Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 92-ci ildönümü
2015-ci il mayın 7-də Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı Səfirliyində Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 92-ci ildönümü münasibətilə tədbir keçirilmişdir.
Tədbirdə İranın dövlət və hökumət nümayəndələri, Tehrandakı diplomatik korpusun və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri, ictimaiyyət təmsilçiləri, İranda təhsil alan azərbaycanlı və xarici tələbələr iştirak etmişlər.
Tədbirin əvvəlində Azərbaycan xalqının ümummilli liderinin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilmiş, ruhuna dualar oxunmuşdur.
Tədbir iştirakçılarına ümummilli lider Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətindən bəhs edən film nümayiş etdirilmişdir.
Çıxış edənlər müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin həyat yolundan, siyasi fəaliyyətindən və tarixi xidmətlərindən danışmışlar. Bildirilmişdir ki, Azərbaycanın son otuz ildən artıq bir dövrünü əhatə edən tarixi taleyi Heydər Əliyevin adı ilə qırılmaz tellərlə bağlıdır. Bu illər ərzində xalqın ictimai-siyasi, iqtisadi və mədəni həyatının bütün sahələrində dirçəliş məhz onun adı ilə əlaqədardır.
Heydər Əliyevin müstəqil Azərbaycan Respublikasının rəhbərliyinə qayıdışı ilə, beynəlxalq norma və prinsiplərə uyğun müstəqil dövlət quruculuğu prosesi başlanmışdır. Heydər Əliyev Azərbaycanın təbii sərvətlərindən, əlverişli coğrafi-strateji mövqeyinin üstünlüklərindən ölkənin milli mənafelərinə uyğun şəkildə istifadə edilməsinə yönəldilmiş siyasət həyata keçirmiş, irimiqyaslı beynəlxalq iqtisadi sazişlərin işlənib hazırlanmasında son dərəcə gərgin və səmərəli fəaliyyət göstərmişdir. 1994-cü ilin sentyabrında "Əsrin müqaviləsi" adlandırılan ilk neft müqaviləsinin imzalanması və onun gerçəkləşdirilməsi müstəqil Azərbaycanın iqtisadi inkişaf konsepsiyasını təşkil edən neft strategiyasının tərkib hissəsi olmuş və Azərbaycanın gələcək inkişafına öz əvəzolunmaz töhfəsini vermişdir.
Heydər Əliyevin apardığı daxili siyasət Azərbaycanın hər bir vətəndaşına azad, sərbəst yaşamaq hüquqlarını təmin etmək və öz rifahını yaxşılaşdırmaq imkanları yaratmağa yönəlmişdir. Heydər Əliyevin fəaliyyətində iqtisadi islahatlar, bazar iqtisadiyyatının bərqərar olması, iqtisadi inkişafın təmin edilməsi, Azərbaycanın dünya iqtisadiyyatına inteqrasiyası ardıcıl prioritet sahələr olmuşdur.
Heydər Əliyev demokratik, hüquqi dövlət quruculuğu istiqamətində davamlı siyasət yeridərək, ölkədə insan hüquq və azadlıqlarının başlıca prinsiplərinin bərqərar olması üçün əsaslı zəmin yaratmışdır.
Heydər Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycan dövlətinin xarici siyasəti, dünyanın aparıcı dövlətləri və beynəlxalq təşkilatları ilə əlaqələri milli maraqlara və siyasi perspektivlərə əsaslanaraq inkişaf etmişdir. Heydər Əliyevin xarici siyasətinin əsasını sülh, beynəlxalq hüquq normalarına, sərhədlərin bütövlüyünə və toxunulmazlığına, dövlətlərin ərazi bütövlüyünə hörmət və qarşılıqlı surətdə faydalı əməkdaşlıq prinsipləri təşkil etmişdir. Onun sülhsevər xarici siyasətinin əsasında isə, ilk növbədə, milli müstəqilliyin möhkəmləndirilməsi, dövlətlərin hüquqlarına hörmətlə yanaşılması, bütün mübahisəli məsələlərin sülh və danışıqlar yolu ilə həll edilməsi, qarşılıqlı surətdə faydalı iqtisadi, elmi və mədəni əməkdaşlıq yaradılması, dövlətlərarası əlaqələrə mane olan hər cür məhdudiyyətlərin aradan qaldırılması prinsipləri dayanırdı.
Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən yaradılan iqtisadiyyatın Azərbaycan modeli bu gün Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Ölkə artıq inkişafın elə bir səviyyəsinə gəlmişdir ki, o borcalan dövlətdən borcverən dövlətlər sırasına daxil olmuşdur.
Heydər Əliyev irsinə sadiq qalaraq son on il ərzində həyata keçirilən siyasi-iqtisadi islahatlar nəticəsində Azərbaycanda iqtisadiyyat real ifadədə 3 dəfədən çox, dövlət büdcəsi 19 dəfə artmış, yoxsulluğun səviyyəsi 49 faizdən 5 faizə enmiş, 1 milyondan artıq yeni iş yeri açılmışdır. Bu gün Azərbaycanın xarici valyuta ehtiyatı 50 milyard dollardan artıqdır.
Təxminən yarım əsrə yaxın dövrü əhatə edən siyasi fəaliyyətini tam şəkildə Azərbaycan xalqının dövlətçilik tarixinə həsr edən Heydər Əliyev 1993-cü ildə siyasi hakimiyyətə qayıdandan sonra müəyyən etdiyi mehriban qonşuluq və səmimi dostluq siyasəti uğurlu nəticələr vermişdir. Bu siyasət nəticəsində Azərbaycan-İran münasibətlərində qarşılıqlı etimad və inkişaf mərhələsi yaranmışdır. Ötən dövrdə iki qonşu dövlət arasında ticarət dövriyyəsi genişlənmiş, gömrük-keçid məntəqələrinin sayı artırılmış, beynəlxalq təşkilatlarda əməkdaşlıq əlaqələri gücləndirilmiş, qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığa dair ardıcıl işlər aparılmış, münasibətlərin inkişafına təsir edə bilən və qarşılıqlı faydalı nəticələrə hesablanmış məsələlər intensiv müzakirə olunur.
İki ölkə arasında münasibətlərin inkişaf dinamikasının qorunması siyasəti Prezident İlham Əliyev tərəfindən də uğurla davam etdirilir. 2014-cü il aprelin 9-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin İran İslam Respublikasına rəsmi səfəri, imzalanmış sazişlər, xüsusilə dövlət başçılarının görüşü və mətbuat üçün səsləndirdikləri bəyanat bir daha göstərdi ki, qonşu, dost və tərəfdaş dövlətlər olan İran ilə Azərbaycan arasındakı mövcud münasibətlər bundan sonrakı dövrdə də yüksələn xətt üzrə inkişaf edəcəkdir.

92nd anniversary of birth of Heydar Aliyev, national leader of Azerbaijani people
On May 7, 2015 a ceremony on the occasion of the 92nd anniversary of Heydar Aliyev,  national leader of Azerbaijani people was held at the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Islamic Republic of Iran. The event was attended by the representatives of authorities of Islamic Republic of Iran, diplomatic corps and international organizations accredited in Tehran, as well as Azerbaijani and foreign students studying in Iran.
National leader was commemorated with a minute of silence.
A film dedicated to the life and professional activities of Heydar Aliyev was screened.
Speakers noted exceptional contribution by the national leader Heydar Aliyev as a founder of modern state in Azerbaijan. It was stated that with his return to the state leadership country's political, public, social, economic, scientific-cultural life, as well as international relations revived, the process of establishment of independent statehood based on international norms and principles had been launched.
Signing and realization of the oil contract also called "Contract of the Century" in September 1994, implementation of the oil strategy which constitutes cornerstone of economic development policy of Azerbaijan is strictly related with the name of national leader Heydar Aliyev. "Contract of the Century" was a proof that Azerbaijani nation is the owner of its own wealth and decision-maker of its own fate.
Domestic policy of Heydar Aliyev was aimed at ensuring right to live freely of each and every Azerbaijani citizen and create opportunities for improvement of nation’s well-being. During tenure of Heydar Aliyev economic reforms, establishment of market economy, ensuring economic development, integration of Azerbaijan into world economy have been regularly on the top agenda.
Pursuing sustainable policy towards democratic and legal state building, Heydar Aliyev paved a hotbed for establishment of fundamental principles of human rights and freedoms in the country.
Under the leadership of Heydar Aliyev foreign policy, as well as relations of Azerbaijan with leading states of the world and international organizations developed based on national interests and political perspectives.
Principles of peace, respect for international legal norms, territorial integrity of states, inviolability of borders, and mutually beneficial cooperation constituted core of the foreign policy of Heydar Aliyev. His peaceful foreign policy was mainly based on principles of strengthening of national independence, respecting sovereign rights of states, solution of all conflicts through negotiations, establishing mutually beneficial economic, scientific, cultural cooperation, abolishment of all limits hindering interstate relations.
President Ilham Aliyev successfully pursues Azerbaijani model of economy created by National Leader Heydar Aliyev. As a result of political-economic reforms conducted in the last 10 years, real GDP increased 3 times, budget 19 times, poverty rate decreased from 49 percent to 5 percent, more than 1 million of new jobs were created. Today Azerbaijan's foreign currency reserves estimates more than 50 billion US dollars.
After return to the Azerbaijan's state leadership in 1993, HeydarAliyev's policy of friendly neighborhood and sincere friendship resulted in successful outcomes. As a result of this policy, relations between Azerbaijan and Iran enjoy mutual confidence and development. In the past period trade turnover between two countries enhanced, number of custom cross border points increased, cooperation within international organizations intensified.
Policy of ensuring bilateral development dynamics between two countries is being successfully continued also by President Ilham Aliyev. Official visit by Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan to the Islamic Republic of Iran on April 9, 2014, signed documents, as well as meeting of heads of states and their press statement once again indicated that existing relations between neighbor, friendly and partner countries of Iran and Azerbaijan will furthermore develop.