Azərbaycan Respublikası Baş Prokurorluğu və Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Mətbuat xidmətlərinin MƏLUMATI
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Respublikası ərazilərinin işğaldan azad olunması və ərazi bütövlüyünün bərpası naminə 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı xalqımızın qüdrətinin və milli qürurumuzun təntənəsinə çevrilən Zəfər əldə olunmuşdur.
Silahlı qüvvələrimizin qarşısında duruş gətirə bilməyəcəyini anlayan Ermənistan Respublikasının hərbi-siyasi rəhbərliyi hər cür cinayətkar əməllər törətməklə yanaşı, beynəlxalq hüququn əsas norma və prinsiplərini kobud şəkildə pozaraq muzdlulardan silahlı qüvvələrin tərkibində istifadə etməklə ordumuza və dinc əhalimizə qarşı çoxsaylı təxribatlara əl atmışdır.
Belə ki, Livan Respublikasının vətəndaşı  Eulcekcian Viken Abraham və qeyrilərinin maddi mükafat müqabilində muzdlu kimi mütəşəkkil dəstə halında birləşib Ermənistan Silahlı Qüvvələri tərkibində Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarına qarşı terrorçuluq fəaliyyətində iştirak etmələri faktları əsasında Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin İstintaq Baş İdarəsində Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddələri ilə başlanmış cinayət işi üzrə istintaq yekunlaşdırılmışdır.
İstintaqla müəyyən edilmişdir ki, 1979-cu il təvəllüdlü, Livan Respublikasının vətəndaşı, Beyrut şəhər sakini Eulcekcian Viken Abraham  29 sentyabr 2020-ci il tarixdə Livan Respublikasının vətəndaşı Hovak Kikiyanın ilkin olaraq 2500 ABŞ dolları məbləğində maddi mükafat müqabilində muzdlu kimi Azərbaycan Respublikasının işğal altında olmuş ərazilərində hərbi əməliyyatlarda iştirak etmək təklifini qəbul etmiş, bu məqsədlə həmin gün digər şəxslərlə mütəşəkkil dəstə halında qəsdən Ermənistan ərazisindən Azərbaycan Respublikasının mühafizə olunan dövlət sərhədini nəzarət-buraxılış məntəqələrindən kənarda keçib digər muzdluların da olduğu ərazilərə gəlmişdir.
Həmçinin, Viken Eulcekcian və maddi mükafat müqabilində muzdlu kimi döyüşən digər şəxslər Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyi ilə nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmələrin tərkibində qanunsuz olaraq əldə etdikləri odlu silahlardan, döyüş sursatlarından və komplekt hissələrindən istifadə etməklə Azərbaycan Respublikası vətəndaşları və Ordusuna  qarşı terrorçuluq fəaliyyətində iştirak etmişlər.
Törətdiyi cinayət əməllərinə görə Viken Eulcekciana Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 114.3-cü (muzdlunun hərbi münaqişədə və ya hərbi əməliyyatlarda iştirakı), 214.2.1-ci (terrorçuluq qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs, mütəşəkkil dəstə və ya cinayətkar birlik (cinayətkar təşkilat) tərəfindən törədildikdə), 318.2-ci (Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədini qanunsuz olaraq keçmə) və digər maddələrində  nəzərdə tutulan ittiham elan edilərək barəsində məhkəmənin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilmişdir.
05.05.2021-ci il tarixdə  cinayət işi üzrə ittiham aktı təsdiq edilərək baxılması üçün məhkəməyə göndərilmişdir.

INFORMATION of the Press Services
Under the leadership of Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, the Supreme Commander-in-Chief, the Victory was achieved in the 44-day Patriotic War for the liberation of the territories of the Republic of Azerbaijan and the restoration of its territorial integrity.
Realizing that it will not be able to take a stand against our armed forces, the military-political leadership of the Republic of Armenia, in gross violation of the basic norms and principles of international law, has committed numerous provocations against our army and civilians using mercenaries in the armed forces.
The investigation on the criminal case, initiated by the Main Investigation Department of the State Security Service of the Republic of Azerbaijan under the relevant articles of the Criminal Code upon the fact of participation of Euljekjian Vicken Abraham, a citizen of the Republic of Lebanon, and others in terrorist activities against the citizens of the Republic of Azerbaijan as mercenaries joined in an organized group in exchange for remuneration, has been completed.
The investigation established that on September 29, 2020, Euljekjian Vicken Abraham, born in 1979, a citizen of the Lebanese Republic, a resident of Beirut, initially accepted Hovak Kikia’s offer, a citizen of the Republic of Lebanon, to participate in military operations in the occupied territories of the Republic of Azerbaijan as a mercenary in exchange for a material reward of $ 2,500. For this purpose, on the same day, with other persons as a member of an organized group, he deliberately crossed the protected state border of the Republic of Azerbaijan from the territory of Armenia outside the checkpoints and arrived in the territories where other mercenaries were also present.
Vicken Euljekjian and other persons who fought as mercenaries in exchange for material rewards participated in terrorist activities against the citizens and the Army of the Republic of Azerbaijan, using illegally obtained firearms, ammunition and spare parts not provided for in the legislation of the Republic of Azerbaijan.
Vicken Euljekjian was charged under Article 114.3 of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan (participation of a mercenary in a military conflict or military operation), 214.2.1 (when terrorism is committed by a group of persons upon prior conspiracy, an organized group or a criminal organization), 318.2 (illegal crossing of the state border of the Republic of Azerbaijan) and other articles of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan. By the court decision arrest as a measure of restraint was chosen against him.
On May 5th, 2021 the indictment on the criminal case was approved and sent to court for consideration.