Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva ICESCO-nun “Qadınlar və qızlar elmdə” Beynəlxalq Günü münasibətilə keçirdiyi tədbirdə videoformatda çıxış edib
ICESCO tərəfindən elan olunan “Qadınlar ili” çərçivəsində “Qadınlar və qızlar elmdə” Beynəlxalq Günü münasibətilə fevralın 11-də videokonfrans formatında tədbir keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva tədbirdə videoformatda çıxış edib.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan ICESCO-nun Baş direktoru Salim əl-Malik gənc nəslin gələcəyində elmin oynadığı rolun əhəmiyyətini vurğuladı. O, ICESCO tərəfindən elan olunan “Qadınlar ili” çərçivəsində qadınların elmdə iştirakına dair tədbirlərin keçiriləcəyini qeyd etdi.
Tədbirdə mötəbər şəxslərin çıxış edəcəyini deyən Salim əl-Malik əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın videoçıxışını təqdim etdi.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın
çıxışı
-Hörmətli ICESCO-nun Baş direktoru doktor Salim əl-Malik.
Əziz dostlar.
İlk olaraq belə bir mötəbər tədbirdə fəxri qonaq qismində iştirak üçün nəzakətli dəvətə görə Baş direktora təşəkkürümü bildirmək istərdim.
Bu, mənim üçün böyük şərəfdir və mən bu dəvəti bizim qadınların təhsil və elmdə iştirakının inkişafı ilə bağlı siyasətimizin yüksək qiymətləndirilməsinin təzahürü hesab edirəm.
Mən İslam mədəni irsinin qorunması və müsəlman dünyasında təhsil və elmin təşviqi ilə bağlı İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatının nəcib missiyasını təqdir edir və Azərbaycan ilə ICESCO arasında məhsuldar əməkdaşlığı minnətdarlıqla qeyd edirəm.
BMT Baş Assambleyasının qəbul etdiyi, 11 fevral tarixini “Qadınlar və qızlar elmdə” Beynəlxalq Günü elan edən qətnaməyə uyğun olaraq, bugünkü müzakirə mövzusuna Baş direktor tərəfindən diqqətin yönəldilməsini alqışlayıram.
Əziz dostlar, qlobal çağırışlara cavab vermək üçün elm, texnologiya və innovasiya zərurətə çevrilib. Elm və gender bərabərliyi “Davamlı İnkişaf üzrə 2030 Gündəliyi” daxil olmaqla, beynəlxalq inkişaf məqsədlərinə nail olunması üçün mühüm əhəmiyyətə malikdir.
ICESCO-nu 2021-ci ili “Qadınlar ili” elan etməsi ilə bağlı təşəbbüsünə görə təbrik etmək istəyirəm. Bu, yalnız təşkilat tərəfindən qadınların cəmiyyətimizdəki roluna verilən əhəmiyyətin təzahürü deyil. Bu, həmçinin onların daha firavan və təhlükəsiz dünya naminə misilsiz töhfəsinin təsdiqidir. Biz bu gün COVID-19 ilə mübarizənin ön cəbhəsində dayanan qadın alim, həkim və səhiyyə işçilərinə ehtiramımızı ifadə etməliyik. Biz test üsullarının təkmilləşdirilməsindən tutmuş vaksinlərin hazırlanmasına qədər COVID-19 ilə mübarizənin müxtəlif mərhələlərində həlledici rol oynayan tədqiqatçı qadınlarımızla fərəhlənə bilərik.
Mən yalnız onunla fəxr etmirəm ki, dünyada ilk dəfə, - bir əsrdən öncə, - sənaye üsulu ilə neft quyusunun qazıldığı, Şərqdə ilk operanın açıldığı və ən vacib olan, müsəlman dünyasında ilk demokratik respublikanın yaranmasına görə tanınan ölkədənəm. Azərbaycan həm də 1918-ci ildə qadınlara seçmək və seçilmək hüququnu verən ilk ölkələrdən biri olaraq tarixə düşmüşdür. Qızların təhsilinə gəldikdə isə, müsəlman Şərqində ilk dünyəvi qızlar məktəbi azərbaycanlı xeyriyyəçi Zeynalabdin Tağıyev tərəfindən 1901-ci ildə mənim doğulduğum Bakı şəhərində yaradılmışdır.
Bu gün Azərbaycanda savadlılıq səviyyəsi 100 faizə yaxındır. Qadınlar ölkəmizdə ali təhsil ocaqlarında magistrlərin 54 faizini, fəlsəfə doktorlarının 51 faizini, elmlər doktoru dərəcəsinə malik olanların 46 faizini və elmi tədqiqatçıların 56 faizini təşkil edir. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının ümumi kollektivinin 59 faizi qadınlardan ibarətdir.
Bununla yanaşı, sürətlə dəyişən dünyamızda qızların təhsili və onların elm sahəsində iştirakı yeni çağırışlara müvafiq olmalıdır. Dünyada elm, texnologiya, mühəndislik və riyaziyyat fənləri üzrə təhsil alanların 35 faizi qızlardır. Bizim ölkədə bu rəqəm 40 faizdir, yəni orta dünya göstəricisindən artıqdır.
Qeyd etdiyim kimi, bir çox azərbaycanlı qadın elmə böyük töhfələr verib və onlar elm sahəsi ilə məşğul olan qızlar və gənc xanımlar üçün əsl ilham mənbəyidir. Lakin bu gün ən vacib məsələ qızlar və gənc xanımların iştirak səviyyəsinin yaxşılaşdırılması üçün münbit şəraitin yaradılmasının davam etdirilməsi və elm sahəsində gender boşluğunun doldurulmasıdır.
Bir nümunə olaraq bu yaxınlarda BMT-nin İnkişaf Proqramı ilə bərabər başladığımız “Qadınlar elm, texnologiya, mühəndislik və riyaziyyatda” adlı mentorluq proqramını qeyd edə bilərəm ki, burada məqsəd tələbə və gənc xanımların həmin sahədə uğur qazanmış nümunəvi şəxslərlə təmas yaratması və onlara təhsil və karyera sahəsində çağırışların öhdəsindən gəlmək üçün məsləhətlərin verilməsidir.
Xanımlar və cənablar, razılaşaq ki, elm, texnologiya və innovasiya dünyada cəmiyyətlərin sosial-iqtisadi inkişafının aparıcı qüvvəsidir. ICESCO-nun xoşməramlı səfiri qismində mən bütün üzv dövlətlərə bu sahələrə daha çox sərmayə yatırmağa, habelə zəruri siyasət və birgə fəaliyyət planları işləyib hazırlamağa dair çağırış edirəm. Biz qadınlar və qızların sabahın əmək bazarına lazımi bacarıqlara yiyələnmələri üçün innovativ maliyyə mexanizmləri yaratmalıyıq. Azərbaycan bu mənada öz töhfəsini verməyə hazırdır.
Hörmətli tədbir iştirakçıları, qeyd edilənlərlə yanaşı, mən fürsətdən istifadə edərək, Ermənistanın işğal etdiyi ərazilərimizin 30 ildən sonra Azərbaycan tərəfindən azad olunması və tarixi ədalətin bərpası ilə nəticələnən ötənilki 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı dəyərli dəstəyinə görə ICESCO-ya, şəxsən onun Baş direktoru doktor Salim əl-Malikə dərin minnətdarlığımı ifadə etmək istəyirəm. Bir ay bundan əvvəl Azərbaycan Prezidentinin dəvətinə əsasən Baş direktorun rəhbərliyi ilə ICESCO-nun nümayəndə heyəti Azərbaycanda səfərdə olmuşdur. Qonaqlarımız azad olunmuş bəzi ərazilərə səfər etmək imkanı əldə etmiş və onlarla məscidlərimizin təhqir olunması və yüzlərlə tarixi abidələrimizin dağıdılması daxil olmaqla, ümumi dağıntı və vandalizmin miqyasının şahidi olmuşlar.
Hazırda dövlət qarşısında azad olunmuş ərazilərin canlandırılması və azərbaycanlı məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına təhlükəsiz qayıdışının təmin edilməsi kimi nəhəng vəzifə dayanır. Biz bunun öhdəsindən gələcəyik. Biz dağıdılmış şəhərləri və kəndləri bərpa edəcəyik. Biz orada məktəblər tikəcəyik. Biz yalnız müsəlmanlara deyil, bütün dinlərə məxsus mədəni irsi bərpa edəcəyik. Biz işğal zamanı zərər görmüş mədəni irs abidələrinin vəziyyətinin qiymətləndirilməsində ICESCO-nun Azərbaycan hökuməti ilə birgə çalışmağa hazır olduğunu yüksək qiymətləndiririk. Eyni zamanda, ICESCO-nun Azərbaycanda regional nümayəndəlik təsis etməsi imkanının nəzərdən keçirilməsinə görə xüsusi minnətdarlığımızı bildiririk. Həmin nümayəndəlik digər sahələrlə yanaşı, qadınlar və qızların elmdə rolunun artırılmasına konkret diqqət yetirməklə elm sahəsində əməkdaşlığımızı gücləndirə bilər.
Sonda ICESCO-ya nəcib və mühüm işində uğurlar diləyir, bütün iştirakçılara və onların yaxınlarına cansağlığı, səadət və xoşbəxtlik arzu edirəm. Sağ olun.
XXX
Baş direktor Salim əl-Malik dedi:
-Birinci vitse-prezident, ICESCO-ya və alimlərə ünvanladığınız bu ruhlandırıcı çıxışa görə sağ olun. Biz Sizin bu tədbirdə iştirakınızı yüksək qiymətləndiririk. Əmin ola bilərsiniz ki, ICESCO elm, təhsil, mədəniyyət sahələrində bütün üzv dövlətlərə dəstəyini göstərəcək. Bir daha minnətdaram.
Tədbirdə çıxış edənlər qlobal səviyyədə təhsil sahəsində mövcud boşluğun aradan qaldırılmasının, bu sferada gender bərabərliyinin təmin edilməsinin vacibliyini vurğuladılar. Bildirdilər ki, gənc qızların elmlə məşğul olmalarını, qadınların elm sahəsində karyerasını düzgün qurmalarını təmin etmək mühüm məsələdir. Vurğulandı ki, bəşəri problemlərin həlli üçün qadınlar daha çox elmə cəlb olunmalı, inklüziv və keyfiyyətli təhsillə təmin edilməlidirlər.

First Vice-President Mehriban Aliyeva addressed an event in a video format held by ICESCO on International Day of Women and Girls in Science
An event has been held in a video format on the occasion of the International Day of Women and Girls in Science as part of the “Year of Women” declared by ICESCO.
First Vice-President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva made a speech at the video meeting.
Welcoming the event participants, Director-General of ICESCO Dr Salim AlMalik stressed the importance of the role of science for the future of young generation. He noted that events on women's involvement in science would be held as part of the "Year of Women" declared by ICESCO. Saying that dignitaries will address the event, Salim AlMalik first presented a video speech by First Vice-President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva.
Address by First Vice-President of the Republic of Azerbaijan
Mehriban Aliyeva
-Dear Dr Salim AlMalik, Director-General of ICESCO,
Ladies and gentlemen,
Dear friends,
First of all, I would like to thank the Director-General for his kind invitation to participate as a Guest of Honour in such an important event.
It is a big honor for me, and I consider this invitation as a sign of appreciation for our policy to develop women education and science.
I commend the Islamic World Educational, Scientific and Cultural Organization for its noble mission to protect the Islamic cultural heritage and to promote education and science in the Muslim world, and note with appreciation the fruitful cooperation of Azerbaijan with ICESCO.
I praise the Director-General for the attention given to the topic under discussion in line with the United Nations General Assembly resolution that declared 11 February as the International Day of Women and Girls in science.
Science, technology and innovation all become necessary to address global challenges. Science and gender equality are vital for the achievement of international development goals, including the UN 2030 Agenda for Sustainable Development.
I would like to congratulate ICESCO on its initiative to proclaim 2021 as the Year of Women. This is not only the manifestation of the importance attached by the Organization to the role of women in our societies. This is also the recognition of their unique contribution to a better and safer world. We must pay tribute to all those women who today are at the front line of confronting the COVID-19 pandemic, as doctors, medical scientists and health care workers. We can be proud of the critical role played by women researchers in different stages of the fight against COVID-19, from developing techniques for testing to creating vaccines against the virus.
I am very proud to come from the country well-known to the world not only for the drilling of the world’s first industrial oil well, opening the first opera in the Orient or, more importantly, establishing the first democratic republic in the Muslim world more than one century ago. Azerbaijan has also entered history as one of the first nations in the world to provide women with the right to vote and to be elected back in 1918. As to girls education, the first secular school for girls in the Muslim East was opened by Azerbaijani philanthropist Zeynalabdin Taghiyev in my native town of Baku back in 1901.
Today, the literacy rate in Azerbaijan is close to 100 percent. 54 percent of students in master course, 51 percent of PhDs at higher educational institutions, 46 percent of Doctor of science degree holders and 56 percent of researchers in our country are women. Women represent 59 percent of the overall staff of the Azerbaijani National Academy of Science.
At the same time, in our rapidly changing world, it is important that the education of girls and their participation in science should be adequate to new challenges. Globally, girls make up only 35 percent of all students who study in Science, Technology, Engineering and Mathematics subjects. In our country, this number is 40%, higher than the world’s average.
As I mentioned before, many Azerbaijani women have made great contributions to science and have been the source of true inspiration for girls and young females to be engaged in science. But what is important today is to create more favorable conditions for our girls and young women to continue to improve their levels of involvement and to keep filling the gender gap in science. As one example, I can mention a pilot project we recently started with UNDP called “Women in STEM” mentorship program that links young female professionals and students with STEM role models so that they receive the advice they need to address the challenges faced in their education and careers.
We all agree that science, technology, and innovation are important drivers of socio-economic development of the societies around the world. In my capacity as ICESCO goodwill Ambassador, I would call on all member states to invest more in these sectors, develop necessary policies and joint action plans. We need to design innovative financing mechanisms to equip women and girls with necessary skills for tomorrow’s labor market. Azerbaijan is ready to provide its contribution in this regard.
Dear participants,
On a separate note, I would like to take this opportunity to express my deep gratitude to the ICESCO, personally to Director General Dr. Salim AlMalik for the valuable support during last year’s 44-day Patriotic War as a result of which Azerbaijan liberated its occupied territories after almost 30 years of occupation by Armenia and thus restored historical justice. One month ago, at the invitation of President of Azerbaijan, a delegation of ICESCO led by the Director-General, visited Azerbaijan. Our guests had a chance to visit some of our liberated lands and witness with their own eyes the scope of destruction and vandalism, including tens of desecrated mosques and hundreds of destroyed historical monuments. Now the Government faces a huge task: to bring life back to liberated territories and to ensure the return of Azerbaijani internally displaced persons to their native lands. And we will do it. We will restore destroyed cities and villages. We will build schools therein. We will restore the cultural heritage, and not only of Islamic origin but of all religions as a whole. We highly appreciate ICESCO’s readiness to work with the Government of Azerbaijan assessing the damage to Azerbaijan’s cultural heritage sites destroyed during occupation. Also, please accept our special gratitude for considering the opening of ICESCO regional office in Azerbaijan, which among other fields could strengthen our cooperation in the field of science with a specific focus to increase the role of women and girls in science.
To conclude, I wish ICESCO every success in its noble and important work. I wish to all the participants and your families good health, happiness and best of luck. Thank you.
XXX
Director General Salim AlMalik said:
-First Vice-President, thank you for this inspirational speech to ICESCO and scientists. We highly appreciate your participation in this event. You can rest assured that ICESCO will support all member states in the fields of science, education and culture. Thank you again.