Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı Səfirliyinin Xocalı soyqırımının 29-cu ildönümü ilə bağlı BƏYANATI
Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan Respublikasına təcavüzünün ən ağrılı nəticələrindən biri, 26 fevral 1992-ci ildə Xocalı şəhərinin işğalından və oradakı mülki insanlara qarşı törədilən soyqırım cinayətindən 29 il ötür.
İşğalçı Ermənistanın silahlı birləşmələri tərəfindən mühasirəyə alınan Xocalı şəhərində 2500-ə yaxın dinc əhali öz həyatlarını xilas etmək məqsədi ilə ən yaxın təhlükəsiz əraziyə qaçarkən Naxçıvanlı və Pircamal kəndləri yaxınlığında pusquya salınaraq amansızcasına qətlə yetirilmiş və bir qismi isə əsir götürülmüşdür. Əsasən qadın və uşaqlardan ibarət əhalinin qalan hissəsi isə dağlarda donvurma nəticəsində həlak olmuşlar. Bu soyqırım cinayəti nəticəsində 106 qadın, 70 ahıl şəxs, 63 uşaq, ümumilikdə, 613 nəfər Azərbaycan Respublikası vətəndaşı ermənilər tərəfindən vəhşicəsinə qətlə yetirilmişdir. 1275 sakin girov götürülmüş, 150 nəfərin taleyi ilə bağlı bu günədək məlumat yoxdur. Xocalı şəhəri yerlə-yeksan edilmişdir. 46 nəfəri uşaq olmaqla 487 nəfər sakin şikəst edilmişdir. 8 ailə tamamilə məhv edilmişdir. 130 uşaq bir valideynini, 25 uşaq isə hər iki valideynini itirmişdir. Xocalı sakinlərindən 56 nəfəri xüsusi qəddarlıqla – diri-diri yandırılaraq, baş dərisi soyularaq, boynu vurularaq, gözləri çıxarılaraq, hamilə qadınların isə qarın boşluğuna süngü vurularaq qətlə yetirilmişdir.
Xocalıda mülki Azərbaycanlı əhaliyə qarşı törədilən çoxsaylı müharibə və insanlıq əleyhinə cinayətlər, o cümlədən soyqırım aktı insan hüquqları və beynəlxalq humanitar hüququn, xüsusilə 1949-cu il Cenevrə Konvensiyaları, “Soyqırımı cinayətinin qarşısının alınması və cəzalandırılması haqqında Konvensiya”, “Mülki və Siyasi Hüquqlar haqqında Beynəlxalq Pakt”, “İqtisadi, Sosial və Mədəni Hüquqlar haqqında Beynəlxalq Pakt”, “İşgəncələrə və digər qəddar, qeyri-insani, yaxud ləyaqəti alçaldan davranış və cəza növlərinə qarşı Konvensiya”, “İrqi ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğv edilməsi haqqında beynəlxalq Konvensiya”, “Uşaq hüquqları haqqında Konvensiya” və “İnsan hüquqlarının və əsas azadlıqların müdafiəsi haqqında Konvensiya”nın ciddi şəkildə pozulmasıdır.
Azərbaycanın Ümummilli lideri Heydər Əliyev Xocalı soyqırımının əsl mahiyyətini açıqlamış, 1994-cü ilin fevralında Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi Xocalı soyqırımına hüquqi-siyasi qiymət vermişdir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev hər zaman Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin yalnız Azərbaycanın suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində həllinin mümkünlüyünü vurğulamış və Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən qeyd-şərtsiz çıxarılmasını və soyqırımı törətmiş şəxslərin məsuliyyətə cəlb olunmasının vacibliyini bəyan etmişdir.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən “Xocalıya ədalət!” beynəlxalq kampaniyası Xocalı soyqırımı haqqında həqiqətlərin dünyada təbliğ olunmasında, bu faciənin Azərbaycan xalqına qarşı soyqırımı aktı kimi tanınmasında mühüm rol oynayır. Bunun nəticəsi olaraq dünyanın bir sıra ölkələrində soyqırım ilə bağlı qərarlar qəbul edilir.
Xocalı soyqırımı Pakistan, Meksika, Bosniya və Herseqovina, Çexiya, İordaniya, Peru, Kolumbiya, Paraqvay, Honduras, Əfqanıstan, İndoneziya və digər dövlətlərin parlamentlərində müzakirə olunmuş, bu cinayət əməlini pisləyən siyasi sənədlər qəbul edilmişdir. Xocalı soyqırımı, həmçinin İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı tərəfindən də rəsmən tanınmış və qətliam hadisəsi kimi pislənilmişdir.
Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsi 2010-cu il 22 aprel tarixli qərarında Xocalının azərbaycanlılardan ibarət mülki əhalisinin qətlə yetirilməsinin “müharibə cinayətləri və ya insanlığa qarşı cinayətlər kimi qiymətləndirilə bilən xüsusilə ağır əməllər” olduğunu müəyyən edib.
Sadalanan cinayətlərə görə məsuliyyəti təcavüzkar tərəf olan Ermənistan Respublikası daşıyır. Ermənistanın Azərbaycan Respublikasına qarşı başlatdığı müharibənin səbəbləri və nəticələrinin ümumi qiymətləndirilməsi və Xocalıdakı faciəvi hadisələrin bütün mövcud faktları qəti şəkildə sübut edir ki, törədilmiş cinayətlər sıradan və təsadüfi hərəkət deyil, Ermənistanın sistemli zorakılıq siyasətinin tərkib hissəsidir. Xocalıdakı mülki insanların məqsədyönlü qırğını sadəcə azərbaycanlı olduqları üçün onların kütləvi məhvinə yönəlmişdir.
Atəşkəs razılaşmasına baxmayaraq, Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyi Azərbaycana qarşı hərbi təxribatları davam etdirir, sülh danışıqlarının formatını və baza prinsiplərini dağıdan bəyanatlar verir, Azərbaycan Respublikasını “yeni müharibə, yeni ərazilər” kimi fikirlər ilə təhdid edirdi. Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Silahlı Qüvvələri vətəndaşlarımızın həyatını və təhlükəsizliyini müdafiə etmək, həmçinin işğalçı Ermənistanın davamlı hərbi təxribatlarının qarşısını almaq məqsədilə özünümüdafiə hüququndan istifadə edərək 27 sentyabr 2020-ci ildə işğal altındakı ərazilərimizin azad olunması üçün əks-hücum əməliyyatına başladı. 44 gün davam edən Vətən Müharibəsi zamanı Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi olan Cəbrayıl, Füzuli, Zəngilan, Qubadlı rayonları, o cümlədən, Hadrut qəsəbəsi və Azərbaycan mədəniyyətinin paytaxtı Şuşa şəhəri işğaldan azad edildi. 10 noyabr 2020-ci ildə Dağlıq Qarabağ münaqişəsi zonasında atəşin və bütün hərbi əməliyyatların tam dayandırılması ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ermənistan Respublikasının Baş naziri və Rusiya Federasiyasının Prezidentinin imzaladıqları Bəyanata uyğun olaraq Ağdam, Kəlbəcər və Laçın rayonlarından Ermənistanın silahlı qüvvələri çıxarıldı. Beləliklə, yüz minlərlə dinc vətəndaşımızın öz dədə-baba torpaqlarına qayıtmaq hüquqları bərpa olundu.
Qeyd olunmalıdır ki, Ermənistan Respublikası Xocalı soyqırımında olduğu kimi, 44 günlük Vətən Müharibəsi dövründə də insanlıq əleyhinə cinayətlərini davam etdirmişdir. Ermənistan məqsədyönlü şəkildə hərbi əməliyyatlar keçirilən ərazidən uzaqda yerləşən Gəncə, Mingəçəvir və Naftalan şəhərlərində, o cümlədən Bərdə, Tərtər, Goranboy və Xızı rayonlarında mülki şəxsləri və infrastrukturu ballistik raketlər və kaset bombaları ilə hədəfə almışdır. Sözügedən müharibə cinayəti nəticəsində 12-si uşaq, 17-si qadın olmaqla 100 mülki şəxs qətlə yetirilmiş, 423 mülki şəxs isə yaralanmışdır. Minlərlə yaşayış binaları və yüzlərlə xəstəxana, uşaq bağçası, məktəb, ticarət obyektləri, dini və mədəni abidələr daxil olmaqla sosial obyektlər dağıdılmışdır.
Xocalı faciəsinin 29-cu ildönümü ərəfəsində şəhidlərin xatirəsini dərin hüznlə bir daha yad edərək bəyan edirik ki, ikili standartlara yol vermədən, beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri çərçivəsində Xocalı soyqırımı xüsusi beynəlxalq komissiya tərəfindən araşdırılmalı, beynəlxalq qurumlar tərəfindən tanınmalı və qınanmalı, cinayət törədənlər isə məsuliyyətə cəlb edilməlidir. Əks-təqdirdə cəzasızlıq və susqunluq yeni insani faciələrə aparacaq.
Hər il fevralın 26-da Xocalı soyqırımı qurbanlarının əziz xatirəsini yad edən Azərbaycan xalqı bu soyqırımı törədənlərin ədalət mühakiməsinə cəlb olunmasını gözləyir.

THE STATEMENT by the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Islamic Republic of Iran on the 29th Anniversary of the Khojaly genocide
29 years have passed since the occupation of the Khojaly town and the genocide of its civilian residents in February 26, 1992, one of the bitterest consequences of the Armenian aggression against Azerbaijan.
After blockade of Khojaly town by the occupant Armenian armed forces, around 2,500 remaining civilians fleeing to reach the nearest safe area in order to survive were ambushed and brutally killed or captured near Nakhchivanly and Pirjamal villages. Others, mainly women and children died from frostbite while wandering in the mountains.
In all, as the result of genocidal massacre, 613 citizens of the Republic of Azerbaijan, including 106 women, 63 children and 70 elderly brutally killed by Armenians. 1275 were taken hostage, while the fate of other 150 people remains unknown. In the course of that tragic night 487 inhabitants of Khojaly were wounded, including 76 children; eight families were completely wiped out; 130 children lost one parent; and 25 children lost both parents. Of those who perished 56 were killed with particular cruelty: they were variously burned alive, beheaded or had eyes gouged out, while pregnant women were bayoneted in the abdomen. The town was razed to the ground.
Numerous war crimes against humanity, including genocide, were committed against the Azerbaijani civilians in Khojaly town constitute a serious violation of international humanitarian and human rights law, in particular the 1949 Geneva Conventions, Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide, International Covenant on Civil and Political Rights, International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights, Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment, the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination, Convention on the Rights of the Child, and Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms.
Heydar Aliyev, National Leader of Azerbaijan unveiled the essence of the Khojaly genocide and in February, 1994, the Parliament of the Republic of Azerbaijan gave legal and political assessment of this crime.
Mr. Ilham Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan had always underlined that the only possible solution of Armenia Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict could be within the sovereignty, territorial integrity and internationally recognized borders of Azerbaijan, and had stated about the necessity for the unconditional withdrawal of Armenian armed forces from the occupied territories of Azerbaijan and prosecution of those who committed the act of genocide.
The “Justice for Khojaly” international campaign initiated by Leyla Aliyeva, the Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, is one of the purposeful measures taken for dissemination in the world of the true information about the Khojaly genocide and recognition of this tragedy as an act of genocide committed against the people of Azerbaijan. Thus, relevant decisions have been made on this genocide act in several countries.
The issue of the Khojaly genocide was raised to be discussed at the parliaments of Pakistan, Mexico, Bosnia and Herzegovina, the Czech Republic, Jordan, Peru, Colombia, Paraguay, Honduras, Afghanistan, Indonesia and others, and adopted political documents on condemning the crime. Besides, the Khojaly genocide officially recognized by The Organization of Islamic Conference (OIC) and condemned as a massacre.
In its judgment of 22 April 2010, the European Court of Human Rights determined the massacre of the Azerbaijani civilian population of Khojaly town to be “acts of particular gravity which may amount to war crimes or crimes against humanity”.
The Republic of Armenia being an aggressor bears the responsibility of abovementioned crimes against the civilian population of Azerbaijan. The overall assessment of the causes and consequences of the war unleashed by the Republic of Armenia against the Republic of Azerbaijan and all existing facts of the tragic events in Khojaly make it absolutely clear that the crimes committed in that town of Azerbaijan were not an isolated or sporadic act, but a part of Armenia’s widespread and systematic policy and practice of atrocities. The intentional slaughter of the civilians in Khojaly was directed at their mass extermination only because they were Azerbaijanis.
Despite the agreement on ceasefire, Armenia's military-political leadership continued their military provocations against Azerbaijan, made statements undermining the format and basic principles of peace talks and threatened the Republic of Azerbaijan with the statement of "new war for new territories".
On September 27, 2020 in order to ensure the protection of life and security of the citizens of the Republic of Azerbaijan and to suppress the continuous combat activities of occupant Armenia, Azerbaijan Armed Forces, led by Victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev launched the counter-offensive operation using its right of self-defense to liberate occupied territories. During the 44-day Patriotic War, Jabrayil, Fuzuli, Zangilan, Gubadli districts, as well as Hadrut town and Shusha, the capital city of Azerbaijani culture were liberated from occupation.
Withdrawal of Armenian Armed Forces from Aghdam, Kalbajar and Lachin districts was ensured in accordance with the Declaration signed by the President of the Republic of Azerbaijan, the Prime Minister of the Republic of Armenia and the President of the Russian Federation on November 10, 2020 on the complete ceasefire and cessation of all hostilities in the zone of the Nagorno-Karabakh conflict. As a consequence, fundamental rights of hundreds of thousands of Azerbaijani civil citizens to return to their ancestral lands have been restored.
It should be emphasized that as in the Khojaly genocide the Republic of Armenia continued its crimes against humanity during the 44-day Patriotic War. Armenia deliberately targeted civilian population and infrastructures of populous Azerbaijani cities such as Ganja, Mingachevir and Naftalan, as well as Barda, Tartar and Goranboy, Khizi districts, located far outside the battlefield, with ballistic missiles and cluster bombs. As a result, more than 100 civilians, including 12 children and 17 women were killed, 423 civilians were wounded. Thousands of residential buildings and hundreds of social facilities, including hospitals, kindergartens, schools, trade facilities, religious and cultural sites were destroyed.
Paying to the tribute to the memory of martyrs on the eve of the 29th Anniversary of the Khojaly tragedy we state that this crime must be recognized and condemned by international bodies, and investigated by the special international commission in compliance with the norms and principles of international law, without allowing any double standards to bring the perpetrators to justice. Otherwise, impunity and silence will lead to new human tragedies.
The people of Azerbaijan that commemorate the victims of the Khojaly genocide on February 26 of each year, still wait offenders of the genocide to be brought to justice.