əmlakının mənimsənilməsi, bu ərazilərdə Azərbaycanın tarixi və mədəni irsinin məhv edilməsi, ələ keçirilmiş torpaqlarda təbii sərvətlərin və iqtisadi potensialının qeyri-qanuni istismarı və talan edilməsi, etnik ermənilərin bu ərazilərə qeyri-qanuni məskunlaşdırılması və qanunsuz infrastruktur dəyişikliklər ilə müşayiət olunur.
30 ilə yaxın siyasi həll prosesi, habelə Azərbaycanın bu prosesə sadiqliyindən sui-istifadə edən Ermənistan, bu torpaqların ilhaq edilməsi məqsədilə Azərbaycan ərazilərinin işğalı nəticələrini möhkəmləndirmək üçün ardıcıl addımlar atıb.
Qeyri-qanuni güc tətbiqi nəticəsində yaranmış status-kvonu rədd edən siyasi həllin əleyhinə olan, bu prosesə xələl gətirən təxribat xarakterli bəyanat və hərəkətlərə əl atan Ermənistan, Azərbaycanın bütün cəbhə boyu əhalinin sıx məskunlaşdığı yaşayış məntəqələri və hərbi mövqelərini atəşə tutmaqla 2020-ci il sentyabrın 27-də Azərbaycana qarşı genişmiqyaslı təcavüzə başladı. Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələri əks-hücum əməliyyatı keçirməyə məcbur edildi.
Bu xüsusda, bir daha aşağıdakıları bildiririk:
• Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələri Azərbaycanın suverenliyini və ərazi bütövlüyünü qorumaq, habelə öz vətəndaşlarının mühafizəsini və təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə fəaliyyətini özünümüdafiə çərçivəsində və Azərbaycanın suveren ərazisində aparır;
• Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin əks-həmlə əməliyyatı yalnız beynəlxalq humanitar hüquq çərçivəsində aparılır, eyni zamanda, Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsi ilə sıx əməkdaşlıq həyata keçirilərək, beynəlxalq humanitar hüquq üzrə bütün öhdəliklərə ciddi riayət olunur;
• Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələri mülki şəxslərə, o cümlədən erməni əsilli Azərbaycan vətəndaşlarına qarşı mübarizə aparmır və işğal altındakı ərazilərdə mülki əhalini və mülki infrastrukturu hədəfə almır;
• Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələrində qadağan edilmiş heç bir silah və sursatın olmadığı üçün ondan istifadə edilə bilməz.
Vurğulayırıq ki, Ermənistan Azərbaycan ərazilərini işğal edərək beynəlxalq ictimaiyyətin tələblərini, ilk növbədə isə BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü il tarixli dörd qətnaməsini (822, 853, 874 və 884) pozaraq, bu ərazilərdən çıxmaqdan imtina edir. Döyüş meydanında Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən aldığı ağır məğlubiyyətin əvəzini çıxmaq məqsədi ilə Azərbaycanın böyük mülki yaşayış məntəqələrini, o cümlədən cəbhə xəttindən çox uzaqda yerləşən Gəncə, Bərdə və Tərtər kimi şəhərlərini ballistik və kasetli sursatlar da daxil olmaqla, ağır artilleriya və raketlərlə qəsdən hədəfə alaraq amansız terror taktikasına əl atıb. Nəticədə, aralarında 10 uşaq və 27 qadın olmaqla 92 mülki şəxs həlak olub, həmçinin uşaqlar, qadınlar və qocalar da daxil olmaqla 404 mülki şəxs ağır yaralanıb. Tibbi və təhsil müəssisələri də daxil olmaqla, mülki infrastruktura, həmçinin vacib dövlət infrastrukturuna və xüsusi mülkiyyətə ciddi ziyan vurulub. Üç dəfə humanitar atəşkəsin elan edilməsi də Ermənistanın mülki şəxslərə qarşı terror hücumlarını dayandırmayıb.
Ermənistanın mülki əhaliyə və mülki infrastruktura qarşı hərbi cinayətlərə və insanlığa qarşı cinayətlərə bərabər olan bu qəddar hücumlarına dair faktlar Azərbaycanda akkreditə olunmuş diplomatik korpusun nümayəndələri, Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsi, “Human Rights Watch”, “Amnesty International” kimi beynəlxalq qurumlar və strukturlar və xarici media nümayəndələri vasitəsilə də daxil olmaqla, beynəlxalq ictimaiyyətə təqdim edilib.
Xatırladırıq ki, yüksək səviyyəli Ermənistan rəsmilərinin açıq bəyanatlarına əsasın, hərbi əməliyyatlar başlayandan bəri Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində yaşayan ermənilərin əksəriyyəti bu əraziləri tərk edərək, Ermənistana köçüblər. Azərbaycan tərəfi dəfələrlə ərazidə qalanlara hərbi obyektlərdən uzaq durmağa və hərbi əməliyyatlarda iştirak etməkdən çəkinməyə çağırışlar edib, çünki bu, onların mülki statusuna xələl gətirərək, onları döyüşçü statusuna çevirə bilər. Bundan əlavə qeyd etmək lazımdır ki, Ermənistanın Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinə qarşı apardığı hərbi əməliyyatlarda muzdlulardan və xarici terrorçu döyüşçülərdən istifadə etdiyi, o cümlədən müxtəlif beynəlxalq media mənbələri tərəfindən geniş sənədləşdirilib.
Ermənistan, hərbi cinayətləri və insanlığa qarşı cinayətləri meydana gətirən yuxarıda qeyd olunan qanunsuz əməllərini ört-basdır etmək üçün beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini yayındırmaq məqsədi ilə həyasızcasına Azərbaycanı eyni ittihamla günahlandırır və bu məqsədlə kütləvi saxta xəbər kampaniyasını aparır. Ermənistanın öz iddialarını əsaslandırmaq üçün təqdim etdiyi video və foto materiallarının peşəkar təhlili bunların hamısının əvvəlcədən hazırlanmış saxtalaşdırmalardan başqa bir şey olmadığını sübut edir.
Azərbaycan tərəfi Ermənistanın bu əsassız ittihamlarını bir daha qətiyyətlə rədd edir və beynəlxalq ictimaiyyətə müraciət edərək, Ermənistanın Azərbaycana qarşı qarayaxma kampaniyası ilə cinayətlərini ört-basdır etmək cəhdlərinə qarşı diqqətli olmalarını xahiş edir.
Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının mövqeyi hər zaman ardıcıl olub və beynəlxalq hüquqa və BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə əsaslanır. Azərbaycan həmişə onların həyata keçirilməsi üçün ATƏT-in Minsk Qrupu formatında danışıqlara hazır olduğunu bildirib.

Press Release of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
Armenian state propaganda, acting in its traditional way, is actively making up and circulating the fake news with a view to mispresenting the situation around the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict. The key mission of this smear campaign is to deceive the international community and to undermine the just position of Azerbaijan, which is based on the norms and principles of international law, and the relevant numerous decisions taken by international organizations, including the UN Security Council.
We reiterate that in a blatant violation of international law, including international humanitarian law during almost 30 years, Armenia commits armed aggression against Azerbaijan and occupies 20 percent of internationally recognized territories of the Republic of Azerbaijan accompanied by the ethnic cleansing of close to 1 million Azerbaijanis from their homes, misappropriation of private and public property in the occupied territories, the pillage of historical and cultural heritage of Azerbaijan in these territories,  illegal exploitation, looting and plundering of natural resources and economic potential of the seized lands, illegal settlement of ethnic Armenians into these areas and illegal infrastructure changes.
Having exploited the political settlement process, as well as Azerbaijan’s commitment to this process for almost 30 years, Armenia took consistent steps to consolidate the results of the occupation of territories of Azerbaijan aiming at their annexation.
Being against the political settlement which rejects the status-quo based on illegal use of force, and having undertaken a chain of provocative statements and actions undermining this process, Armenia finally resorted to large-scale aggression against Azerbaijan on September 27, 2020 by shelling the military positions of Azerbaijan and densely populated residential areas along the entire frontline. The Armed Forces of the Republic of Azerbaijan were compelled to launch a counter-offensive operation.
In this regard, we restate the following:
• The Armed Forces of the Republic of Azerbaijan act on the sovereign territory of Azerbaijan within the limits of self-defense to protect the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan and ensure the safety and security of its citizens;
• The counter-offensive operation of the Armed Forces of Azerbaijan continues to be conducted exclusively within the limits of international humanitarian law and all the obligations under international humanitarian law are strictly followed in close cooperation with the International Committee of Red Cross;
• The Armed Forces of the Republic of Azerbaijan do not fight against the civilians, including the citizens of Azerbaijan of Armenian origin, and do not target civilians and civilian infrastructure in the occupied territories;
• The Armed Forces of the Republic of Azerbaijan do not possess and consequently do not use any prohibited weapon or ammunition.
We underline that Armenia has occupied the territories of Azerbaijan and rejecting to withdraw from these territories in violation of demands of the international community, first and foremost, the four resolutions adopted by the UN Security Council in 1993 (822, 853, 874 and 884) resorted to the brutal tactic of terror by deliberately targeting large civilian settlements of Azerbaijan, including those located far away from the frontline, such as Ganja, Barda and Tartar with heavy artillery and missiles, including ballistic and cluster munitions with a view to compensating the heavy defeat it faces on the battlefield from the Armed Forces of Azerbaijan.  As a result, 92 civilians, among them 10 children and 27 women were killed, 404 civilians, including children, women and the elderly were seriously wounded. Civilian infrastructure, including medical and educational facilities, critical public infrastructure and private property were inflicted serious damage. Three consequent announcements of humanitarian ceasefire did not stop Armenia from committing terrorist attacks on civilians.
The facts testifying these reckless attacks of Armenia on civilians and civilian infrastructure amounting to war crimes and crimes against humanity have been presented to the international community, including through the representatives of diplomatic corps accredited in Azerbaijan and international institutions and structures, such as the International Committee of Red Cross, Human Rights Watch, Amnesty International as well as foreign mass media representatives.
We recall that according to public statements of high-level Armenian officials, since the outbreak of hostilities the majority of Armenians residing in the occupied territories of Azerbaijan have already left these territories for Armenia. The Azerbaijani side repeatedly appealed to those remaining in the area to stay away from military installations and refrain from taking a part in the military hostilities, since this would undermine their status as civilians and turn them into combatants. Furthermore, worth to mention that Armenia widely uses mercenaries and foreign terrorist fighters in its military operations against the Armed Forces of Azerbaijan, which have been extensively documented, including by different international media resources.
Armenia in an open attempt to cover-up its above-mentioned wrongdoings constituting war crimes and crimes against humanity brazenly accuses Azerbaijan of the same with a view to diverting the attention of the international community, and to that end carries out a massive campaign of fake news.  Professional analysis of video and photo materials presented by Armenia to substantiate its claims proves that all these are nothing more than pre-fabricated falsifications.
The Azerbaijani side once again resolutely rejects these groundless accusations of Armenia and renews its appeals to the international community to be vigilant against Armenia’s deliberate actions to cover-up its crimes through a smear campaign against Azerbaijan.
The position of the Republic of Azerbaijan regarding the Armenia-Azerbaijan conflict has always been consistent and based on international law and related resolutions of the UN Security Council. Azerbaijan has always been stating its readiness for negotiations for their implementation within the OSCE Minsk Group format.