No:111/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Məhəmməd Cavad Zərif ilə görüşünə dair məlumatı
2021-ci ilin 30 mart tarixində Düşənbə şəhərində keçirilən "Asiyanın ürəyi - İstanbul prosesi" 9-cu Nazirlər Konfransı çərçivəsində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri Məhəmməd Cavad Zərif ilə görüşü keçirilib.
Nazirlər Azərbaycan və İran arasında mövcud olan ikitərəfli əməkdaşlıq münasibətlərinə dair məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Tərəflər Azərbaycan Respublikası ilə İran İslam Respublikası arasında iqtisadi, ticarət və humanitar sahələr üzrə Dövlət Komissiyasının cari ildə keçirilmiş sonuncu iclasının nəticələrini yüksək qiymətləndiriblər.
Nazirlər, həmçinin regional təhlükəsizlik məsələləri, xüsusilə də 44 günlük Vətən Müharibəsindən sonra bölgədə mövcud olan vəziyyət, imzalanmış üçtərəfli bəyanatların icrası ilə bağlı məsələləri müzakirə ediblər.
Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində yenidənqurma və bərpa işlərinin aparılması üzrə fikri mübadiləsi aparılıb. Nazir Məhəmməd Cavad Zərif qeyd edib ki, İran şirkətləri azad edilmiş ərazilərin minalardan təmizlənməsi və yenidənqurma işlərində iştirak etməyə hazırdır.
Görüşdə tərəflər, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

No:111/21, Information of the Press Service of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran Mohammad Javad Zarif
On March 30, 2021 in the framework of the 9-th Ministerial Conference of the “Heart of Asia – Istanbul Process” held in Dushanbe a meeting was held between the Foreign Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran Mohammad Javad Zarif.
The Ministers exchanged views on bilateral cooperation between Azerbaijan and Iran.
The sides highly appreciated the results of the last meeting of the State Commission for Economic, Trade and Humanitarian Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Islamic Republic of Iran held this year.
The Ministers also discussed regional security issues, in particular the current situation in the region after the 44-day Patriotic War, and the implementation of the signed Trilateral Statements.
The sides exchanged views on the reconstruction and restoration work to be implemented in the liberated territories of Azerbaijan. Minister Mohammad Javad Zarif noted that Iranian companies are ready to take part in the demining and reconstruction of the liberated areas.