Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev martın 14-də İsveçin xarici işlər naziri, ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri xanım Ann Lindenin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Əvvəlcə Prezident İlham Əliyevlə ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri Ann Lindenin təkbətək görüşü oldu.
Sonra görüş geniş tərkibdə davam etdirildi.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev dedi:
- Xoş gəlmisiniz, xanım nazir. Sizi görməyə çox şadam. Bizim təkbətək danışmaq imkanımız oldu, indi isə nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə görüşürük. Sizin səfərinizə böyük əhəmiyyət veririk. ATƏT Ermənistanla Azərbaycan arasındakı münaqişənin həllinə birbaşa cəlb olunmuş təşkilatdır. Beləliklə, indi münaqişə artıq tarixə qovuşub və biz gələcəyə baxmalıyıq. Bu gün sizinlə gələcək işlərin necə qurulması ilə bağlı fikirlərimizi müzakirə etdik. Düşünürəm ki, müharibədən sonra ötən 4 ay artıq hər iki tərəfin səhifəni bağlamaq və diqqəti gələcəyə yönəltmək iradəsini nümayiş etdirir. Bu, çox mühümdür.
Bizə gəlincə, biz artıq işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpasına başlamışıq. Yenidənqurma proqramı artıq həyata keçirilir. Çox iş görülməlidir, çünki işğaldan azad edilmiş ərazilərdə hər şey - şəhərlər, kəndlər, mədəni abidələr, bütün infrastruktur dağıdılıb. Həqiqətən də işlərin miqyası böyük olacaq. Tamamilə dağıdılmış ərazi 10 min kvadratkilometrdən çoxdur. Biz artıq Ermənistanla Azərbaycan arasında kommunikasiyaların açılması ilə bağlı danışıqlar prosesinə başlamışıq. Bu, noyabrın 10-da imzalanmış Bəyanatın bir hissəsidir. Danışıqların müxtəlif səviyyələrdə artıq bir neçə mərhələsi olub. Düşünürəm ki, məhz bu məsələ müharibə səhifəsini tamamilə bağlamaq və onu tarixdə qoymaq üçün başlanğıc nöqtəsi ola bilər. Çünki kommunikasiyaların açılması bütün region ölkələrinin xeyrinə olacaq, regional əməkdaşlığa yeni dinamika gətirməklə yeni imkanlar yaradacaq. Bu, bir çox başqa sahələrdə potensial əməkdaşlığa gətirib çıxara bilər. Mən artıq açıq şəkildə demişəm ki, Azərbaycan buna hazırdır. Biz öz vəzifəmizi tamamlamışıq. Əraziləri azad etmişik, BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrini və ATƏT-in qərarlarını icra etmişik. Beləliklə, indi biz diqqəti gələcəyə cəmləşdirməliyik. Bilirəm ki, bu günlərdə çox məşğulsunuz, çox ölkəyə səfər edirsiniz. Mən sizi Azərbaycanda görməyə çox şadam. Ümidvaram ki, ölkəmizə səfəriniz çox məhsuldar olacaq. Bir daha xoş gəlmisiniz.
ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri Ann Linde dedi:
- Çox sağ olun. Məni qəbul etdiyiniz üçün təşəkkür edirəm. Bakıya belə uzun müddətdən sonra qayıtmaq sevindirici haldır. Təəssüf edirəm ki, payızda gələ bilməmişəm. Çünki hökumətimiz həmin vaxt uçuşların həyata keçirilməsinin təhlükəli olduğunu hesab etmişdir və bu səbəbdən mən gələ bilməmişdim. Lakin indi mən buradayam. Bildiyiniz kimi, ATƏT-in sədri olaraq bizim əsas prioritetimiz Avropada təhlükəsizlik sistemini müdafiə etməkdir və təhlükəsizliyi demokratiyaya, insan hüquqlarına və qanunun aliliyinə bağlayan hərtərəfli təhlükəsizlik konsepsiyasına dəstək olmaqdır. Əlbəttə ki, biz ATƏT ərazisində münaqişənin həllinə töhfə vermək üçün nə edə biləcəklərimizi nəzərdən keçirəcəyik. Odur ki, bu kontekstdə, əlbəttə, beynəlxalq hüquq, beynəlxalq insan hüquqları, humanitar qanun, qadınlar, sülh və təhlükəsizlik bizim üçün prioritet məsələlərdir. Hesab edirəm ki, bu məsələlər üzərində birlikdə çalışmaq mümkündür.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received a delegation led by Minister of Foreign Affairs of Sweden, OSCE Chairperson-in-Office Ann Linde.
President Ilham Aliyev and OSCE Chairperson-in-Office Ann Linde first held a one-on-one meeting.
The meeting then continued in an expanded format.
President of Azerbaijani President Ilham Aliyev said:
-Welcome, Madame Minister. I am very glad to see you. We had an opportunity to talk to each other tete-a-tete, and now with delegations. We pay very big importance to your visit. OSCE is an organization which is directly involved in the resolution of the conflict between Armenia and Azerbaijan. So, now the conflict is already in the history and we need to look to the future. And we discussed today with you our views how to build the future. We think four months which passed after war already demonstrate the will of both sides to turn the page and to concentrate on the future. This is very important.
As far as we are concerned, we already started the rehabilitation of the liberated territories. The program of reconstruction is already being implemented. A lot is to be done, because everything is destroyed in the liberated territories - the cities, villages, cultural monuments, and entire infrastructure. So there will be really a very big scope of work. It is more than 10 thousand square kilometers of totally destroyed area. We already started the process of negotiations on the opening of communications between Armenia and Azerbaijan. That was part of the statement which was signed on November 10. Negotiations already had several rounds, at different levels and I think that this particular issue can be a starting point for completely turning the page of war and leaving it to the history. Because opening of communications will be in the benefit of all the regional countries. We will create new opportunities and bring new dynamics to regional cooperation. And it can bring many other areas of potential cooperation. I already publicly spoke that Azerbaijan is ready for that. We have completed our task, we liberated the territories, implemented the resolutions of Security Council of United Nations and decisions of OSCE. So now, we need to concentrate on future. So, I know that you are very busy these days, visiting many countries. I am very glad to see you in Azerbaijan. I hope you will have a very productive visit to our country.
So, welcome once again.
OSCE Chairperson-in-Office Ann Linde said:
-Thank you very much. Thank you for receiving me. It is wonderful to be back in Baku after such a long time. I regret that I did not have a possibility to come already last fall. But actually, our government deemed it unsafe to fly. So, that was the reason. But now I am here. As you know, as a chair of the OSCE our key priorities are to defend European security order and also to approve the concept of comprehensive security, which links security also to democracy, human rights and the rule of law. And of course, we would see if there is anything we can do to contribute to resolving conflicts in the OSCE area. So, in this context of course, international law, international human rights, humanitarian law, women, peace and security are our priorities. So, I think it is possible to work together on those issues.