20 Yanvar faciəsi tariximizin şərəf və qəhrəmanlıq səhifəsidir
1990-cı il yanvarın 20-də baş vermiş qanlı hadisədən 31 il ötür. Hər il Ümumxalq Hüzn günü kimi geniş qeyd edilən 20 Yanvar faciəsi Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyi uğrunda mübarizə tarixinə qəhrəmanlıq səhifəsi kimi daxil olmuşdur. Həmin gün Azərbaycan xalqının azadlıq uğrunda mübarizliyini təcəssüm etdirir.
Sovet İttifaqında uzun müddət davam edən durğunluq tədricən iqtisadi böhran ilə əvəz olunmuşdu. Vətəndaşların sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üçün hökumət tərəfindən əməli tədbirlərin görülməməsi və digər neqativ hallar haqlı narazılığı artırırdı. Digər tərəfdən Ermənistanın Azərbaycana qarşı ərazi iddiaları və Dağlıq Qarabağda separatizm meyllərinin qızışdırılması onsuz da mürəkkəb olan ictimai-siyasi vəziyyəti daha gərginləşdirirdi. Sadalanan amillər fonunda Azərbaycan xalqının müstəqillik arzusunun gerçəkləşməsinə zəmin yaradırdı.
1990-cı il yanvarın 19-dan 20-ə keçən gecə Bakıya yeridilən sovet qoşun hissələri küçələrə çıxıb öz etirazlarını bildirən dinc əhalini ağır texnika və müxtəlif tipli silahlardan atəşə tutdu. Həmin gecə Bakının müxtəlif rayonlarında sovet əsgərləri tərəfindən 121 insan qətlə yetirilmiş və 700-dən artıq vətəndaş yaralanmış və xəsarət almışdır. Ümumilikdə həmin dövrdə 147 nəfər şəhidlik zirvəsinə yüksəlmiş, 700-dən çox yaralının 25-i qadın, 20-si uşaq olmuşdur.
Ümummilli Lider Heydər Əliyev həmin günlərdə özünün və ailəsinin həyatını təhlükə altına ataraq Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyinə gəlmiş, kommunist partiyası rejiminin Azərbaycanda həyata keçirdiyi qanlı aksiyanı qətiyyətlə pisləmiş, xalqımıza qarşı törədilən bu cinayətə, günahsız insanların öldürülməsinə etirazını bildirmiş, təqsirkarların cəzalandırılmasını tələb etmişdir. Ulu öndər Heydər Əliyev həmin günlərdə Azərbaycan xalqının kədərini bölüşməklə yanaşı, qanlı 20 Yanvar hadisəsinə ilk həqiqi siyasi qiymət vermişdir.
Sonradan xalqın təşəbbüsü ilə ikinci dəfə siyasi hakimiyyətə qayıdan Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 20 Yanvar şəhidlərinin xatirəsini əbədiləşdirmək məqsədilə Şəhidlər Xiyabanında “Əbədi məşəl” abidə-kompleksi ucaldılmışdır. Həmçinin,  Azərbaycan Prezidentinin 2000-ci il yanvarın 17-də imzaladığı Fərman ilə 1990-cı il 20 Yanvar faciəsi zamanı şəhid olanlara “20 Yanvar Şəhidi” fəxri adı verilmişdir.
Bu siyasət Ümummilli Liderin layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyev tərəfindən bu gün də uğurla davam etdirilir. Prezident İlham Əliyev də 20 Yanvar şəhidi ailələrinin və yaralılarının qayğılarını daim diqqət mərkəzində saxlayır. Dövlət başçısının fərmanlarına əsasən 20 Yanvar hadisələri ilə zamanı əlil olmuş şəxslər və şəhid ailələri üçün təqaüdlərinin artırılması onların mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması bu diqqət və qayğının daha bir bariz nümunəsi kimi ictimaiyyət tərəfindən yüksək qiymətləndirilir.
1990-cı ilin Qanlı Yanvar hadisələri zamanı haqsızlıq və ədalətsizliyə qarşı öz haqq səsini ucaltmış dinc əhalinin sovet qoşunları tərəfindən amansızcasına qətlə yetirildiyi faciə yalnız Azərbaycan xalqına qarşı deyil, ümumbəşəri dəyərlərə, humanizmə qarşı törədilən cinayətdir.
1990-cı ilin yanvar qırğını nə qədər faciəli olsa da, Azərbaycan xalqının iradəsini, milli azadlıq uğrunda mübarizə əzmini qıra bilmədi. Əksinə xalq daha da mətinləşdi və düşmənin gözünə dik baxdı. Həmin müdhiş gecədə həlak olan Vətənin oğul və qızları Azərbaycanın tarixinə parlaq səhifə yazdılar, xalqın milli azadlığı, müstəqilliyi üçün yol açdılar. Məhz buna görə də 20 Yanvar faciəsi xalqımızın azadlıq mübarizəsinin rəmzidir.
Qanlı 20 Yanvar hadisələrinin 31-ci ildönümü ərəfəsində Müzəffər Ali Baş komandan cənab İlham Əliyevin məqsədyönlü siyasəti və qətiyyəti, xalqımızın vəhdəti və Silahlı Qüvvələrimizin rəşadəti nəticəsində 30 ilə yaxın əsirlikdə qalan doğma torpaqlarımız azad olundu. 44 günlük Vətən müharibəsi dövründə cəbhənin bütün istiqamətlərində düşməni darmadağın edən qəhrəman əsgər və zabitlərimizin qanı bahasına ölkəmizin ərazi bütövlüyü bərpa olundu. Sadalananlar xalqımızın qəhrəmanlıq ənənələrinə sadiqliyini nümayiş etdirməklə yanaşı, Vətənimizin müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canımızdan belə keçməyə hazır olduğumuzu bir daha sübut etdi.

Tragedy of 20 January is a heroic page of our history
31 years have passed since the bloody event of 20th January, 1990. Every year the tragedy of 20th January is widely memorized in Azerbaijan as the National Mourning day, which has entered the struggle for independence history of Azerbaijan  as a heroic page. That day embodies the struggle of the Azerbaijani people for its freedom.
The longstanding recession in the Soviet Union was gradually replaced by an economic crisis. As a result of the government's failure to take practical measures for improve the social situation of citizens and other negative steps have increased justified discontent of people. On the other hand, the territorial claims of Armenia against Azerbaijan and the rise of tendencies of separatism in Nagorno-Karabakh is aggravated already complicated social and political situation to worst. On the background of above factors, the ground was laying for the realization of the dream of the Azerbaijani people for independence.
Thus, on one side the revival of the national-freedom movement of the Azerbaijani people and on the other side deterioration of socio-political situation in the country gave a pretext for the leadership of the Soviet Union take the rough measures against Azerbaijan. On the night of January 19-20, 1990, Soviet troops entered Baku and opened fire on civilians protesting in the streets with heavy equipment and various weapons. That night 121 people in various districts of Baku were killed and more than 700 wounded by Soviet soldiers. In totals 147 people were martyred during that period, 25 women and 20 children were among the wounded.
During those days, National Leader Heydar Aliyev putting his own life and the life of his family members in danger, came to the Permanent Representation of Azerbaijan to Moscow, strongly condemned the bloody action perpetrated in Azerbaijan by the Communist regime, protested against killing of innocent people, demanded the punishment of those responsible for the committed crime and shared the sorrow of the people of Azerbaijan. The first true political assessment on bloody events of January was given by the National Leader Heydar Aliyev.
In order to perpetuate the memory of the martyrs of January 20, on the initiative of National Leader Heydar Aliyev, who later returned to political power for the second time on the initiative of people, the "Eternal Flame" Monument Complex was erected in the Alley of Martyrs which is dedicated to those who died in fighting for the freedom. Also victims of the tragedy was awarded the honrary title of the "Martyr of 20 January" by the Decree of the President of Azerbaijan dated January 17, 2000.
This policy is successfully pursued today by President Ilham Aliyev, a worthy successor of the National Leader's political course. The President Ilham Aliyev pays attention to the care of the victims of the 20th January and their families. According to the President's decrees, the increase in pensions for people with disabilities and the families of martyrs of the 20th January and the improvement of their living conditions are highly appreciated by the public as another clear example of this attention and care.
The tragedy of the Bloody January, when the Soviet troops slaughtered civilians who raised their voices against injustice, was the crime not only against the Azerbaijani people, but also against to universal values and humanity.
No matter how tragic the January 1990 massacre was, it did not break the will of the Azerbaijani people, their determination to fight for national liberation. On the contrary, the people became stronger and looked the enemy in the eye. The sons and daughters of the Motherland, who perished on that terrible night, wrote a bright page in the history of Azerbaijan, paved the way for the national freedom and independence of the people. That is why the tragedy of 20th January is a symbol of the freedom struggle of our people.
On the eve of the 31st anniversary of the bloody events of 20th January, as a result of the of thoughtful and purposeful policy of our Victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev, the unity of our people and the bravery of our Armed Forces, our lands, which were under occupation for almost 30 years was liberated. During the 44-day war, the territorial integrity of our country was restored at the expense of the blood of our heroic soldiers and officers who destroyed the enemy in all directions of the front. The above-mentioned demonstrated our commitment to the heroic traditions of our people, as well as proved our readiness to sacrifice our lives for the independence and territorial integrity of our Motherland.
Every year the Azerbaijani people commemorate the tragedy of 20th January which leaved an indelible mark on his bloody memory, remembers with deep respect the memory of his heroic sons and will never forget this tragedy.