No:094/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun İsveç Krallığının xarici işlər naziri Ann Linde ilə görüşünə dair məlumatı
15 mart 2021-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun ölkəmizdə işgüzar səfərdə olan İsveç xarici işlər naziri, ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədri xanım Ann Linde ilə görüşü keçirilib.
Görüşdə hər iki tərəfdən geniş tərkibli nümayəndə heyətləri iştirak ediblər.
Nazir Ceyhun Bayramov qarşı tərəfi salamlayıb, ölkələrimiz arasında ikitərəfli münasibətlərin bir sıra istiqamətlər üzrə inkişaf etdiyini və bu əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün böyük imkanların mövcud olduğunu qeyd edib. O, dövlətlərimiz arasında siyasi dialoqun davamlılığının təmin olunması, yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin həyata keçirilməsi, habelə beynəlxalq platformalarda əməkdaşlığın genişləndirilməsinin mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.
Nazir  bölgədə olan cari vəziyyət, üçtərəfli bəyanatların icrası ilə bağlı məsələlər, Ermənistan tərəfindən 10 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli bəyanatın müddəalarına zidd davranış, o cümlədən Azərbaycan ərazilərinə terrorçu qrupun göndərilməsi, bu ölkənin hərbçilərini mülki geyimdə Azərbaycan ərazilərinə göndərmək cəhdləri, Azərbaycanın onilliklər ərzində işğal altında saxlanılan ərazilərində geniş minalanmanı həyata keçirən Ermənistanın hazırda mina xəritələrini Azərbaycana verməkdən imtina etməsi və digər məsələlər barədə həmkarına məlumat verib.
Nazir Ann Linde Azərbaycan Respublikasının dövlət başçısı ilə çox yaxşı görüşün keçirildiyini və ətraflı müzakirəkərin aparıldığını qeyd edib. O, bölgədə mövcud olan cari vəziyyətdə ATƏT-in töhfə verə biləcəyi məsələlərin müəyyən edilməsinin əhəmiyyətini bildirib.
Nazirlər Azərbaycanın ATƏT ilə əməkdaşlığı məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar. ATƏT-in hər üç ölçüsü üzrə Azərbaycanın təşkilatla əməkdaşlığı, həyata keçirilən layihələr, gələcək planları müzakirə ediblər.
Görüşdə tərəflər, habelə qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

No:094/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of Sweden Ann Linde
On March 15, 2021, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with Swedish Foreign Minister, OSCE Chairperson-in-Office Ann Linde, who is on a working visit to our country.
The meeting was attended by large delegations from both sides.
Minister Jeyhun Bayramov greeted the other side, noting that bilateral relations between the two countries are developing in a number of areas and there are great opportunities for expanding this cooperation. He stressed the importance of ensuring the sustainability of political dialogue between our countries, the implementation of high-level reciprocal visits, as well as the broadening of cooperation on international platforms.
The Minister informed his counterpart about the current situation in the region, issues related to the implementation of trilateral statements, Armenia's violation of the provisions of the trilateral statement of November 10, 2020, including the deployment of a terrorist group in Azerbaijan, attempts to send military personnel in civilian dress to Azerbaijan, about the refusal of Armenia, which has been carrying out extensive mining in the occupied territories of Azerbaijan for decades, to provide mine maps to Azerbaijan, and other issues.
Minister Ann Linde noted that a very good meeting was held with the President of the Republic of Azerbaijan and detailed discussions were conducted. She stressed the importance of identifying issues to which the OSCE can contribute to the current situation in the region.
The Ministers exchanged views on Azerbaijan's cooperation with the OSCE. They discussed Azerbaijan's cooperation with the OSCE in all three dimensions, ongoing projects and future plans.