Noyabrın 28-də Aşqabadda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin İran İslam Respublikasının Prezidenti Seyid İbrahim Rəisi ilə görüşü olub.
Prezident İlham Əliyev: Salaməleyküm.
Prezident Seyid İbrahim Rəisi: Salaməleyküm. Necəsiniz?
Prezident İlham Əliyev: Sağ olun, çox yaxşıyam.
Prezident Seyid İbrahim Rəisi: Əhvalınız yaxşıdır, necəsiniz?
Prezident İlham Əliyev: Çox sağ olun, yaxşıyam. Şadam Sizi görməyimə.
Prezident Seyid İbrahim Rəisi: Mən də Sizinlə İƏT dövlət başçılarının Sammitində görüşümdən çox xoşhalam. İƏT-ə üzv ölkələrin dövlət başçılarının Sammiti bizim üçün çox yaxşı bir fürsət oldu ki, Sizinlə də görüş imkanı yarandı. Sizin rəsmi şəxslərin, həm Baş nazirin müavininin, həm də xarici işlər nazirinin İranın xarici işlər nazirinin müavini ilə çox yaxşı təmasları oldu, Baş nazirin müavininin Tehrana çox uğurlu səfəri baş tutdu. Mənə verilən məlumata görə, bu görüşlərdə çox müsbət müzakirələr aparılıb. Mən əminəm ki, belə əlaqələr, təmaslar, müzakirələr iki ölkənin münasibətlərinin inkişafına töhfələr verəcək. Ölkələrimiz arasında münasibətlərdə qarşıya çıxan məsələlər belə təmaslar və səfərlər çərçivəsində öz həllini tapa bilər.
Azərbaycan Respublikası ilə münasibətlərimiz təkcə qonşuluq münasibətləri deyildir, bizim ürəklərimizin münasibətidir, iki ölkənin xalqlarının ürəkləri bir döyünür. Bizim tarix və sivilizasiya birliyimiz vardır. Bütün bunlar bizi daha da möhkəm birləşdirir. Biz heç vaxt imkan verməməliyik ki, digərləri bizim münasibətlərimizə müdaxilə etsinlər. Biz öz məsələlərimizi özümüz həll etməliyik, münasibətlərimizi irəliyə aparmaq, qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığı daha da dərinləşdirmək üçün birgə işləməliyik. İndiyə qədər olan təcrübə də bunu göstərir ki, biz həmişə öz məsələlərimizi özümüz müzakirə edəndə onların bir çoxunun həllinə nail olmuşuq və qarşıdakı maneələri dəf etmişik. Mən bunu Sizə dəqiqliklə və əminliklə söyləyirəm ki, Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyini ilk tanıyan və dəstəkləyən ölkələrdən biri İran İslam Respublikası olub.
Qarabağ məsələsinə münasibətdə də İran İslam Respublikasının mövqeyi şəffaf və birmənalı idi. İranda İslam inqilabının ali rəhbərindən tutmuş, dövlət strukturlarındakı bütün məmurların hamısının mövqeyi bundan ibarət idi ki, Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünə xələl gətirilməməlidir və Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü təmin olunmalıdır. Biz əminik ki, Azərbaycan Respublikasının Baş nazirinin müavininin və Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin iranlı həmkarları ilə apardıqları danışıqlar, müzakirələr ölkələrimizin münasibətlərini daha da dərinləşdirəcək, irəliyə aparacaq və əlaqələrimiz möhkəmlənəcək. Buyurun, biz Sizin xidmətinizdəyik.
Prezident İlham Əliyev: Çox sağ olun, hörmətli cənab Prezident, mən Sizi səmimiyyətlə salamlayıram. Çox şadam ki, görüş üçün belə gözəl fürsət yaranıb. Bu, bizim Sizinlə birinci görüşümüzdür. Əminəm ki, bu görüş İran-Azərbaycan əlaqələrinin inkişafına çox güclü təkan verəcəkdir.
Prezident Seyid İbrahim Rəisi: Mütləq elə olacaqdır.
Prezident İlham Əliyev: İran İslam Respublikası ilə əlaqələrə biz çox böyük önəm veririk. Bizim xalqlarımız qardaş xalqlardır. Əsrlər boyu bir yerdə yaşamışıq. Qohumluq əlaqələri də kifayət qədər genişdir. Xalqlarımızı ortaq tarix, ortaq mədəniyyət birləşdirir. Bu, çox gözəl zəmindir. Biz bu zəmin üzərində ikitərəfli əlaqələrin müasir tarixini yazırıq.
Görüşdə ölkələrimiz arasında münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğu qeyd edildi, mehriban qonşuluq və dostluq əlaqələrinin mövcudluğu bildirildi.
Söhbət zamanı Azərbaycan ilə İran arasında Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizi, həmçinin Zəngəzur nəqliyyat dəhlizi çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olundu. Zəngəzur dəhlizinin reallaşması nəticəsində İranın da bundan faydalanacağı və bu nəqliyyat qovşağından istifadə edə biləcəyi imkanları vurğulandı.
Görüşdə Azərbaycanın İkinci Qarabağ müharibəsində qazandığı tarixi Qələbədən sonra regionda geosiyasi vəziyyətin dəyişdiyi bildirildi, bölgə ölkələrinin regional məsələlərin həllində iştirakının vacibliyi diqqətə çatdırıldı.
Eyni zamanda, ölkələrimiz, habelə Azərbaycan, Rusiya və İran arasında enerji qovşağının yaradılması məsələləri müzakirə edildi. Həmçinin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq, iqtisadi-ticari əlaqələr ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıldı.
Söhbət zamanı İran-Azərbaycan əlaqələrinin tarixi xarakter daşıdığı və xalqlarımız arasında dostluq münasibətlərinin mövcud olduğu bir daha vurğulandı.
Sonda Azərbaycan və İran prezidentlərinin iştirakı ilə “İran İslam Respublikasının ərazisindən təbii qazın tranzit şərtlərini müəyyənləşdirən Saziş” imzalandı.
Sazişin imzalanmasından sonra dövlət başçıları İranın kütləvi informasiya vasitələrinə müsahibə verdilər.
Prezident İlham Əliyev: Çox yaxşı söhbət etdik. Dost kimi, qardaş kimi İran-Azərbaycan əlaqələri haqqında fikir mübadiləsi apardıq. Qərara gəldik ki, bundan sonra İran-Azərbaycan əlaqələri bütün sahələrdə yüksələn xətlə inkişaf edəcək. Xalqlarımız qardaş xalqlardır, ölkələrimiz qardaş ölkələrdir və bu gün müzakirə olunan məsələlər bir daha onu göstərir ki, İran-Azərbaycan əlaqələri çox yüksək səviyyədədir.
Müxbir: Bir sənəd imzalandı, o barədə nə deyərdiniz?
Prezident İlham Əliyev: Sənəd imzalandı, bunun da çox böyük əhəmiyyəti var. Bu, tarixi sənəddir. Bir daha İran-Azərbaycan əlaqələrinin nə qədər dərin olmasından xəbər verir. Azərbaycan Türkmənistan qazını İran üzərindən alacaq. Bu, üçtərəfli əməkdaşlıq üçün çox gözəl zəmindir və bizim niyyətimizi göstərir. İmzalanmış bu sənədin iqtisadi və enerji təhlükəsizliyi baxımından da çox böyük önəmi var. Sağ olun.
Müxbir: Cənab Prezident, yorulmayasınız. Bu gün müsəlman ölkəsi Azərbaycanla Sizin danışıqlarınız baş tutub. Danışıqlar barədə nə deyə bilərsiniz?
Prezident Seyid İbrahim Rəisi: Azərbaycanla münasibətlərimiz mədəni, mehriban və səmimidir, bizim əlaqələrimizin tarixi çox qədimdir. Bu əlaqələrdə heç bir anlaşılmazlığın olması gərək deyil. Bu gün Azərbaycan Respublikasının möhtərəm Prezidenti ilə yaxşı görüşümüz oldu və iki ölkə arasındakı maraq doğuran məsələlər müzakirə edildi. Bu gün Azərbaycan, İran və Türkmənistan arasında imzalanan qaz sazişi ölkələrimizin əlaqələrinin, iki və üç ölkə arasındakı münasibətlərin inkişafına xidmət edəcək. Bu sahədə ciddi və çoxsaylı addımların atılması zəruridir və iki ölkənin iradəsi sayəsində ölkələrimiz arasındakı əlaqələr, o cümlədən iqtisadiyyat, ticarət, tranzit, mədəni sahələrdə əməkdaşlıq iki ölkə arasındakı əlaqələrin genişlənməsinə yönəlməlidir. Əlaqələrimizin tarixi qədimdir, bundan sonra da genişlənməli və inkişaf etməlidir.

A meeting has been held between President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of the Islamic Republic of Iran Seyyed Ebrahim Raisi in Ashgabat.
President Ilham Aliyev: Hello.
President Seyyed Ebrahim Raisi: Greetings. How are you?
President Ilham Aliyev: Thank you, I am very well.
President Seyyed Ebrahim Raisi: Are you well?
President Ilham Aliyev: Thank you very much, I am alright. It is a pleasure to see you.
President Seyyed Ebrahim Raisi: I am also very pleased to meet you at the ECO Summit. The Summit of the heads of state of the ECO member states has been a very good opportunity for us to meet. Your officials, both the Deputy Prime Minister and the Foreign Minister, have had very good contacts with the Iranian Deputy Foreign Minister. The Deputy Prime Minister's visit to Tehran was very successful. According to the information I have, very positive discussions were held at these meetings. I am confident that such contacts and discussions will contribute to the development of relations between our two countries. The issues arising in the relations between our countries can be resolved within the framework of such contacts and visits.
Our relations with the Republic of Azerbaijan are not only neighborly, they are the relations of our hearts. The hearts of the peoples of the two countries beat together. We have a union of history and civilization. All this brings us even closer together. We must never allow others to interfere in our relations. We must resolve our own problems, work together to advance our relations and deepen mutually beneficial cooperation. Experience so far shows that when we discuss our issues ourselves, we manage to resolve many of them and overcome the obstacles. Let me tell you with certainty and confidence that one of the first countries to recognize and support the independence of the Republic of Azerbaijan was the Islamic Republic of Iran.
The position of the Islamic Republic of Iran on the Karabakh issue was also transparent and unambiguous. The position of all officials in Iran’s state bodies, starting from the supreme leader of the Islamic Revolution, was that the territorial integrity of the Republic of Azerbaijan should not be compromised and the territorial integrity of the Republic of Azerbaijan should be ensured. We are confident that the talks and discussions between the Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan and the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan with their Iranian counterparts will further deepen, move forward and strengthen our relations. Please, we are at your service.
President Ilham Aliyev: Thank you very much, dear Mr. President, I am pleased to see you. I am very glad that such a wonderful opportunity has arisen for the meeting. This is our first meeting. I am confident that this meeting will give a very strong impetus to the development of Iranian-Azerbaijani relations.
President Seyyed Ebrahim Raisi: This will definitely be the case.
President Ilham Aliyev: We attach great importance to relations with the Islamic Republic of Iran. Our peoples are fraternal peoples. We have lived together for centuries. Our relations are also quite broad. Our peoples share a common history and culture. This is a very beautiful ground. We are writing the modern history of bilateral relations on this basis.
The sides hailed the high level of relations and pointed to the existence of good neighborly and friendly ties between the two countries.
During the conversation, the sides discussed issues of cooperation between Azerbaijan and Iran within the North-South transport corridor, as well as the Zangazur transport corridor. It was emphasized that as a result of the implementation of the Zangazur corridor, Iran would also benefit from it by using this transport hub.
The sides noted that the geopolitical situation in the region had changed after the historic victory of Azerbaijan in the second Karabakh war, and stressed the importance of regional countries’ participation in the solution of regional issues.
The presidents also discussed issues of creating an energy hub between the two countries, as well as amongst Azerbaijan, Russia and Iran. The sides also exchanged views on cooperation, economic and trade relations within international organizations.
During the conversation, the presidents reiterated that Iranian-Azerbaijani relations were of a historical nature and pointed to the friendly relations between the two peoples.
At the end of the meeting, the “Agreement defining the terms of transit of natural gas through the territory of the Islamic Republic of Iran” was signed with the participation of the Presidents of Azerbaijan and Iran.
After the signing of the agreement, the heads of state were interviewed by the Iranian media.
President Ilham Aliyev: We have had a very good conversation. As friends and brothers, we have exchanged views on Iranian-Azerbaijani relations. We have decided that from now on, Iranian-Azerbaijani relations will develop in all areas. Our peoples are fraternal peoples, our countries are fraternal countries, and the issues discussed today show again that Iranian-Azerbaijani relations are at a very high level.
Correspondent: A document has been signed. What would you say about that?
President Ilham Aliyev: The document has been signed, and it is very important. It is a historic document. It shows again how deep Iranian-Azerbaijani relations are. Azerbaijan will receive Turkmen gas via Iran. This is a very good basis for trilateral cooperation and shows our intentions. The signed document is of great importance in terms of economic and energy security. Thank you.
Correspondent: Mr. President, you have been working hard. Today, your had talks with the Muslim country of Azerbaijan. What is your take on that?
President Seyyed Ebrahim Raisi: Our relations with Azerbaijan are cultural, friendly and sincere. The history of our relations is very old. There should be no misunderstanding in this relationship. We had a good meeting with the esteemed President of the Republic of Azerbaijan today and discussed issues of interest between the two countries. The gas agreement signed today between Azerbaijan, Iran and Turkmenistan will serve the development of relations between our countries, the relations between two and three countries. It is necessary to take serious and numerous steps in this area, and thanks to the will of the two countries, the relations between us, including cooperation in the economic, trade, transit and cultural spheres, should aim to expand the ties between the two countries. The history of our relations is ancient and must continue to expand and develop.