No:139/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva KİV-in sualını cavablandırır
Sual: Ermənistan XİN-i Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Ermənistana qarşı güc tətbiq etmək təhdidi ilə çıxış etdiyini iddia edən şərh ilə çıxış edib. Bu barədə fikirlərinizi öyrənmək istərdik.
Cavab: Azərbaycan Respublikasının Prezidenti hər zaman olduğu kimi, fikirlərini  kifayət qədər aydın və konkret şəkildə ifadə edib. Əgər Ermənistan XİN-i eşitdiklərini istədiyi şəkildə yozaraq təqdim etmək istəyirsə, bu artıq onların mənfur niyyətinin göstəricisidir.
Dövlət başçımızın fikirlərini təfsir etmək istəyənlərin diqqətinə çatdırmaq istərdik ki, Azərbaycan Prezidenti 20 aprel tarixli müsahibəsində Azərbaycana qarşı Ermənistanda baş qaldıra biləcək revanşizmdən və ərazi bütövlüyümüzə ola biləcək təhdidlərdən bəhs edib və “əgər mümkün təhdidi təsbit etsək, onu məhv edəcəyik... çünki bu, milli müdafiədir, milli təhlükəsizlik məsələsidir” - deyə vurğulayıb. Bu isə Ermənistan XİN-in iddia etdiyi kimi, Ermənistanın ərazi bütövlüyünə təhdid deyil, əksinə Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın beynəlxalq tanınmış sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyünə ola biləcək hər hansı təhdidi cavablandırmaq qətiyyətimizin göstəricisidir.
Xatırlatmaq istərdim ki, dövlət başçısı müsahibəsində, eyni zamanda Azərbaycanın əməkdaşlığa hazır olduğunu söyləyib, Ermənistanın azərbaycanlılara qarşı dövlət səviyyəsində törətdiyi soyqırımı və tarixi, mədəni, dini abidələrimizin dağıdılmasına rəğmən bizim gələcəyə baxmalı olduğumuzu vurğulayıb.
Dəfələrlə və ən yüksək səviyyədə bəyan edildiyi kimi, Azərbaycan beynəlxalq hüququn prinsipləri, xüsusilə də dövlətlərin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq sərhədlərin toxunulmazlığı əsasında Ermənistanla münasibətlərin normallaşdırılmasına hazırdır. 10 noyabr 2020 və 11 yanvar 2021-ci ildə imzalanmış üçtərəfli bəyanatların icrası da elə məhz buna xidmət edir. Ermənistan isə təəssüf ki, üçtərəfli bəyanatın icrası əvəzinə, yalan və iftira dolu fikirləri ilə həm öz əhalisini zəhərləyir, həm də beynəlxalq ictimaiyyəti yanıltmağa çalışır.

No:139/21, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Leyla Abdullayeva answers the media's question
Question: The Armenian Foreign Ministry has made a statement claiming that the President of the Republic of Azerbaijan has threatened to use force against Armenia. We would like to know your opinion in that regard.
Answer: As always, the President of the Republic of Azerbaijan has expressed his views quite clearly and concretely. If the Armenian Foreign Ministry wants to present what it hears in the way it wants, it is already an indication of their malicious intentions.
We would like to bring to the attention of those who want to interpret the views of our President that in an interview on April 20, the President of Azerbaijan spoke about the possible revanchism and threats to our territorial integrity in Armenia and said, "If we identify a possible threat, we will destroy it ... because it is a matter of defense, a matter of national security," - he said. This is not a threat to Armenia's territorial integrity, as claimed by the Armenian Foreign Ministry, but an indication of our determination to respond to any possible threat from Armenia to the territorial integrity of Azerbaijan within its internationally recognized borders.
I would like to remind that in his interview, the Head of state also said that Azerbaijan was ready to cooperate, emphasizing that despite the genocide committed by Armenia against Azerbaijanis at the state level and the destruction of our historical, cultural and religious monuments, we must look to the future.
As stated repeatedly and at the highest level, Azerbaijan is ready to normalize relations with Armenia on the basis of the principles of international law, in particular the sovereignty of states, territorial integrity and inviolability of international borders. The implementation of the trilateral statements signed on November 10, 2020 and January 11, 2021 also serves this purpose. Unfortunately, instead of implementing the trilateral statement, Armenia is poisoning its own population and trying to mislead the international community with its lies and slander.